Çok Okunanlar

'Hanımefendi danışmanı'ndan Atatürk düşmanına: 'Yanındayız kardeşim'

Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye boykot çağrısı

Diyanet'in skandalları bitmiyor! Atatürk'e ağır gönderme

'İstanbul'un AKP adayı artık belli'

Mansur Yavaş, adaylığına ilişkin 'doğru haberi' paylaştı

İzmir'den Erdoğan'a cevap: Lozan masada verilmiş Kurtuluş Savaşı'dır!

Lozan Antlaşması'nın siyasi, hukuki ve tarihi açıdan değerlendirildiğ ipanelde konuşmacıların ortak görüşü "Lozan, masada verilmiş Kurtuluş ve bağımsızlık savaşıdır" oldu.

Lozan Antlaşması, Buca Belediyesi, Atatürkçü Düşünce Derneği Buca Şubesi ve Buca Kent Konseyi işbirliğiyle düzenlenen "Lozan'dan Cumhuriyet'e" panelinde çok yönlü olarak değerlendirildi. Buca Kent Konseyi Başkanı Mürüvet Balcılar'ın moderatörlüğünde düzenlenen panelin konuşmacıları, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan ve Prof. Dr. Kemal Arı oldu. Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi Konferans Salonu'ndaki paneli Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, CHP Buca İlçe Başkanı Çağdaş Kaya ve çok sayıda davetli izledi.

Lozan Antlaşması üzerine başlayan görüş ayrılıkları ve tartışmaların değerlendirildiği panelde Lozan Antlaşması, siyasi, hukuki ve tarihi yönden çok yönlü değerlendirildi. Prof. Dr. Kemal Arı, Lozan anlaşmasının Türkiye'yi yönetenlerce tartışmaya açılmasının dış güçleri cesaretlendirebileceğini savunurken, "Lozan'ın tartışmaya açılıp, yok sayılmaya çalışılması, ülkeyi büyük zarara uğratır. Sen özgürlük anlaşmanı saymazsan kimse saymaz" diye de ekledi.

İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan ise 15 Temmuz darbe girişiminin Büyük Ortadoğu Projesinin ve Sevr'i Türkiye'ye getirme projesi olarak değerlendirirken, "Lozan Antlaşması hukuken büyük bir başarıdır. Lozan'la Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları özgür ve bağımsız olmuşlardır. Türkiye diğer ülkelerle eşit olduğunu bu anlaşmayla belgelemiştir" dedi. CHP İzmir Milletvekili- Gazeteci Mustafa Balbay, Lozan'a saldırıldıkça yurtsever kesimin tarihini ve geçmişini daha iyi öğrendiğine dikkat çekerek, Lozan'ın çok önemli bir tapu senedi olduğunu söyledi. "Lozan Hezimettirö diyenlerin gaflet ve dalalet içinde olduğuna vurgu yapan Balbay, "Lozan, Kurtuluş Savaşı'nın masada verilmesidir. Tarihin doğru ve nitelikli eserlerden okunup, öğrenilmesi gereklidir. Okuyun! Atatürk sürekli okumuş ve ülkemizi doğru yönlendirmiştir. 3 bin 997, Atatürk'ün okuduğu kitap sayısıdır, sarayındaki oda sayısı değil" sözlerini içeren konuşmasıyla dikkat çekti.

Panelde Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Nuri Aracagök, desteklerinden ötürü Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina'ya teşekkür plaketi verdi.
İzmir DHA
 

İlgili Haberler

Politika

AB ve Türkiye reform çabalarını görüşecek

Politika

'Avrupa ordusu kurmaya çalışmıyoruz'

Politika

Selahattin Demirtaş: Yargılandığım davalar ve isnatlar tümden çökmüştür

Politika

İhraç edilen Öztürk Yılmaz'dan ilk açıklama: Millet affetmez

Politika

HDP'li Ahmet Şık: Elinizde kalanın adına devlet değil çete denir

Politika

Öztürk Yılmaz CHP'den ihraç edildi

Politika

Kararlarını bağlayıcı bulmadığını söyleyen Erdoğan, AİHM'e neden başvurmuştu?

Politika

Buldan: AİHM'in Demirtaş kararına derhal uyulsun

Politika

Erdoğan'dan AİHM'in kararına tepki: Bizi bağlamaz

Politika

Kılıçdaroğlu: Gezide bu ülkenin gençleri bir diktatöre diz çöktürdüler

Politika

CHP'den AİHM'in Demirtaş kararıyla ilgili açıklama

Politika

MHP tehditler yağdıran adayına sahip çıktı