Çok Okunanlar

Sincan'da Gökçek krizi

CHP milletvekili hayatını kaybetti

AKP anketinde İstanbul için öne çıkan 3 isim

AKP'li belediye başkanının damadı tutuklandı, oğlu gözaltında

O Ses Türkiye'yi terk etti!

Japonya'da 6.5 şiddetinde deprem bu kez can aldı

Japonya'nın güneyinde meydana gelen 6.4 şiddetindeki depremde en az 9 kişi öldü, yüzlerce kişi yaralandı. Depremde bazı binalar yıkıldı ve bölgede 16.000 evde elektrik kesintileri yaşandı.

Kyushu adasının Kumamoto şehrinin doğusunda etkili olan depremin ardından tsunami uyarısı yapılmadı. Adadaki nükleer reaktörlerin de zarar görmediği bildirildi.

Kyushu'daki iki Sendai nükleer reaktörünün faaliyetlerine normal seyrinde devam ettiği, üç Genkai nükleer reaktörünün de rutin denetim nedeniyle hâlihazırda işlem dışı olduğu belirtildi.

Deprem yerin 10 km derinliğinde meydana geldi ve ardından 5.7 şiddetinde artçı şoklar yaşandı. Yaklaşık 40 dakika sonra da 6.4 şiddetinde bir deprem daha oldu.

Japonya sismoloji bürosu, bazı bölgelerin 2011'de yaşanan 9 şiddetinde depremin yarattığı etki kadar çok sallandığını ifade etti.

Beş yıl önceki depremin yarattığı tsunami dalgaları nedeniyle 18.000'den fazla kişi yaşamını yitirmiş veya kaybolmuştu. Deprem Fukuşima nükleer santralinde de erimeye neden olmuştu.

'Ayakta duramadım'

Associated Press haber ajansına konuşan emniyet yetkilisi Hironobu Kosaki, "Sarsıntı çok şiddetliydi, ayakta duramadım" dedi. Depremde en az 19 evin yıkıldığı belirtilirken yetkililer hasat tespit çalışmaları başlattı.

Japon medyası, ölü sayısının depremin en şiddetli yaşandığı Mashiki kentinde '2 ya da 3 olduğunu' bildirdi. Kumamoto şehrindeki hastanede tedavi görenlerin sayısının 45 olduğu, en az beşinin durumunun ağır olduğu belirtildi.

Associated Press'e konuşan Kumamoto doğal felaket birimi yetkilisi Takayuki Matsushita, bir kişinin enkazdan çıkarıldıktan sonra hayatını kaybettiğini, bir diğer kişi de çıkan yangında öldüğünü söyledi.

Mashiki sakinleri evlerinin ve duvarların çöktüğünü, su ikmal yollarının da kesildiğini belirtti.

Bölgeden gelen ilk bilgiler bunlarken, son bilgilere göre, ölü sayısının en az 9, yaralı sayısının da yüzlerle ifade edildiği belirtildi.

BBC'nin Japonya muhabiri Rupert Wingfield-Hayes, depremin birçok kişinin evde olduğu zamana denk geldiğini söylüyor. Depremin ardından bazı tren seferleri de geçici olarak durduruldu.

İlgili Haberler

Dünya

Sait Yılmaz | Savaş tamtamları...

Dünya

İran: ABD bölgedeki başarısızlıklarından bizi sorumlu tutuyor

Dünya

Suriye ordusu Tilul El Sefa'yı IŞİD'den temizledi

Dünya

Çin Dışişleri: Hiçbir gelişen ülke Çin'le işbirliğinden dolayı borç çukuruna sürüklenmedi

Dünya

APEC Zirvesi tartışmalı geçti: Sonuç bildirisi yayımlanmadı

Dünya

Macron: Avrupa daha güçlü olmalı ve daha bağımsız hale gelmeli

Dünya

Hindistan'da kasırga felaketi: 33 ölü

Dünya

Belçika'da sadece kadınlardan oluşan özel kuvvet kuruluyor

Dünya

İngiltere Başbakanı May: Görevden alınırsam AB'den çıkış süreci uzar

Dünya

Irak yaptırım altındaki İran'la takas yoluyla ticaret yapacak

Dünya

Fransa sarı yelek ile sarsıldı!

Dünya

Trump'tan yeni Kaşıkçı açıklaması