Çok Okunanlar

Diyanet'in skandalları bitmiyor! Atatürk'e ağır gönderme

FETÖ ile suçlanan Arda Turan ve Okan Buruk için karar verildi

Gizli çalışmanın ayrıntıları ortaya çıktı!

MYK sonrası CHP'li Salıcı'dan Mansur Yavaş açıklaması

Can Ataklı isyan etti: Bana akıllı troll yollayın

İtalya'da sandık açılmak üzere kapandı!

İtalya’da düzenlenen kısmi yerel seçimlerde sandıklar kapandı, oy sayımları gerçekleşti. Elde edilen ilk sonuçlar, uzun bir zamandan bu yana iktidar-hükümet-yönetim krizinin bulunduğu ülkede halkın temsiliyeti konusunda çözüm üreten bir seçenek olmadığını bir kez daha gösterdi. Roma, Milano, Napoli, Torino ve Bologna gibi ülkenin en büyük kentlerinde belediye başkanlığı seçimleri ikinci tura sarktı.

Roma’da muhalefet kazandı

Başkent Roma’da ana muhalefet partisi 5 Yıldız Hareketi’nin adayı Virginia Raggi yüzde 35,2’lik oyla açık ara birinci geldi. Raggi’nin ardından en çok oy alan ikinci isim yüzde 24,8 ile iktidardaki Demokrat Parti’nin adayı Roberto Giachetti oldu.

Bu sonuçlara göre Raggi ile Giachetti ikinci turda yarışacak ve bir sürpriz olmazsa Raggi, Roma’nın ilk kadın belediye başkanı olacak.

Büyük kentler ikinci turlara kaldı

Ülkenin ikinci büyük kenti Milano’da ise başa baş bir tablo ortaya çıktı. Demokrat Parti’nin adayı Giuseppe Sala yüzde 41,6, merkez sağın adayı Stefano Parisi yüzde 40,7 oy aldı. İki isim arasında geçecek ikinci turda 5 Yıldız Hareketi seçmenlerinin alacağı tutum belirleyecek.

Ülkenin bir diğer büyük kenti Napoli’de mevcut belediye başkanı sol eğilimli Luigi de Magistris yüzde 42,7 ile merkez sağın adayı Giovanni Lettieri ikinci tura kaldı ancak Magistris’in yüksek oy oranı ve geçmiş dönemdeki belediyeciliğinin seçimi kazandırması bekleniyor.

Sanayi kenti Torino’da ise Demokrat Parti adayı Piero Fassino yüzde 41,8 oy alırken, 5 Yıldız Hareketi’nin adayı Chiara Appendino 30,9 oy topladı. Fassino ve Appendino, kozlarını ikinci turda paylaşacak.

Büyük kentler arasında seçimin ilk turda sonuçlandığı tek yer Cagliari kenti oldu. Cagliari’de mevcut belediye başkanı ve merkez solun adayı Massimo Zedda, çok az bir farkla yüzde 50’yi geçerek belediye başkanlığı seçimini ilk turda kazandı.

İktidar da memnun, muhalefet de

Seçim sonuçlarının netleşmesi sonrasında bir açıklama yapan Başbakan Matteo Renzi, bir fiyasko ile karşılaşmadıklarını ancak oy oranlarının kendileri için yeterli de olmadığını söyledi. Ülkedeki bin 342 yerleşim noktasının 800’ünden galip geldiklerini söyleyen Renzi, Roma ve Napoli’deki sonuçların kendileri için bir başarısızlık anlamına geldiğini kaydetti.

Ana muhalefetteki 5 Yıldız Hareketi’nin değerlendirmesinde ise bugüne kadar alınmış en yüksek oy oranı bir zafer olarak nitelendirildi. Parti yetkilileri, kazandıkları bu zaferi yakın zamanda kaybettikleri kurucu liderleri Gianroberto Casallegio’ya adadıklarını açıkladı.

Kaynak: Sendika.org

İlgili Haberler

Dünya

İngiltere'nin Filistin'i tanınması için yasa tasarısı sunuldu

Dünya

Mecliste oy birliği ile kabul edildi: Başörtüsü takmaları yasaklandı

Dünya

Fransa'da, Veliaht Prens hakkında suç duyurusu

Dünya

Endonezya'da 5,2 büyüklüğünde deprem

Dünya

Rusya'nın ABD'ye açtığı dava için tahkim heyeti kuruldu

Dünya

FIFA Etik Kurulu üyesi Rajoo, 'yolsuzluk' iddiasıyla gözaltına alındı

Dünya

'ABD'li misyoner', yerli kabile tarafından ok ve yayla öldürüldü

Dünya

Die Welt: S-400 sistemleri dünya silah pazarının gözdesi haline geldi

Dünya

Sudan'dan 'Türkiye'ye askeri üs' yorumlarına tepki

Dünya

İsrail hapishanelerinde 6 bin 500 Filistinli var

Dünya

'Yüzyılın Anlaşması planı zaman kaybı'

Dünya

Trump'tan Suudi Arabistan'a teşekkür