darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

İşveren sendikası zam yapılmasın dedi, emekçiler kılıçları çekti

TİSK’in hazırladığı çalışma raporunda asgari ücret ve işgücü maliyetlerine ayrı bir bölüm ayrıldı. 2016 yılında asgari ücretin yüzde 30 artırıldığı belirtilen bu bölümde, artış oranının çalışma barışını ve toplumsal iş sözleşmesi düzenini de olumsuz etkilediği vurgulandı.

Üstelik TİSK "21 yaşını doldurmayanlara daha düşük asgari ücret düzeyi tespit edilmelidir"önerisiyle şimşekleri üzerine çekti.

Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da, "Reel olmamız gerekiyor. Asgari ücrete yapılan artıştaki her oran, yalnız asgari ücreti değil; istihdamın tamamını, iş gücü maliyetlerinin tamamını etkiliyor. Asgari ücretin yüksek olması hele hele bakanlık olarak Sosyal Güvenlik Kurumu açısından baktığımızda bizim hanemize her artış, ilave artış olarak geliyor"ifadelerini kullandı.

Çalışanların alım gücünün gerilediğini savunan Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat ise"Biz geçen yıl asgari ücreti belirlediğimizde 447 dolar olan asgari ücret tutarının, şu an itibariyle 368 Dolar'a indiğini görüyoruz. Yani çalışanların alım gücü gerilemiştir" ifadelerini kullandı.

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) TİSK ve Hükümetin açıklamalarına büyük tepki gösterdi. Çalışma Bakanlığı önünde bir eylem gerçekleştiren HKP, burada yaptığı basın açıklamasında,"İşverenler yani parababaları cephesine kalsa; kıdem tazminatını da sendika hakkını da, işçi sınıfımızın canı kanı pahasına, yıllarca verilen mücadele ile elde ettiği kazanımları tümüyle ortadan kaldıracaklar. Onlara kalsa işçileri ortaçağın köleleri gibi karın tokluğuna çalıştıracaklar"  ifadelerini kullandı.

HKP, basın açıklamasının devamında şunlar kaydedildi:

Başı sarı sendikacılarla bağlanan, sendikal örgütlülüğü yok edilen, sendikalı işçi sayısı 5 milyonlardan 500 binlere düşürülen, İşçi sınıfımız örgütsüzlüğünün bedelini, çoluk çocuklarıyla birlikte, yoksulluk cehenneminde bile değil, açlık cehenneminde yaşamaya çalışarak ödemektedir.

Bir taraftan Kaçak Saraylarda kilosu 4.000 liradan çaylar içiliyor. Ama diğer taraftan açlıktan bebeler ölüyor, işsizlikten insanlar kendini yakıyor. Emekçi Halkımız en karanlık, an acılı günlerini yaşıyor. Bir tarafta lale devirlerini aratacak bir debdebe, diğer tarafta ortaçağ karanlıklarını aratacak bir sefalet.

Ama bu karanlık günleri de yaracağız, aydınlık, insanın insanca yaşayacağı günlere kavuşacağız. Başta işçi sınıfımız, Emekçi halkımızla birlikte başaracağız.

Değerli halkımız; unutmayalım. Hak verilmez alınır!

hkpicerik-001.jpg

İlgili Haberler

Ekonomi

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

Ekonomi

Sabah yazarı: Brunson kararından önce piyasada döviz toplayan kim?

Ekonomi

S&P, Türkiye'nin kredi notunu düşürdü

Ekonomi

'Varlık barışı' düzenlemesinde değişiklik yapıldı

Ekonomi

Moody's Türkiye'nin kredi notunu düşürdü

Ekonomi

İş Bankası hisse geri alım programı açıkladı

Ekonomi

Standard&Poor's Türkiye'nin kredi notunu açıkladı

Ekonomi

Savunma Sanayii Başkanlığı'ndan Türk Lirası kararı

Ekonomi

BDDK'dan kura karşı sınırlama açıklaması

Ekonomi

Fitch'ten Türkiye açıklaması

Ekonomi

Borsa günü yükselişle tamamladı

Ekonomi

TCMB, bankalara yazı iletti