darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

İsrail Ordusu'nun yeni baş hahamına göre 'tecavüz caiz'

İsrail Ordusu, geçtiğimizgünlerde tüm tepkilere karşın 59 yaşındaki Eyal Karim'i baş haham olarak atadı. Atama kararının ardından, ordunun aldığı kararların dini boyutundan sorumlu olacak olan Karim hakkında, bugüne dek yapmış olduğu ırkçı ve kadın düşmanı açıklamaların yayınlandığı bir "liste" yayınlandı.

2003 yılında henüz ilgili göreve atanmadığı günlerde, dindar Yahudiler arasında popüler bir sitede, dini konular hakkındaki soruları yanıtlayan Karim, savaş zamanlarında sık görülen tecavüz suçuna ilişkin bir soruyla karşılaşıyor. Karim'in yanıtı, "Yahudi olmayan kadınlarla ilişki kurmak çok ciddi bir mesele olsa da, Tevrat'ta kötü dürtülerin tatminine izin vardır" şeklinde oluyor.

Bahsi geçen yanıtın İsrail gündemini sarsması ise, gazeteci Yossi Gurvitz'in bu soru-cevabı arşivlerden çıkarmasıyla oldu.

Gurvitz, Karim'in orduda bir göreve getirilmesi üzerine hatırlattığı bu durum üzerine, ordu sözcüsü tarafından "İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), İsrail ve Yahudiliği aşağılamakla" suçlandı.

TESCİLLİ KADIN DÜŞMANI

Karim'in bir başka sarsıcı açıklaması da 2004 tarihinden kalma. "Teröristlere insan gibi davranılmamalı çünkü onlar hayvan" ifadelerini kullanan din adamı, İncil'i yakılabilir, yaralı ele geçirilen düşmanları ise işkence edilebilir buluyor.

İsrail Ordusu'nun en yetkili din görevlisi konumuna atanan Karim, aynı zamanda bir kadın düşmanı. Kadınların "duygusal" varlıkları nedeniyle, mahkemelerde şahit olamayacağını savunan din adamı, İsrail’in varoluşsal mücadele içine girdiği dönemlerde kadınların orduya girmesinin dinen caiz olduğunu ancak artık ortada böyle bir durum olmadığı için kadınların zorunlu askerlik vazifesinden muaf tutulmalarını, hatta orduya alınmalarının yasaklanmaları gerektiğini söylemişti, kadın şarkıcıların İsrail ordusunda şarkı söylememeleri gerektiğini ifade etmişti.

GAZETECİYE ANTİ-SEMİTİK SUÇLAMASI

İsrailli askerler için 2013'te yayınladığı kitapçıkta da Karim, Yahudi olmayanlara verilen eşit hakların Tevrat'a aykırı olduğunu belirtmişti.

Karim'in köşe yazılarından derlediği ırkçı açıklamaları haberleştiren Gurvitz'e dönük İsrail'in resmi savunması ise, gazetecinin anti-semitik olduğu iddiasına yaslanıyor.

İlgili Haberler

Dünya

ABD'den Rusya'ya milyonlarca dolarlık yaptırım

Dünya

ABD'de, 95 yaşındaki Nazi kampı gardiyanı sınır dışı edildi

Dünya

Microsoft: Rus hacker grubu 'Süslü Ayıları' engelledik

Dünya

İsveç'te savaş uçağı düştü

Dünya

İtalya'daki selde ölü sayısı artıyor

Dünya

Rus ordusundan görülmemiş büyüklükte askeri tatbikat!

Dünya

S-400 teslimatı gelecek yıl başlayacak: Ulusal para birimleriyle ödeme

Dünya

Venezuela'da 5 sıfır atılan yeni para birimi yürürlükte

Dünya

Ermenistan'ın eski savunma bakanı hakkında 'devletlerarası arama kararı'

Dünya

Volkswagen 700 bin aracını geri çağırıyor

Dünya

'Türkiye ve İran savunma sanayisinde iş birliği yapabilir'

Dünya

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na canlı yayında saldırı!