darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

Kaçak Saray kara delik gibi: iki katı bütçe de yetmemiş!

Sayıştay, Cumhurbaşkanlığı'nın 2015 yılı harcamalarına ilişkin denetim raporunu yayımladı. Sayıştay'ın raporuna göre, Beştepe'nin harcamaları adeta çifte bütçe görünümü verdi. Sayıştay'ın 2015 yılı Düzenlilik Denetim Raporu'na göre, 2015'te Cumhurbaşkanlığı'na bütçeden 397 milyon lira ödenek tahsis edildi.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, bu ödenek harcamalara yetmeyince yıl içerisinde 164 milyon 59 bin liralık ilave ödenek daha aktarıldı. Cumhurbaşkanlığı bu ödeneklerin 471 milyon 930 bin lirasını harcadı. Bu tutar, bütçe harcamalarının izlendiği Maliye Bakanlığı'na bağlı Muhasebat Genel Müdürlüğü'nün kayıtlarına da aynen yansıdı.

409 MİLYON LİRALIK BAĞIŞ GELMİŞ

Sayıştay raporunda Cumhurbaşkanlığı'nın 2015 yılı harcamalarının dökümü yayımlandı. Sayıştay bu tabloyla Cumhurbaşkanlığı'nın 471.9 milyon liralık bütçe harcamasının dışında, 403 milyon 732 bin lira daha harcama yaptığını belirledi. Böylece bütçe verilerinde 471 milyon lira görünen 2015 yılı Cumhurbaşkanlığı harcamalarının gerçekte 875 milyon 662 bin liraya ulaştığı ortaya çıktı.

Sayıştay raporuna göre, Cumhurbaşkanlığı'nın bütçe ödeneklerinin neredeyse iki katına varan harcamalarının 409 milyon 643 bin liralık kısmı kurumlardan alınan bağış ve yardımlar sayesinde karşılandı. Raporda Cumhurbaşkanlığı'na yapılan 409 milyon liralık devasa bağış ve yardımların hangi kurumlardan gönderildiğine ilişkin bilgi ise yer almadı. Raporda, Cumhurbaşkanlığı giderleri içerisinde en büyük harcamayı ise 442.5 milyon lirayla “Amortismanlar' kalemi oluşturdu. Cumhurbaşkanlığı hem “bağış' geliri hem de “amortismanlar' gideriyle kamu idareleri arasında en yüksek rakama sahip kurum oldu. Cumhurbaşkanlığı'nın gelir ve gider kalemlerini olağanüstü düzeyde etkileyen bu iki kalem diğer kurumlarda adeta denizde damla oldu. Başbakanlık'ın aynı dönemde aldığı bağış tutarı sadece 290 bin lira olurken amortisman gideri de 2.4 milyar liralık bütçesine rağmen 52 milyon lirada kaldı. Aynı şekilde 137 milyar liralık bütçeye sahip Maliye'nin amortisman gideri 2.6 milyar, aldığı bağış 10.4 milyon lira oldu.

İlgili Haberler

Politika

Erdoğan'ın yeni atama kararları Resmi Gazete'de

Politika

Mehmet Ali Güller | Gemi tartışması ve karaya oturmak

Politika

'TBMM, Rus parlamenterlerle dostluk grubu kuracak'

Politika

Kılıçdaroğlu: Kofi Annan'ı saygıyla hatırlayacağız

Politika

Bahçeli'den Erdoğan'a tebrik telefonu

Politika

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Politika

AKP'de yeni MYK belli oldu... İşte isimler

Politika

Hulusi Akar'dan Menbiç açıklaması

Politika

Beklenildiği gibi Erdoğan yeniden AKP Genel Başkanı seçildi

Politika

AKP'de 'seçim ittifakı' tüzüğe girdi

Politika

4 kişinin öldüğü olaya adı karışan vekil AKP'nin yeni MKYK'sında

Politika

Bedelli askerlikte ilk 3 döneme ait celp planlaması yapıldı