Çok Okunanlar

Dilipak tarih verip 'duyurdu': Politikacı ve işadamlarına suikastler geliyor

'Müslüman yok' diyen müftü: Merhaba diyenler Hz.Muhammed'e hakaret ediyor

Üç çocuk genç kadına tecavüz edip, öldürdü

Nihat Genç, Bahçeli'yle yarışıyor: Çarpışma dizisinden tren kazalarının şifrelerini çözdü

Türkiye'den 'bağımsız yargı' manzaraları: ABD Brunson'u nasıl bıraktırdığını açıkladı

İzmir laiklik ve Cumhuriyet için Gündoğdu'ya akıyor!

Güncelleme:

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından partisinin ilkini İstanbul Taksim Meydanı'nda düzenlediği Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi'nin İzmir ayağında konuşuyor. 

İstanbul'da yaklaşık 500 bin kişilik kalabalığa seslenen CHP liderini, İzmir'de de yüzbinlerce kişi karşıladı.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

"Bir darbe girişiminde bulunuldu. İlk tespiti yapmamız gerekiyor, bu darbe kime yapıldı? Bu darbe cumhuriyetimize ve demokrasimize yapıldı. Bu darbe girişimi parlamenter sisteme karşı yapıldı. Bu girişim demokratik laik sosyal hukuk devletine karşı yapıldı. Cumhuriyet tarihimizin en kanlı darbesidir bu.

"Havaalanına inerken öğrendim. Arkadaşlarıma şu talimatı verdim, derhal Meclis’e gidiniz, çalışınız, darbeyi püskürtmek için her türlü çabayı gösteriniz. Parlamento çalışmalı dedim. Arkadaşlarımız parlamentoya gittiler, kurşunlar yağarken TBMM sabaha kadar çalışmasını sürdürdü. Milletvekillerimiz parlamentoyu asla terk etmedi. Çünkü bu Meclis gazi Meclis’tir. Mustafa Kemal’in meclisidir. Top da çalışmaz buraya, tüfek de çalışmaz.

***

CHP’nin çağrısıyla İzmir'de Gündoğdu Meydanı'nda saat 19.30’da yapılacak olan ’Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi’ için binler alanda toplanmaya başladı.

Türk bayrağı ve Atatürk posterleri taşıyan vatandaşlar, "Darbeye karşı omuz omuza", "Yağma yok, Cumhuriyet var", "Mustafa Kemal'in askerleriyiz", "Türkiye laiktir laik kalacak", "Darbeye geçit yok" şeklinde sloganlar attı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu birazdan konuşma yapacak. 

CHP, Taksim'in ardından İzmir'de “Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi' gerçekleştiriyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katılımıyla Gündoğdu Meydanı'nda gerçekleştirilecek miting, bugün saat 19.30'da başlayacak. Sendikalar, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının da destek verdiği, laikli, Cumhuriyet değerleri ve aydınlanmacılık vurgusunun öne çıkacağı mitinge katılmak isteyenlere belediyeye ait kent içi toplu ulaşım araçları ücretsiz hizmet verecek. Parti bayrakları yerine Türk bayraklarının getirileceği mitingte kent tarihinin en büyük kalabalıklarından birisinin toplanması bekleniliyor.

izmir.png

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, miting çağrısında “Milletimizi ve demokrasimizi seviyoruz. Demokrasiye yapılan saldırıyı kınamak için, demokrasiye sahip olduğumuzu göstermek için İstanbul Taksim'de bir mitingimiz olmuştu. İkinci mitingimizi İzmir'de yapacağız. Bütün İzmirlileri, bütün vatandaşlarımı İzmir'e davet ediyorum, hep birlikte güzel cumhuriyetimize ve demokrasimize sahip çıkmak için' dedi.

Mitinge katılımı artırmak için “seferberlik'ilan ettiklerini belirten CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel, “Gündoğdu'yu her görüşten insanın gelip darbeye karşı çıktığı, demokrasiye, laikliğe, cumhuriyete, hukukun üstünlüğüne sahip çıktığı bir özgürlük meydanı olarak düşünüyoruz" dedi.

izmir2.png

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yurttaşları mitinge davet ederken Cumhuriyet mitinglerindeki kalabalığı anımsattı ve “Gündoğdu yine gelincik tarlası gibi olacak' mesajını paylaştı.

Emek ve demokrasi güçleri de mitinge destek veriyor. Emek örgütleri adına ortak açıklama yapan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, "Demokrasiye, laikliğe, insan haklarına, özgürlüklere sahip çıkmak için herkesi Gündoğdu'ya bekliyoruz' dedi. TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Melih Yalçın, “Demokrasi adına tek ses olacağız' diye konuştu.

izmir3.png

Demokrasi ve Laiklik

CHP İzmir örgütü miting için yoğun mesai harcadı. Hemen her sendika, sivil toplum örgütü ve meslek odasıyla temasa geçildi. 2 milyon broşür, plajlar dahil kentin her yanında dağıtıldı. 50 bin afiş, 20 bin ayaklı pano, 500 pankartla duyuru yapıldı. Mitinge Karşıyaka, Güzelbahçe, Balçova ve Foça'dan gelecek tekneler de denizden çıkarma yapacak.

Miting katılımcıları için Gündoğdu'da hazırlıklar tamamlandı.Alanda çay, kahve ve soğuk içeceklerin yanı sıra 1 milyon şişe su ücretsiz servis edilecek. Yurttaşlara 100 bin Türk Bayrağı dağıtılacak. Sahneye sanatçılar ve aydınlar da çıkacak, bildiri okuyacak. Mitinge AKP ve HDP temsilcilerinin de katılmaları bekleniliyor. 

'Gericiliğe ve faşizme karşı laiklik kazanacak!'

Birleşik Haziran Hareketi (HAZİRAN) de bir çağrıda bulunarak, mitinge katılım için saat 19’da ÖSYM önünde toplanmaya ve buradan Gündoğdu Meydanına yürümeye davet etti.

İzmir Haziran Meclisi tarafından 'Gericiliğe ve Faşizme Karşı Laikliği Kazanacağız’ başlığıyla yapılan çağrıda, Türkiye’nin geleceğinin gerici şeriatçı fraksiyonların çatışmaları içinde belirlenmesine, darbe girişimi ardından başlayan AKP’nin olağanüstü hal (OHAL) içindeki hamlelerine ve bu eksende geliştirilen milli mutabakat arayışına karşı mücadele vurgusu yapıldı.

“15 Temmuz darbe gecesi gerçekleşen darbe girişiminin ardından AKP 'demokrasi şöleni’ adı altında taraftarlarını sokağa çağırmış ve kendi karşı-darbesini örmeye girişmiştir' denilen açıklamada halka kurşun sıkan vahşetin de, boğaz kesen vahşetin de bağışlanamayacağını belirtti.

HAZİRAN, 4 Ağustos’ta İzmir'de bulunan Gündoğdu Meydanı’nda yapılacak 'Cumhuriyet ve Demokrasi’ mitingine şu çağrıyı yaptı:

“Tüm halkımızı eşitlik, özgürlük, kardeşlik sloganlarımızı haykıracağımız, Gezi’nin tüm renklerini alanlara taşıyacağımız Cumhuriyet ve Demokrasi mitinginde Haziran saflarına çağırıyoruz!'

İlgili Haberler

Güncel

Fatih Terim-Rasim Ozan Kütahyalı davasında ne oldu?

Güncel

Meslek liselerine askerlik sürprizi

Güncel

Nihat Genç hakkında suç duyurusu... 'Suçüstü yakalandılar'

Güncel

Ankara'da yaşanan tren faciasının görüntüleri!

Güncel

Bir poğaça yemeden önce iki defa düşüneceksiniz!

Güncel

TGC'den Basın Kartları Yönetmeliği'ne eleştiri

Güncel

Yeliz Koray | Murat Hazinedar'ın çok konuşulacak röportajı

Güncel

Bozuk etler nasıl imha ediliyor?

Güncel

Ankara'da yaşanan tren faciasında hayatını kaybeden HDP aday adayı toprağa verildi

Güncel

BBP'li başkana evinin önünde saldırı

Güncel

Okyanusun derinliklerine daldı, hayatı mahvoldu

Güncel

Aralarına Afrin operasyonu girdi