darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

CNN manşetten duyurdu: Çin ABD'ye saldırmaya hazırlanıyor!

AKP'den yerel seçim hamlesi

Trump'tan flaş Türkiye açıklaması!

Trump'tan Türkiye'ye yeni tehditler

SDF-Şam görüşmelerine ilişkin Kürt yetkiliden ilginç açıklama!

İşten çıkarılan Renault işçileri Meclis'te

Çam ve CHP Bursa milletvekilleri Lale Karabıyık, Orhan Sarıbal, Erkan Aydın, Mecliste basın toplantısı düzenleyerek, sendikal haklarını kullandıkları iddiasıyla işten çıkarılan DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş üyesi Renault işçilerine destek verdi.

Musa Çam, sendikal faaliyetlerde bulunma ve üye olma hakkının anayasa ile güvence altını alındığını anımsatarak, "Ama bizim ülkemizde sendikal haklarını kullanmak işten atılma sebebi oluyor." diye konuştu.

İşçilerin anayasal hakları olan sendikal faaliyetlerini yürütemediğini, sendika seçimlerinde iktidarın, işverenin baskısına maruz kaldığını öne süren Çam, "İktidar, sanayi odalarını, ticaret odalarını, meslek örgütlerini ele geçirmeye, boyun eğdirmeye çalışıyor. Sendikalara saldırıyor kendisine karşı mücadele veren sendikaların yönetimlerini ele geçirmek için uğraş veriyor. İşverenleri, 'o sendika değil, bu sendikayı tercih edeceksin. Yoksa maliyecileri gönderirim' diye tehdit ediyor." ifadesini kullandı.

Çam, Bursa Renault fabrikasındaki DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi işçilerin de sendikal tercihlerinden dolayı işten atıldığını iddia etti.

Çam, şunları kaydetti: 

"Bu ülkenin insanları kendi milletvekillerini, belediye başkanlarını, muhtarlarını seçiyor. Vatandaşlar, işçiler de kendi özgür iradeleriyle sendikalarını seçmeli. Sandığı getirin işyerlerine işçiler iktidarın, işverenin iradesiyle değil kendi özgür iradesiyle sendikasını seçsin."

Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu da Bursa Renault fabrikasındaki işçi çıkarmaların sürecini anlatarak, Türk-İş yönetiminin CumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan'ı ziyaretlerinin ardından fabrika işçilerine yönelik baskıların arttığını daha sonra da işten çıkarmaların başladığını öne sürdü.

Serdaroğlu, söz konusu işyerinden 400'ün üzerinde işçinin çıkarıldığını, bunlardan 75'inin tazminatsız işlerine son verildiğini, kalanların tamamına yakınının ise işten ayrılmaya zorlanarak fabrikadan uzaklaştırıldığını savundu.

h-024.jpg

Basın toplantısına işten çıkarılan işçiler de taşıdıkları dövizlerle katıldı.

İlgili Haberler

Güncel

Yandaş yazarın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Güncel

Avcılar'da tekstil atölyesinde yangın

Güncel

Erdoğan tekrarladı: Onların dolarları varsa bizim Allah'ımız var

Güncel

İbrahim Kalın'dan New York Times'a tepki

Güncel

'Erdoğan ve Trump, eylülde New York'ta yüz yüze görüşebilir'

Güncel

TSK'dan 4 bölgede hava operasyonları!

Güncel

Ticaret Bakanlığı'na atama Resmi Gazete'de

Güncel

Adana'da uyuşturucu operasyonu

Güncel

Festivalde ilginç anlar

Güncel

ABD Savunma Bakanı Mattis'ten Türkiye açıklaması

Güncel

Meteoroloji uyardı: Sağanak geliyor

Güncel

Kadın cinayeti zanlısı, Suriye'ye geçmeye çalışırken yakalandı!