Çok Okunanlar

Çorlu'da öğrencilere 'sabah namazı' dayatması

AKP'yi üzecek anket sonuçları: AKP ve CHP baş başa

Türkeş 'Fesli Kadir' için ne demişti?

ADD Başkanı Süheyl Batum'a Fenerbahçe'den istifa çağrısı

Yandaşların 'Atatürk' yalanı bitmiyor... Gerçek saniyeler içinde ortaya çıktı!

İşsizlik ödeneğinden nasıl yararlanılır?

İşsizlik ödeneğinden nasıl yararlanabilirim?

İyi günler Hüseyin Bey,

3 yıldır çalıştığım yerden çıkarıldım. Tazminatımı aldım. Ancak kendim çıktım diye imza atmışım. İşsizlik maaşı almam için itiraz etme hakkım var mı varsa nereye nasıl itirazda bulunabilirim. Teşekkürler.

Merhaba Sayın okuyucumuz

Bir çalışanın işsizlik ödeneğinden yararlanabilmesi için işyeri ile ilişiği kesildikten sonra 10 gün içinde işverenlikçe düzenlenmesi gereken işten ayrılma bildirgesinde belirtilen işten ayrılma sebebi önem arz etmektedir. Şayet işveren sizin işten ayrılma sebebinizi istifa olarak bildirmişse Türkiye İş Kurumu işsizlik ödeneği ödemez. Ancak siz işten çıkarıldığınızı ve bu işyerinden tazminatınızı da aldığınızı belirtiyorsunuz. O halde niçin istifa dilekçesi verdiniz? Ya da sizden neden istifa dilekçesi alındı. Bunları anlayamadım. Yapmanız gereken işyerinizin bağlı bulunduğu SGK müdürlüğüne işvereninizin yazacağı bir yazı ile çıkış sebebinizin sehven (yanlışlıkla) istifa olarak bildirildiğini, asıl çıkış sebebinizin işveren feshi olduğunu sağlamanızdır. Kayıtlarda çıkış sebebiniz istifa olarak göründüğü sürece ödenekten yararlanmanız mümkün değildir.

İyi günler

Hamile kadın işçiye fazla mesai yaptırılamaz

Merhaba Hüseyin Bey, 

Bir banka şubesinde çalışmaktayım ve hamile olduğum gerek şube müdürüm gerekse bölge yöneticilerim tarafından bilinmekte. Mesai bitiş saatimiz 18.00, fakat hiçbir zaman bu saatte çıkamıyoruz. Yine bir gün saat 19.30 da şubede çalışırken çok büyük bir kanama geçirdim ve apar topar hastaneye kaldırıldım, 1 gece hastanede yattım. Bu durumda işyerime dava açma şansım var mıdır? Haklarım nelerdir? Yardımcı olur musunuz?

Merhaba sayın okuyucumuz

Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim. Sorunuzun yanıtına gelecek olursak; 16.08.2013 tarih 28737 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Gebe Veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmelik’ in 9.Maddesinde Gebe veya emziren çalışan günde yedi buçuk saatten fazla çalıştırılamayacağı belirtilmiştir. Yönetmeliğin bu açık hükmüne karşın sizin fazla mesaiye bırakılmanız yasal değildir. Bu duruma itiraz etmeliydiniz. Yöneticilerinizin bu konuda ısrarcı olması koşulunda iş sözleşmenizi haklı nedenle sona erdirip kıdem tazminatı talep edebilirsiniz. Ayrıca sözünü ettiğiniz olay da haklı fesih nedeni kabul edilebileceği gibi meydana gelen rahatsızlığınızdan dolayı manevi tazminat davası da gündeme gelebilir. Bütün bunları bir hukukçu ile görüşerek birlikte hareket etmeniz daha sağlıklı bir sonuç almanızı sağlayacaktır.

İyi günler

Yetim aylığım kesilir mi?

Merhaba Hüseyin Bey

Babam emekli sandığı emeklisi olarak vefat etti. Bana yetim maaşı bağlandı Bu yıl SSK’dan emekli oldum acaba yetim maaşım kesilir mi? Teşekkürler

Merhaba Sayın Okuyucumuz

Kız çocukları evlenmedikleri sürece yetim aylığından yararlanabilirler. Rahmetli Babanız Emekli sandığı emeklisi olduğu için sizin SGK’dan emekli olmanız sebebi ile yetim aylığınız kesilmez. Şayet babanız da SGK emeklisi olsaydı durum farklı olacaktı (yetim alığınız kesilirdi)

İyi günler 

 

İlgili Haberler

Ekonomi

Halı devi konkordato talep etti

Ekonomi

İşte Merkez Bankası'nın yıl sonu dolar beklentisi

Ekonomi

Neredennereye.com Kanadalılara satıldı

Ekonomi

Bitcoin 2017'den beri ilk kez kritik seviyenin altında

Ekonomi

Vergi rekortmeni inşaat şirketinden konkordato ilanı

Ekonomi

Boyner'de çoğunluk Katarlı şirkete geçti

Ekonomi

Bütçe, Ekim'de 5.4 milyar açık verdi

Ekonomi

'Damat ekonomisi'nde işsizlik oranı arttı! Milyonlar işsiz...

Ekonomi

Fitch'ten resesyon uyarısı, Moody's'ten büyüme tahmini

Ekonomi

Yargıtay, ticari hayatı etkileyecek karara imza attı

Ekonomi

2019 maaş zammı ortalaması belli oldu

Ekonomi

Ticaret Bakanı: 300 milyon TL gecikme faizinin düşürülmesi mümkün...