Çok Okunanlar

Çorlu'da öğrencilere 'sabah namazı' dayatması

AKP'yi üzecek anket sonuçları: AKP ve CHP baş başa

Türkeş 'Fesli Kadir' için ne demişti?

ADD Başkanı Süheyl Batum'a Fenerbahçe'den istifa çağrısı

Yandaşların 'Atatürk' yalanı bitmiyor... Gerçek saniyeler içinde ortaya çıktı!

İsveç halkı basınına güveniyor

MUSTAFA SÖNMEZ (STOCKHOLM) - DN/Ipsos basının güvenirliğine yönelik 1002 kişi üzerinden yaptığı araştırmada İsveç halkının basına büyük oranda güvendiği ortaya çıktı. Ankete katılanların yüzde 70’inden fazlası “basına güvendiğini' açıkladı. 

Ilımlı Muhafazakar partili Kültür eski bakanı Lena Adelsohn Liljeroth basına verdiği bir söyleşide, “basın güvenirliği'nin sorgulanması gerektiğini ve basının önemli konuları atladığını yönünde eleştirilerini dile getirmişti. 

Ankette ortaya çıkan sonuçlara göre ancak yüzde 7’lik bir oran basına pek güvenmiyor. Anket sonuçlarını değerlendiren kimi tanınmış kişiler basın kuruluşlarına güvenin kurumdan kuruma değiştiğini ve farklılıkların ortaya çıktığı görünüşü ileri sürüyorlar. Bu görüşler, insanlar kimi basın kuruluşlarına aşırı güvenirken kimilerine çok az güveniyorlar biçiminde yansıyor.

Emekli basın profesörü Lennart Weibull, “İnsanlar basının toplum olaylarını büyük bir ölçüde mantıklı yansıttığı kanısını taşıyorlar. Bu bağlamda biz, basının genel bir durumundan  söz edebiliriz. Bazı kişisel konu ya da alanlarda basının olayları izleme ve yansıtma biçimi, anlayışı üzerinde kuşkulu yaklaşımlar var. Bu da çoğu zaman bütünün tam olarak görülmesini ortadan kaldırıyor ve değerlendirmeler gözden kaçırılıyor' görünüşünü belirtiyor. 

Lennart Weibull, basının içerisinde bulunduğu ekonomik durumların, kısıtlamaların düşen basın gelirlerinin de basının çalışamlarını kısıtladığını ve bu durumun gazetelerin sunacağı olanaklara olumsuz yansıdığını belirtiyor. Weibull basın krumlarının bu durumda ekonomik kısıtlamalara gitmeyi yeğlediklerini ve dolaysıyla elde kalan kaynakların basının kalitesini düşürme riskinin artırdığını ve gazeteciliğe olan güveni sarstığını ifade etti.

isvec_gazeteleri.jpg

'YANDAŞ BASIN' BİLMİYORLAR

İsveç basını üzerinde genel bir değerlendirme yapıldığı zaman halkın “İsveç Basını'na olumlu bir yaklaşım içerisinde olduğunu görüyoruz. İsveç basını “yandaş' diyebileceğimiz bir çıkmazın içerisine kendisini atmış değil ve olaylara “at gözlüğü'yle bakma alışkanlığı yok...

 

İlgili Haberler

Medya

Jet Sosyete dizisinde olay sansür

Medya

Fatih Altaylı, Adnan Oktar'a kızgın: Bana bir daha mektup yazma

Medya

Gazeteci Ali Ergin Demirhan gözaltına alındı

Medya

Kürşat Bumin hayata veda etti

Medya

Karar Gazetesi: Baskılarla karşı karşıyayız

Medya

Can Ataklı'dan 'Hüsnü Mahalli' tepkisi!

Medya

Akit'i 10 Kasım'da mide ağrısı tutuyor... Yine aynısını yaptı!

Medya

Ahmet Hakan: Ben seni hayli geç keşfettim Atam

Medya

2019 YKS tarihleri açıklandı

Medya

Gazeteci Sedat Sur'a hapis cezası verildi

Medya

Habertürk'te 'kadına yönelik şiddet' programına kadın düşmanı konuklar

Medya

Fatih Tezcan'dan medyayı karıştıracak iddia... Cevap gecikmedi!