darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

İşte Reina katliamcısının eğitlildiği yer

Yeni yılın ilk saatlerinde İstanbul'daki Reina gece kulübünde 39 kişiyi kurşuna dizen dinci terörist Abdulkadir Masharipov'un, Afganistan'daki kamplarda eğitildiği ortaya çıktı. Sözcü'den Saygı Öztürk'ün haberine göre, 2010 yılından itibaren artarak yapılanan terör ağının Irak ve Suriye'den sonra yeni hedefinin Türkistan olduğu, Anadolu'nun da hedefleri arasında bulunduğu belirlendi.

Suriye ve Irak'ta bulunan yabancı uyruklu teröristler arasında Orta Asya kökenlilerden özel birlikler oluşturuldu. Bunların tamamına yakınının Uygur, Özbek, Kazak, Kırgız, Azerbaycan, Türkmen, Dağıstan kökenli oldukları tespit edildi. IŞİD'e Türkiye'den de önemli ölçüde katılım oldu. Örgütün, eylemlerini Türkiye'ye de taşıma planı olduğu anlaşıldı. Türkiye'den giden teröristlerin de, Orta Asyalı gençlerle birlikte eğitime alındığı, bu yüzden aralarında samimiyet doğduğu kaydedildi.

TÜRKİSTAN İSLAM ORDUSU PARTİSİ

El Kaide-IŞİD-Taliban üçgeninde gençlere yönelik terör projesi yürütüldüğü açıklandı. Türkçe Konuşan Ülkeler Gazeteciler Derneği'nin 2016 yılı raporunda, Doğu Türkistan bölgesinde Uygur Türklerinin El Kaide ve Taliban'a yakın olan ve kendilerini “Türkistan İslam Ordusu' veya “Türkistan İslam Partisi' olarak adlandırdıkları, bu yapının Suriye'de de faaliyet yürüttüğü belirtildi. Dernek Başkanı Güngör Yavuzaslan, El Kaide ve yan örgütlerin, ileride Türk soylu ülkelerde artabileceğini öne sürdü.

Orta Asya ülkelerinden Suriye'ye gelen gruplar arasında Selefilik de dikkat çekiyor. Aileleri ile birlikte gelen militanlar, inandıkları İslam'ı yaşayacakları yeni bir yurt bulduklarını belirterek kendilerini “muhacir' olarak adlandırıyor. Bu gruplar, 2014'ten itibaren Musul, Rakka ve İdlib bölgesine geçti. Özellikle Doğu Türkistan'dan aileleriyle beraber Suriye'ye göç edenlerin sayısı binlerle ifade ediliyor.

İLK DURAKLARI, TORA BORA DAĞLARI OLUYOR

Türkçe Konuşan Ülkeler Gazeteciler Derneği'nin hazırladığı raporda Afganistan-Pakistan hattında El Kaide, Taliban örgütlerinden doğan IŞİD'in kampları anlatıldı. Asya ülkelerinden gelen militanların eğitildiği belirtilen raporda şu çarpıcı bilgiler yer aldı: Türk Cumhuriyetinden örgüte katılacak olan bir gencin ilk durağı bu kamplar oluyor. Suriye'de faaliyet gösteren teröristlerin önemli bir bölümü Afganistan'da Celalabad'ın 35 kilometre güneyinde Pakistan sınırına bir günlük yürüme mesafesinde bulunan Tora Bora dağları ve çevresinde bulunan kamplarda eğitiliyor. Gençler ardından Irak ve Suriye'ye gönderiliyor. Orta Asya'daki Fergana Vadisi'nde artık sayıları yüzlerle ifade edilen kamp bulunuyor.

İlgili Haberler

Güncel

İzmir'de bayramda ulaşıma yüzde 50 indirim

Güncel

Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Abbas ile telefonda görüştü

Güncel

AKP'li başkan kazara kendini vurdu

Güncel

Akşener'den Erdoğan'a: Gardaşımızı İran'a teslim etmeyin

Güncel

Marmaris'te kıyı ve deniz dibi temizliğinde 3,5 ton çöp toplandı

Güncel

Uçak tuvaletinde sigara içen yolcuya bin 717 TL ceza kesildi

Güncel

'Geceleri Fetullah Gülen ölsün diye dua ediyordum'

Güncel

AKP üyelerini taşıyan otobüsle otomobil çarpıştı: Ölü ve yaralılar var!

Güncel

İzmir'de trafik polisinin köpeğe ateş ettiği iddiası ile ilgili açıklama

Güncel

ÖKK darbe girişimi davasında ara karar açıklandı

Güncel

Türkiye'de bir Almanya vatandaşı tutuklandı

Güncel

Gaziantep'te yangın faciası: 2 işçi yaşamını yitirdi!