darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Ekonomide korkulan senaryo gerçekleşmek üzere'

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

Yanardağ: Erdoğan, bir kararname ile herkesin mülküne el koyabilir!

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Alman basını: Erdoğan'ın fikrini değiştirmesi için fazla zamanı kalmadı

Kadıköy Belediyesi'nden akıllara ziyan karar!

Bilindiği gibi, Selim İleri, Ergenekon ve Balyoz gibi kumpas davaları sürecinde 2008 yılında beklenmedik şekilde yazarı olduğu Cumhuriyet gazetesinden ayrılarak Zaman’a transfer olmuştu. O sırada ise Cumhuriyet başyazarı İlhan Selçuk ve Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay gözaltına alınmış, gazete de 'Ergenekon’un yayın organı’ olarak suçlanarak iddianameye dahil edilmişti.

MAİL YAĞMURU

Kadıköy Belediyesi’nin, Cumhuriyetin kalesi Kadıköy’de kumpasın tetikçisi pozisyonundaki bir gazeteye transfer olan ve yıllarca yazarlığını yapan Selim İleri’yi 'onur yazarı’ seçmesi yoğun tepkilere neden oldu. ABC’yi mail yağmuruna tutan Kadıköylü okurlar Kadıköy Belediyesi’nin kararını gözden geçirmesini ve İleri’nin onur yazarlığının geri alınmasını istediler. Kadıköy’de bu sıfatı hak eden çok sayıda yazarın olduğunu, Kadıköy dışında da ülkemizde bu sıfata layık yüzlerce yazar olduğunu belirten okurlar İleri’nin onur yazarı seçilmesinin Kadıköy’e, Cumhuriyet değerlerine hakaret anlamına geleceğini ifade ettiler.

'ONUR KIRICI'

Kadıköy Kitap Günleri’nden çekildiğini açıklayan Cemal Süreyya Kültür ve Sanat Derneği de yayınladığı bildiride şu görüşe yer verdi:

“Cumhuriyet Gazetesi’nin aydınlanmacı, bilge ve öncü yazarı İlhan Selçuk’un devlete yuvalanmış F tipi savcılarca 2008’de son derece ağır koşullarda yargılanırken sağlığını yitirdiği günlerde gazeteden Zaman’a geçerek yazar özgürlüğü güvencesini ve ikbali orada bulan Selim İleri’nin Onur Konuğu Yazar olarak adının parlatılması, Kitap Günleri’nin aydınlanmacı, laik, çağdaş ve ilerici geleneğiyle bağdaşmamaktadır. Kaldı ki bu girişim, yüzlerce yurtseverin haksız yere yıllarca zindanlarda tutulmasına yol açan hukuk dışı yargılamalar sürecinde yaşamlarını yitiren nice laik düşünüşlü aydının yanı sıra Türkan Saylan’a çektirilen acılar kamu vicdanında unutulmaz yaralar açarken olan bitene bu zulmün baş sorumlusu Zaman’daki köşesinden başını kaldırıp bakmamış bir yazarın aklanması çabasıdır. Derneğimizin amaçları yönünden onur kırıcıdır; dahası değerlerimizi ısrarla savunmamız gereken şu günlerde umut kırıcıdır.'

İlgili Haberler

Kültür Sanat

Türkiye'nin Oscar adayı belli oldu

Kültür Sanat

Çankırı'da 8.5 milyon yıllık gergedan fosili bulundu

Kültür Sanat

Bu hafta 9 film vizyona girecek

Kültür Sanat

Edremit Kitap Fuarı'nda 'Komünist Başkan' izdihamı…

Kültür Sanat

100. yılı anısına... 'Müzeyyen'

Kültür Sanat

Soul müziğin efsanesi Aretha Franklin hayatını kaybetti

Kültür Sanat

Tarih kokan müzeler bayramda açık olacak: İşte ziyaret saatleri...

Kültür Sanat

Nuri Bilge Ceylan TIFF Onur Listesi'nde

Kültür Sanat

Çeburaşka'nın yaratıcısı Eduard Uspenskiy hayatını kaybetti

Kültür Sanat

Sovyetlerin en ünlü çizgi film karakterlerinin yaratıcısı hayatını kaybetti

Kültür Sanat

Liam Gallagher Türkiye'de ilk konserini verdi

Kültür Sanat

2. Edremit Kitap Fuarı başladı