Çok Okunanlar

AKP'yi üzecek anket sonuçları: AKP ve CHP baş başa

'Fesli Kadir'in yeni ziyaretçisi şaşırtmadı

CHP, üç büyükşehir için kararını verdi

Menzilcilerden Atatürk'e hakaret videosu

Üniversite hocalarına Osman Kavala operasyonu: Çok sayıda gözaltı var

İşte Yeni Türkiye: TÜRGEV giren belediyeye Sayıştay girmez!

17-25 Aralık yolsuzluk soruşturması kapsamında adı kamuoyunun gündemine gelen AKP’li Fatih Belediyesi’nin “2013-2014- 2015' yıllarında Sayıştay tarafından denetlenmediği ortaya çıktı. Gerekçe olarak “iş yoğunluğunu ve personel yetersizliğini' gösteren Sayıştay Başkanlığı “ihbar ya da şikâyet' olmadığını bildirdi.

Cumhuriyet'ten Aykut Küçükkaya'nın haberine göre, 2013 yılının aralık ayında patlak veren yolsuzluk dosyasıyla ilgili iddiaları görmezden gelen Sayıştay’ın CHP’li Meclis üyesi Fazıl Uğur Soylu’nun kuruma yaptığı 6 usulsüzlük iddiasını içeren ihbarını da incelemediği günyüzüne çıktı.

3 YILDIR DENETİMSİZ!

CHP’li Soylu, Sayıştay’a başvurarak “Fatih Belediyesi’nin 2013, 2014 ve 2015 yıllarına ait denetim raporlarını' talep etti. Sayıştay Başkanlığı’nın 16 Aralık 2016 tarihli (3 gün önceki) yanıtı tartışma yaratacak bir bilgiyi ortaya çıkardı. Sayıştay’ın yanıtında aynen şöyle denildi:

“Sayıştay’ın denetim yetkisi, 6085 sayılı Sayıştay Kanunu’nun “Denetim alanı' başlıklı 4 üncü maddesinde düzenlenmiştir. Fakat, Başkanlığımızın denetim işgücü kapasitesi, yetkisi dahilindeki tüm kurumların denetimlerini her yıl yapmaya yeterli olmadığından, denetimler kamu idarelerinin bütçe büyüklüğü, daha önce denetlenmiş olup olmadığı, ihbar ve şikayetlerin bulunup bulunmadığı gibi hususlar göz önünde bulundurularak yapılan risk analizleri doğrultusunda Başkanlığımız Denetim Planlama ve Koordinasyon Kurulu kararları çerçevesinde planlanmakta ve yürütülmektedir. Söz konusu Fatih Belediyesi 2013, 2014 ve 2015 yıllarında denetlenmediğinden kurumun bu yıllarına ilişkin denetim raporu mevcut bulunmamaktadır.'

19fatih_s10.jpg

Mustafa Demir, Bilal Erdoğan’ın yönetiminde olduğu TÜRGEV’de yönetim kurulu üyesiydi.

6 İHBAR DA DİKKATE ALINMADI

3 yıllık dönemde Fatih Belediyesi’nin CHP’li Meclis üyesi Fazıl Uğur Soylu 35 kadar dosyada usulsüzlük iddiasıyla savcılıklara suç duyurusunda bulundu. İçişleri Bakanlığı’nca Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir hakkında yargılama izni verilmeyince dosyaları Danıştay’a taşıdı. Soylu bu süreçte 6 dosyada usulsüzlük iddiasıyla Sayıştay Başkanlığı’na ihbarda bulundu.

17 ARALIK'TA GÖZALTINA ALINMIŞTI

17 Aralık operasyonunun sabahı Fatih Belediyesi’nin AKP’li Belediye Başkanı Mustafa Demir gözaltına alınmış, 4 gün sonra serbest bırakılmıştı. Demir, 17-25 Aralık soruşturması sonrasında gündemden hiç düşmeyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ve kızı Esra Albayrak’ın yönetiminde olduğu TÜRGEV’in de yönetim kurulu üyesiydi.

İlgili Haberler

Güncel

Amatör denizci ehliyeti almak kolaylaştı

Güncel

Atatürk Havalimanı saldırısı davasında karar belli oldu

Güncel

Kadınlar şiddete karşı 'Karar aldım' diyor

Güncel

Aidatını ödeyemediği için çocuğu okuldan atılan veli isyan etti

Güncel

Çocuk hakları için anayasa yazıyor

Güncel

Şırnak'ta patlama: 1 asker hayatını kaybetti

Güncel

Dekanı gözaltına alınan Bilgi Üniversitesi'nden açıklama: Kaygılıyız

Güncel

TBMM'nin yasaklı tatlısı, yeni adıyla geri döndü

Güncel

Akit, şimdi de evlilik teklifi alan başörtülü kadını hedef aldı

Güncel

THY uçağına havada yıldırım isabet etti

Güncel

İstanbul'da 'FETÖ' operasyonu: 14 kişi gözaltına alındı

Güncel

Bartın Irmağı'nda korkutan görüntü: İnceleme başlatıldı