darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Ekonomide korkulan senaryo gerçekleşmek üzere'

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

Yanardağ: Erdoğan, bir kararname ile herkesin mülküne el koyabilir!

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Alman basını: Erdoğan'ın fikrini değiştirmesi için fazla zamanı kalmadı

'İsviçre'deki tren saldırısı terörle bağlantılı değil'

İsviçre Emniyetinden yapılan açıklamada şimdiye kadar yapılan incelemeler sonucunda olayın terör bağlantılı olabileceği yönünde herhangi bir kanıta rastlanmadığı bilgisine yer verildi. İsviçre Emniyetinden bir polis sözcüsü "Şu aşamada kesin bir şey söylemek mümkün değil, ancak terör bağlantısı oldukça uzak bir fikir" şeklinde konuştu.
İsviçre Emniyeti saldırgan ve bir kurbanın durumuyla ilgili olarak ise "İkisinin de durumları kritik" açıklamasını yaptı. 27 yaşındaki saldırganın "Sık rastlanan bir İsviçreli ismine sahip olduğu ve İsviçre'nin bir kantonunda ikamet ettiği" belirtiliyor.

Dün yerel saatle 14:20'de Salez tren istasyonu yakınlarında meydana gelen olayda 27 yaşındaki İsviçreli saldırgan hareket halindeki trenin bir vagonunda etrafa yanıcı bir madde dökerek vagonu ateşe vermiş, ardından elindeki bıçakla yolculara saldırmıştı. Bıçak darbeleri ve çıkan yangın nedeniyle üçü kadın, biri çocuk altı yolcuyu yaralamıştı. Yangında fail de ağır yara almıştı.

Yangın alarmının devreye girmesinin ardından makinistin yol ortasında durmak yerine bir sonraki durağa devam etmesinin kurtarma çalışmalarını oldukça kolaylaştırdığı kaydedildi. Yaklaşık 60 yolcuya olay sonrasında psikolojik destek verildiği belirtildi.

Saldırının ardından İsviçre'de şimdiye kadar uygulanan demiryolları güvenlik konsepti ile ilgili de tartışmalar başladı. Toplu taşıma güvenliğinden sorumlu Securitrans firmasının müdürü Martin Graf, Schweiz am Sonntag gazetesine verdiği demeçte “güvenlik personelinin istasyonlardaki mesaisinin günün 24 saati devam etmesi gerektiğine' işaret etti.

17 yaşındaki bir Afgan mülteci 18 Temmuz'da Almanya'nın Würzburg kentinde bir banliyö treninde yolculuk eden 5 kişiyi balta ve bıçakla ağır yaralamıştı. Saldırgan olaydan sonra imdat freninin devreye girmesiyle trenden kaçmış ve peşindeki özel harekât timlerine saldırmasının ardından vurularak öldürülmüştü.

IŞİD saldırıyı düzenleyen Afgan sığınmacının "kendi savaşçıları" olduğunu duyurmuş, ardından da saldırgana ait bir tehdit videosu yayınlanmıştı.

Kaynak:Deutsche Welle Türkçe

İlgili Haberler

Dünya

Eski Rusya Maliye Bakanı: Rusya ile Türkiye'yi ciddi ekonomik ilişkilerle birbirine bağlı

Dünya

Trump'tan Türkiye'ye yeni tehditler

Dünya

Almanya göçmenleri geri göndermek için Yunanistan'la anlaştı

Dünya

Herkül figürleriyle süslenmiş bir mezar bulundu

Dünya

Kritik iddia: Trump, Arap NATO'su kuracak

Dünya

Trump, Washington'da planlanan askeri geçit törenini iptal etti: Belki gelecek yıl yaparız

Dünya

CNN manşetten duyurdu: Çin ABD'ye saldırmaya hazırlanıyor!

Dünya

Elon Musk kendi haline ağladı: Izdırap dolu bir yıldı

Dünya

Rusya'dan ABD'ye nota

Dünya

Rusya yeni bombardıman uçağını tanıttı

Dünya

SDF-Şam görüşmelerine ilişkin Kürt yetkiliden ilginç açıklama!

Dünya

Çin'den Türkiye'ye destek