unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

İsveç'in 22 yaşındaki en genç bakanı istifa etti

Ali Haydar NERGİS/İsveç

Sosyal demokrat ağırlıklı İsveç koalisyon hükümetinin 22 yaşındaki en genç bakanı Ayda Hacıaliç, alkollü araba kullanırken polis tarafından yakalandığı için kendiliğinden istifa etti. Bosna asıllı, sosyal demokrat kökenli  Ayda, hükümette, liselerden ve orta öğretim kurtumlarından sorumlu bakan olarak görev yapıyordu.

Ayda Hacıaliç, istifa gerekçesini açıklarken, kullandığı 0.20 alkol oranının tam da sınırda olmasına ve alkol oranını aşmamasına karşın, bu davranışının gençlere kötü örnek olmaması için istifa etmeyi uygun gördüğünü söyledi.

Sosyal Demokrat bakan Ayda:
"- Sorumluluğumu üstleniyor ve gereğini yaparak sonucuna katlanıyorum. Hiç yapmamam gereken bir şey yaptığım için İsveç halkından özür diliyorum, alkolün etkisini hiç hissetmemiştim, çok üzgünüm " dedi.

1-068.jpg

Edinilen bilgiye göre,  İsveç medyasında ’’Bosna güzeli’’ olarak da adlandırılan Ayda Hacıaliç, Danimarka’nın başkenti  Kopenhag'da bugün(cumartesi)  izlediği bir konser öncesi, akşam yemeğinde iki kadeh şarap içti. Konseri izledikten sonra, vücüdündaki alkol etkisinin geçtiğini düşünerek kullandığı aracıyla İsveç’in Malmö  kentine doğru hareket etti. Trafik kurallarına aykırı herhangi bir hatasına rastlanmamasına karşın, Malmö girişinde yapılan  genel alkol kontrölünde 0.20 oranında alkollü olduğu saptandı. Bu oran izin verilen alkol miktarı ile alkşllü olmanın sınırını oluşturuyor ve sürücülerin bu sınırın altında alkol kullanmaları öngörülüyor.

2-066.jpg

Olayla ilgili bilgi veren polis yetkilisi, ’’ İsveç’te, daha önce 0.50 olan alkol sınırı, yakın geçmişte 0.20’ ye indirildi. Ayda'nın şansızlığı, tam da suç sınırı olan ve para cezası gerektiren 0,20 promil alkollü çıkmasıydı. Eğer 0.19 promil alkollü çıksaydı bu bir suç değildi ve zabıt tutulmasını gerektirmeyecekti.’’ dedi.

3-047.jpg

İsveç hükümetinin en genç bakanlarından olan Müslüman kökenli Ayda Hacıaliç’in ailesi 1990’lı yıllarda, Bosna’da uygulanan soykırım nedeniyle İsveç’e sığınmacı olarak gelmişti...

4-037.jpgÇok Okunanlar

Trump'tan, Erdoğan'a tehdit

'Erdoğan, Türkiye'yi varoluşsal bir çöküşe götürüyor'

Can Ataklı'dan çok konuşulacak Baykal iddiası

İşte Muharrem İnce'nin topladığı imza sayısı

CHP'deki kurultay çağrısında Böke ve Cihaner de safını belli etti

İlgili Haberler

Dünya

Yeni doğan bebeğini öldürüp çöp kutusuna atan anne için karar verildi

Dünya

Bulgaristan Başbakanı: Türkiye'nin AB'ye girmesi imkansız

Dünya

Trump: Putin'le ikinci görüşmemi dört gözle bekliyorum

Dünya

Yunanistan'dan 'altın vize'

Dünya

Trump bu kez de Karadağ'a çattı: Üçüncü Dünya Savaşı çıkarabilirler!

Dünya

Fransa'dan ayrılmak istiyorlar: Bağımsızlık referandumu yapacaklar!

Dünya

Google'a ceza sadece bir başlangıç olabilir

Dünya

Haftada dört gün çalıştılar, şirket daha verimli!

Dünya

Facebook'tan 'Yahudi soykırımı' kararı

Dünya

Trump'tan Türkiye'ye tepki: Rezalet!

Dünya

İsrail'de 'Yahudi ulus devlet' yasası kabul edildi

Dünya

İran'da çatışma: 1 sınır muhafızı öldü