Çok Okunanlar

Türkeş 'Fesli Kadir' için ne demişti?

Yandaşların 'Atatürk' yalanı bitmiyor... Gerçek saniyeler içinde ortaya çıktı!

ADD Başkanı Süheyl Batum'a Fenerbahçe'den istifa çağrısı

Nagehan Alçı, AKP'nin İstanbul ve Ankara adayını açıkladı

CHP'de 140 belediye başkan adayı belli oldu

İşte Grup Yorum'un tutuklanmasına neden olan "deliller"

Halkın Hukuk Bürosu açıklamasında, "İdil Kültür Merkezi’nde bulunduğu iddia edilen 'çekiç, gaz maskesi, yeşil renkli gömlek, 4-5 tane dergi' eşyalar suç delili olarak dosyaya konmuştur. Ortada ne silah vardır ne de mühimmat! Kültür merkezinde böyle bir şey bulunmayacağını polis de gayet iyi bilmektedir. Tadilat işlerinde kullanılan çekicin, gaz maskesinin ya da haki renkli gömleğin nasıl bir suç unsuru teşkil ettiği savcılık tarafından açıklanamamıştır." ifadeleri kullanıldı.

"FETHULLAHÇI POLİSLERİN HAZIRLAMIŞ OLDUĞU KOMPLO DOSYALARI"

Açıklamamaya şöyle devam edildi:

yorumicerik.jpg

"Arama da bulunan “çekiç ve gömlek' gibi “suç aletleri' dışında müvekkiller hakkında 2014 yılı öncesi Fetullahçı polislerin hazırlamış olduğu komplo dosyaları da halen kullanılmaya devam etmektedir. Şuan tutuklu bulunan bu polislerin yaratmış olduğu gizli tanık ifadeleri bugün dosyada hala kullanılmaktadır. Dosyada bulunan kısıtlılık kararından ifadelerin ayrıntısını görememekle birlikte, hâkimliğin gerekçesinde yazmış olduğu ifadelerden Fetullahçı polislerin gizli tanıklarının ifadelerinin kullanıldığını anlıyoruz. Polisler tutuklanıyor, meslekten atılıyor ama bıraktıkları gelenek ve komploculuk hala devam etmektedir.

yorumicerik1.jpg

Yukarıda yazmış olduğumuz ve delil olarak gösterilen hususlar dışında müvekkiller aleyhine başkaca bir iddia yoktur. Polis, savcı ve hakim, komplocu polislerin gizli tanık ifadeleriyle İdil Kültür Merkezi’ni ve Grup YORUM’u, DHKP/C örgütüyle ilişkilendirmiş, bu müzik grubunda çalışan bütün sanatçıları da bu örgüte üye ilan etmiştir.

Hukuki bir delil, somut kriter, maddi eylem vb. hiçbir hukuksal kritere uyma, göstermelikte olsa kanuni unsurları yerine getirme ihtiyacı hissedilmemiştir. Bütün müvekkillerimize iki soru sorulmuştur: “İDİL KÜLTÜR MERKEZİ’NDE NEDEN BULUNUYORSUNUZ?' ve “İDİL KÜLTÜR MERKEZİ’NDE BULUNAN ÇEKİÇ, GAZ MASKESİ VE DERGİLERLE BAĞLANTINIZ NEDİR?'. Hukukçular ve meslektaşlarımız tarafından bilinir ki suç kişiseldir. Ancak dosyada suçlamalar kişisel olarak getirilmemiş, İdil Kültür Merkezi’nde bulunmak suç ilan edilmiştir. Yani o sırada İdil Kültür Merkezi’nde bulunan tadilat işçileri de dâhil olmak üzere herkes gözaltına alınmış ve örgüt üyesi olmakla suçlanmıştır."

yorumicerik2.jpg

JOAN BAEZ'DEN GRUP YORUM MESAJI

Dünyaca ünlü sanatçı Joan Baez tutuklanan Grup Yorum’a destek mesajı attı. “Sizin hapse atılmanız, müziğinizin ve yaptığınız işlerin insanlara dokunduğu, onları harekete geçirdiği anlamına geliyor. Gücünüzü ve cesaretinizi buradan alıyorsunuz, bu inancınızın doğruluğunun da bir göstergesi.' diyen Joan Baez, “Şarkılarımı seslendirirken kavganızı anlatacağım. Fedakârlığınız ve yanımızda olduğunuz için teşekkürler. Çok yaşayın siz.' diye bitirdi.

yorumicerik3.jpg

KİMLER TUTUKLANDI

Halkın Hukuk Bürosu tarafından yapılan açıklamada, Ali Aracı, İnan Altın, Selma Altın, Sultan Gökçek, Fırat Kıl, Dilan Poyraz, Helin Bölek, Abdullah Özgün'ün tutuklandığı, kafe tadilatında çalışan işçiler Musa Varıcı, Cemil Varıcı ve Mehmet Varıcı'ya da ev hapsi verildiği belirtildi.

Grup yorum üyeleri geçtiğimiz hafta Okmeydanı'nda bulunan İdil Kültür Merkezi'ne yapılan polis baskınında gözaltına alınmıştı.

İlgili Haberler

Güncel

Meteroroloji'den kar ve sağanak uyarısı

Güncel

Üniversite yemekhanesinde kadın öğrencilere bakarak mastürbasyon yaptı

Güncel

Tarihi meclis, künefeci oldu

Güncel

Ünlü iş adamı Beşiktaş'ta öldürüldü

Güncel

'Hrant'ın komşuları Şişli'yi neden terk ediyor?'

Güncel

Almanya, Türk polisinin 'EGM Mobil' uygulamasına inceleme başlattı

Güncel

Adıyaman'da Atatürk heykeline saldıran kişinin Suriyeli olduğu iddiası yanlış çıktı

Güncel

Mısıroğlu, İstiklal Marşı'nın yazarı Mehmet Akif Ersoy'a da 'Serseri ve Pez*venk' demişti!

Güncel

Sait Yılmaz | Gizli Bilimler ve Görünmeyen Dünya...

Güncel

Elektriği kesilen Yavuz Selim Cami'nin aboneliği iptal edildi

Güncel

Yunanistan'dan çıplak gönderilen göçmenler anlattı: Demir çubukla dövdüler

Güncel

Canice öldürülen müzisyen Deniz Değer davasında karar