darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

İzmir laiklik için zincir oldu!

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın laiklik eleştirisine İzmir’den büyük tepki geldi. İzmirliler sosyal medya hesaplarındaki profil görünümlerini Atatürk fotoğrafları ve laiklik mesajları ile donattı. İzmir halkı bu akşam görkemli bir eyleme imza atıyor.  Vatandaşlar saat 21:00’de Üçkuyular’dan Mavişehir’e kadar tüm İzmir Körfezi boyunca el ele tutuşmak için harekete geçti. Kilometrelerce oluşacak insan zinciri eyleminin beşinci dakikasında ise İzmir Halkı meşaleler yakarak görsel bir şölen oluşturacak.

'İZMİR'İN RUHUNA YAKIŞAN EYLEM’

Laikliğe saldırıyı protesto ve eylem çağrısını geçtiğimiz hafta Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel yapmıştı. Eyleme İzmir’deki sivil toplum kuruluşlarının tamamına yakını da destek verdi. Yapılacak eylemin CHP'nin değil, İzmir'in eylemi ve laikliği sahiplenmesi anlamına geldiğini söyleyen Yüksel, “5 Mayıs Perşembe akşamı tüm İzmir Halkı’nı, laikliğe ve cumhuriyete sahip çıkmak, bu değerlerimize saldıranlara en iyi cevabı  vermek için, evlerine en yakın sahil bandına çıkarak insan zincirine katılmaya çağırıyorum '

LAİKLİĞE SALDIRIYA BÜYÜK CEVAP

Eylemin İzmir'in ruhuna ve duruşuna çok yakışacağını belirten Yüksel, 'Bugün oturdukları  tüm koltukları Atatürk'e ve onun kurduğu cumhuriyete borçlu olanlar, içlerindeki cumhuriyet ve laiklik düşmanlığını sık sık dışarı vurup, cumhuriyetimizin harcı olan laikliğimizi yok etme planlarını utanmadan, sıkılmadan açıkça dile getirebiliyorlar. Bu gaflete düşenler anlaşılan o ki, bu milletin içindeki Atatürk sevdasını, cumhuriyete olan bağlılığını ve laik düzene olan inancını hiçe saymaktadırlar. İşte biz İzmirliler olarak, bu hiçe sayışa, laikliğe saldıranlara en büyük cevabı İzmir'den vermek için yola çıktık. İlk eylemimiz 30 Nisan'da başlattığımız ve 8 Mayıs'a kadar sürecek olan her gün saat 21.00’deki 1 dakikalık ışık açma-kapama eylemi oldu. Ardından sosyal medya hesaplarımızın profil sayfalarını ve kişisel fotoğraflarımızı  Atatürk resimleri ve laiklik hakkındaki avatarlarla süsledik. Bu eylem ve protestolarımıza halen destek veren İzmirli hemşehrilerimize gönülden teşekkür ediyorum’ diye konuştu.

STK’LARDAN BÜYÜK KATILIM

Yüksel “Türkiye'de ne zaman laikliğe, cumhuriyete, demokrasiye bir saldırı olsa tüm gözler CHP'nin vereceği tepkiye odaklanıyor. Bizler de tarihten gelen ve milletin bize yüklediği bu misyonun gereğini yaparak elbette ki vatandaşlarımızın beklentisini karşılayacak girişimlerde  bulunuyoruz. Laiklik için insan zinciri de, bize bu misyonu yükleyen İzmirlilerle birlikte gerçekleştireceğimiz eylemdir. Bu akşam saat 21.00'de sahile inerek laikliğe sahip çıkmak için bu eylemi sahiplenen birçok kurum var. DİSK, KESK, KAMU-İŞ TÜRK-İŞ, Tabip Odası, Eczacılar Odası, TEMAD, Atatürkçü Düşünce Dernekleri, spor kulüplerimizin taraftarları, iş dünyasının dernekleri ve hemşehri dernekleri gibi, daha burada sayamadığım birçok kurum ve kuruluş, tabii ki evlerinden çıkarak kendilerine en yakın vapur iskelesine, sahil kenarına gidecek 7'den 77'ye tüm İzmirlilerle birlikte, laikliğe sahip çıkmak için Güzelbahçe'den, Mavişehir'e kadar olan sahil bandında el ele verecek ve 'Türkiye laiktir laik kalacak’ sloganını birlikte atacağız’ ifadelerini kullandı.

 

İlgili Haberler

Güncel

Hatay'da orman yangını

Güncel

Kaman İlçe Jandarma Komutanı açığa alındı

Güncel

Genç avukat, sevgilisi tarafından 3 boyunca şiddet gördü

Güncel

TEM'de trafik durdu: 35 kilometrelik araç kuyruğu

Güncel

Bursa'da orman yangını: İtfaiye ekipleri bölgeye sevk edildi

Güncel

Kırıkkale'de zincirleme kaza: 9 yaralı

Güncel

Vali yangın tartışmasına devam ediyor: Tunceli yine yanıyor

Güncel

Polisin yaraladığı köpekle ilgili yeni gelişme

Güncel

TZOB'dan fındık fiyatı açıklaması

Güncel

'Kadınlar, mülteci kampında fuhuşa zorlanıyor'

Güncel

CHP'li Aygun: Gümrük vergisiz ithalat çiftçimizin ayağına bomba bırakmaktır!

Güncel

SPD: Erdoğan'la yaşanan siyasi anlaşmazlıklardan bağımsız olarak Türkiye'ye yardım edilebilir