darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Kriz kapıda: Vatandaşı işsizlik ve aşsızlık bekliyor!

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği

ABD Büyükelçiliğine saldıranların fotoğrafları ortaya çıktı

HDP'de dikkat çeken istifa: Parti içinde oligarşik bir yapı oluştu

'Ankesörlü telefon' operasyonlarına ilişkin dikkat çeken yazı: Diğer ucunda kim var?

İsrail:Boykot için çalışan örgütler yasaklanmalı

İçişleri Bakanı Aryeh Deri ile Kamu Güvenliği Bakanı Gilad Erdan tarafından yayımlanan ortak yazılı açıklamada, İsrail'e yönelik boykotu kırmak, aktivistleri sınır dışı etmek ve ülkeye giriş yapmak isteyenleri engellemek için ortak bir komitenin kurulduğu ifade edildi.
Açıklamada, komitenin kurulma kararının, bakanlar Deri ve Erdan ile içişleri bakanlığından yetkililerin de bulunduğu toplantıda alındığı belirtilerek, "Bu komite, İsrail'de boykot faaliyetleri yürüten yüzlerce aktivisti tespit edecek, dışarıdan giriş yapmak isteyenleri de engelleyecek" ifadeleri kullanıldı. 

İsrail'de onlarca örgütün farklı isimler altında, İsrail'i boykota teşvik, ülkenin izole edilmesi ve vatandaşlarına zarar verme amacıyla bilgi topladığı öne sürüldü.

İçişleri Bakanı Erdan ise yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in boykotuna yönelik çalışan örgütlerin yasaklanması için bakanlığın her şeyi yapması gerektiğini ifade ederek, komitenin kurulmasını bu çerçevede atılan önemli bir adım olarak değerlendirdi.

Arap Birliği, geçen hafta İsrail ile çalıştığı gerekçesiyle aralarında Avrupa ve ABD'li şirketlerin de bulunduğu bir grup uluslararası şirketi boykot listesine almıştı.

İsrail'in boykot edilmesini savunan yaklaşık 200 Filistinli sivil toplum kuruluşu, İsrail üzerinde ekonominin yanı sıra akademik, kültürel ve siyasi alanlarda baskı oluşturulması hedefiyle, 2005 yılında BDS (Boycott, Divestment ve Sanctions-Boykot, Tecrit ve Yaptırımlar) Hareketini kurmuştu. Küresel bir hareket olan BDS, Filistin toprağındaki İsrail işgaline son verilmesi, İsrail'in Arap-Filistinli vatandaşlarına tam eşitlik sağlanması ve Filistinli sığınmacıların geri dönüş haklarına saygı duyulması için uluslararası çalışmalar yürütüyor.

İsrail raporlarına göre, İsrail dış ticaret açığında, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla bu yılın ilk yarısında yüzde 82'lik oranla keskin bir artış yaşandı. Ticari açığın, küresel büyümedeki düşüş, Batı Şeria'da Yahudi yerleşim birimlerinde üretilen ürünlerin Avrupa'da boykot edilmesinde yaşanan yükselişle aynı zamana denk geldiği kaydedildi. 

İlgili Haberler

Dünya

Bahreyn, Katar'a vize vermeyeceğini duyurdu

Dünya

Endonezya'da balina köpekbalığının üstüne çıkan dalgıçlar tutuklandı

Dünya

NASA, Ay'ın yüzeyinde su buzulları bulduklarını duyurdu

Dünya

Köpeğini timsahtan korumaya çalışan kadın hayatını kaybetti

Dünya

Mısır'da 621 parça antik para yapılan operasyonla ele geçirildi

Dünya

Hindistan'da cinsel saldırıda bulunan iki kişiye idam cezası

Dünya

Rusya'dan ABD'nin yaptırımlarına yanıt geldi

Dünya

İsrail'den Yahudi yerleşim biriminin genişletilmesine onay

Dünya

Putin, Ürdün Kralı ile Suriye'deki durumu görüştü

Dünya

Endonezya'daki depremlerde 506 kişi öldü

Dünya

Rusya'dan ABD yaptırımlarına ilk yanıt

Dünya

MTV ödüllerinde Madonna'ya 'Aretha Franklin'i tepkisi