Marmara Üniversitesi öğrencisi Fatoş Gür Bostan da şunları söyledi:

'93 yıl önce bugün, kadınlar için yeni bir dönemin başlangıcı olmuştur. Cumhuriyet devrimi ile birlikte kadınlar ikinci sınıf vatandaş olmaktan çıkmış ve ilk kez eşitlik kavramı ile tanışmışlardır. Medeni Kanun ile birlikte kadınlar şeriatın getirdiği kurallardan sıyrılmış ve hukuk kuralları ile çağdaş bir toplumda daha özgür bir şekilde kendilerini ve mücadelelerini var edebilmişlerdir. Günümüzde ise Cumhuriyete, Cumhuriyet'in kazanımlarına ve laikliğe düşman olan şeriat sevdalıları, ne giyip ne giymeyeceğimize, kaç çocuk yapacağımıza ve nasıl kahkaha atamamız gerektiğine kadar karışabileceklerini sanıyorlar ama yanılıyorlar. Gerici zihniyete karşı 'ille de laiklik' diye haykırmak için bugün buradayız. 93 yıl önce Cumhuriyet kadınların ellerinde nasıl yükseldiyse, yeni Cumhuriyet'in ateşini de biz kadınlar yakacağız'

Grup, konuşmaların ardından sessizce dağıldı.

", "author": { "@type": "Person", "name": "www.abcgazetesi.com" }, "publisher": { "@type": "Organization", "name": "www.abcgazetesi.com", "logo": { "@type": "ImageObject", "url": "https://cdn-photo.pivol.com/16396/imgs/190420181810218089950.png", "width": 152, "height": 55 } } }

darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Takvim: Katar'dan Türkiye'ye büyük ihanet

Benzin ve motorine büyük zam!

'Otomotiv sektörüne büyük darbe'

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

'Krizden çıkış için iki seçenek var'

İstiklal Caddesi'nde yeni bir cumhuriyet yürüyüşü

Fikir Kulüpleri Federasyonu üyeleri, Cumhuriyet'in 93. Kuruluş yıldönümü nedeni ile bugün öğleden sonra Beyoğlu Tünel'de buluştu. Burada çeşitli sloganlar atan ve türküler söyleyen grup, Gezi olayları sırasında hayatlarını kaybedenlerin isimlerini sırayla andı. 

Daha sonra "Yeni bir Cumhuriyet" pankartı eşliğinde yürüyüşe geçen grup, "Yaşasın bağımsız aydınlık Türkiye",  "Kahrolsun Şeriat", "Osmanlı yıkıldı Cumhuriyet kuruldu", "Şeriata, faşizme, karanlığa geçit yok", "Her yer Taksim her yer direniş", "Ne dikta ne darbe laik Türkiye" sloganları eşliğinde Galatasaray Meydanı'nda yürüyüşüne son verdi.

ÖĞRENCİLER KONUŞTU
Burada grupta yer alan bazı öğrenciler birer konuşma yaptılar. Lise öğrencisi Baykan Aşçı, bugün yaşanan 29 Ekim'in normal bir 29 Ekim olmadığını söyleyerek, "Gericiliğin, Cumhuriyetin ve aydınlanmacılığın üzerine hiç olmadığı kadar şiddetle saldırdığı bir gündür" dedi.

Okullarda bilimsel ve laik eğitime karşı gerici eğitimin körüklendiğini savunan Aşçı, "Ama bilsinler ki gençlik hiç aldanmadı. Bizler geçmişte olduğu gibi bugün de gericiliğe karşı duracağız" dedi.

 

Marmara Üniversitesi öğrencisi Fatoş Gür Bostan da şunları söyledi:

"93 yıl önce bugün, kadınlar için yeni bir dönemin başlangıcı olmuştur. Cumhuriyet devrimi ile birlikte kadınlar ikinci sınıf vatandaş olmaktan çıkmış ve ilk kez eşitlik kavramı ile tanışmışlardır. Medeni Kanun ile birlikte kadınlar şeriatın getirdiği kurallardan sıyrılmış ve hukuk kuralları ile çağdaş bir toplumda daha özgür bir şekilde kendilerini ve mücadelelerini var edebilmişlerdir. Günümüzde ise Cumhuriyete, Cumhuriyet'in kazanımlarına ve laikliğe düşman olan şeriat sevdalıları, ne giyip ne giymeyeceğimize, kaç çocuk yapacağımıza ve nasıl kahkaha atamamız gerektiğine kadar karışabileceklerini sanıyorlar ama yanılıyorlar. Gerici zihniyete karşı 'ille de laiklik' diye haykırmak için bugün buradayız. 93 yıl önce Cumhuriyet kadınların ellerinde nasıl yükseldiyse, yeni Cumhuriyet'in ateşini de biz kadınlar yakacağız"

Grup, konuşmaların ardından sessizce dağıldı.

İlgili Haberler

Güncel

Bu da oldu! Flash Tv sunucusu, Trump maskesi takarak dans eden kadına dolar fırlattı

Güncel

Küçük çocuğu istismar girişimine meydan dayağı!

Güncel

Ankara İl Milli Eğitim Müdürü görevden alındı

Güncel

Yandaş sendikadan dolar açıklaması: İşçilerimiz elini taşın altına koymaktan çekinmeyecektir

Güncel

'Yaşanan krize Erdoğan-Trump görüşmesindeki yanlış anlama neden oldu'

Güncel

Soma Katliamı 51'inci ayında: Adaleti yerin altından bizler çıkaracağız

Güncel

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan hakkında suç duyurusu

Güncel

40 gün namaza gel hediyeni kap: Dinde çocuklara rüşvet

Güncel

Ünlü iş insanının infazının ertelenmesi talebine ret

Güncel

Konya'da sosyal medya operasyonu: 5 gözaltı

Güncel

Irak Başbakanı İbadi Ankara'da

Güncel

Çankaya Belediyesi, buz pateni pistine Bülent Ecevit adını verdi