Çok Okunanlar

'Hanımefendi danışmanı'ndan Atatürk düşmanına: 'Yanındayız kardeşim'

Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye boykot çağrısı

'İstanbul'un AKP adayı artık belli'

Mansur Yavaş, adaylığına ilişkin 'doğru haberi' paylaştı

Fatih Erbakan'dan Saadet Partisi'ne 'darbe'

İşte Aile Bakanı kafası: Çocuğunuz doğduğunda bir çeyiz hesabı açtırın

Ensar Vakfı hakkında söylediği 'Bir kere oldu diye karalanmasına izin vermeyiz' sözleri günlerdir tartışılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, bir otelde düzenlenen "'Mutluluğa ve Geleceğe İlk İmza' Çeyiz Hesabı" toplantısında yaptığı konuşmada, ailelere çocukları doğar doğmaz çeyiz hesabı açmaları çağrısında bulundu.

Bakan, Çocuk gelinlerle mücadele edilen ülkemizde kadınların evlilik yaşının yükselmesinden şikayet etti, doğan çocukların eğitimi için eğil çeyizi için hesap açtırılması çağrısında bulunarak ülkeyi yöneten kafanın nasıl bir toplum şekillendirmeyi düşündüğünü bir kez daha açıkça sergiledi.

Ailenin toplumsal hayatın devamının sağlanması, nüfusun belirlenmesi, bireylerin sosyalleşmesi, kültürün gelecek nesillere aktarılması gibi çok önemli işlevler üstlendiğini dile getiren Ramazanoğlu, ailenin ve akrabalığın inşasında en önemli rolü evlilik kurumunun oynadığını söyledi.

Bakan Ramazanoğlu, şunları kaydetti:

"Nüfusumuzun ortalama ilk evlenme yaşı nesilden nesile değişiklik göstermektedir. Ortalama ilk evlenme yaşı 1964-1968 yılları arasında doğan kadınlarda 20,2 iken 1984-1988 yılları arasında doğan kadınlarda 22'ye yükselmiştir. Bu durumda 60'lı yıllardan günümüze yaklaştıkça kadınların ilk evliliklerini daha ileri yaşlarda yaptıklarını görmekteyiz. İlk evlenme yaşının geçmişten günümüze arttığını gösteren diğer ölçü ise ortalama ilk evlenme yaşıdır. 2001'de erkeklerde ortalama ilk evlenme yaşı 25,5 iken kadınlarda 22.2'dir. 2015'te TÜİK verilerine göre ise ortalama ilk evlenme yaşı erkeklerde 27, kadınlarda ise 23,9'a yükselmiştir."

Katkı payının yüzde 20'ye varan oranlarda en fazla 5 bin Türk lirasına kadar yapılacağını, 27 yaşından önce ilk evliliğini yapacak gençlerin bu uygulamadan yararlanabileceğini dile getiren Ramazanoğlu, gençlerin tüm bankalara Türk lirası olarak hesap açtırabileceğini söyledi.

"Çocuklarımız beşikte, çeyizlerimiz de hesapta"

Gençlerin evlilik tarihinden önce 3 yıl boyunca aylık en az 100, en fazla bin Türk lirası yatırmaları gerektiğini, ödemelerin üçer aylık veya aylık yapılabileceğini bildiren Ramazanoğlu, "Gençler evlilik tarihinden itibaren 6 ay içinde evlilik cüzdanları ve ilk evliliğine dair nüfus kayıtlarıyla bankaya başvurarak en geç 2 ay içerisinde hesaplarının bulunduğu bankadan paralarını devlet katkısıyla alabilecekler." dedi.

Ailelere çağrıda bulunan Bakan Ramazanoğlu, "Eskiden bir gelenek vardır, özellikle bizim Ege'de şöyle bir deyim vardır, 'Kız beşikte, çeyiz sandıkta.' Artık biz bunu değiştiriyoruz, 'çocuklarımız beşikte, çeyizlerimiz de hesapta' diyoruz. Anneler kızları için kanaviçe işler dantel yaparlar, sandıkta saklarlardı. Annelere babalara sesleniyoruz, çocuğunuz doğduğunda bir çeyiz hesabı açtırın, o çeyiz hesabı çocuğunuz için bir kanaviçedir, danteldir, karşılığı aynı zamanda çocuğunuzun da geleceğidir." değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Haberler

Politika

Selahattin Demirtaş: Yargılandığım davalar ve isnatlar tümden çökmüştür

Politika

İhraç edilen Öztürk Yılmaz'dan ilk açıklama: Millet affetmez

Politika

HDP'li Ahmet Şık: Elinizde kalanın adına devlet değil çete denir

Politika

Öztürk Yılmaz CHP'den ihraç edildi

Politika

Kararlarını bağlayıcı bulmadığını söyleyen Erdoğan, AİHM'e neden başvurmuştu?

Politika

Buldan: AİHM'in Demirtaş kararına derhal uyulsun

Politika

Erdoğan'dan AİHM'in kararına tepki: Bizi bağlamaz

Politika

Kılıçdaroğlu: Gezide bu ülkenin gençleri bir diktatöre diz çöktürdüler

Politika

CHP'den AİHM'in Demirtaş kararıyla ilgili açıklama

Politika

MHP tehditler yağdıran adayına sahip çıktı

Politika

Adalet Bakanı'ndan 'Demirtaş' açıklaması

Politika

AİHM'in Demirtaş kararının ardından HDP'den ilk açıklama