Çok Okunanlar

'Hanımefendi danışmanı'ndan Atatürk düşmanına: 'Yanındayız kardeşim'

Sincan'da Gökçek krizi

CHP milletvekili hayatını kaybetti

AKP anketinde İstanbul için öne çıkan 3 isim

'İstanbul'un AKP adayı artık belli'

Kadıköy’de 6,5 kilometrelik 'Ata’ya Saygı Zinciri’

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 78. yılında binlerce kişi, Fenerbahçe Orduevi ile Bostancı Sahili Yürüyüş Yolu arasında yaklaşık 6.5 kilometrelik "Ata'ya Saygı Zinciri 'oluşturdu. 

Kadıköy Belediyesi Gönüllülerinin öncülüğünde düzenlenen "Ata'ya Saygı Zinciri"nde, binlerce insan el ele tutuşarak saat 09.05'te saygı duruşunda bulundu. Saygı zinciri sonrasında tekneler de sahil boyunca kıyıya yanaşarak sirenleriyle destek verdi. 

HÜZÜNLÜ BİR GÜNDEYİZ
Anmaya katılan CHP İstanbul milletvekili Barış Yarkadaş, “Bugün yine hüzünlü bir gündeyiz. Mustafa Kemal Atatürk'ü kaybetmemizin yıldönümündeyiz. Bostancı sahilinde binlerce insan soğuk havaya rağmen Ata'ya bağlılıklarını, Cumhuriyete olan sadakatlarını dile getirmek için erken saatten itibaren buradalar. 
Bize cumhuriyeti miras olarak bırakan, cumhuriyetin değerlerini korumamız, yüceltmemiz için emanet eden Atamızı hep birlikte andık. Her geçen gün değerini ve önemini daha iyi anlıyoruz"diye konuştu.

BAŞKANLIK BİR HAYAL OLARAK KALACAK
Anma sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yarkadaş, şöyle konuştu:
“Birileri başkanlık hayali kursa da Mustafa Kemal Atatürk’ün cumhuriyeti ve parlamentosu her zaman dimdik ayakta duracak. Başkanlık hayalleri kuranlar, parlamentoyu ortadan kaldırıp, kendi diktatörlüklerini ilan etmeye çalışanlar bu hayallerinden bir an önce vazgeçsinler. Buradaki yurttaşlarımız, 78 milyonun sesidir. Ve diktatörlüğe hiç bir şekilde boyun eğmeyeceklerdir. Atatürk’ün parlamentosunu tasfiye edemeyeceksiniz.

KORUYACAĞIZ
Daha da umutla mücadele edeceğiz, daha da inançlı, dirençli olacağız ve Mustafa Kemal Atatürk’ün cumhuriyetini ona yakışır bir şekilde koruyacağız.
Mustafa Kemal Atatürk’ün ideallerini her zaman yaşatacağız. 
Kadınları ve erkekleri eşit kılan anlayışı Türkiye’mizin her yerinde her zaman anlatacağız. umutsuz olmaya, karamsarlığa kapılmaya gerek yok. Bizim bir ışığımız var o da Mustafa Kemal Atatürk’tür. 

ATATÜRK HEP VAROLACAK
Mustafa Kemal Atatürk’ü unutturmaya çalışanlar, Mustafa Kemal Atatürk’ü yok saymaya çalışanlar bilin ki; hepiniz tarihin çöplüğüne gömüleceksiniz, Mustafa Kemal Atatürk bu topraklarda bin yıl daha, on bin yıl daha yaşayacak.'
 

 

VATANDAŞLAR DUYGULANDI
Vatandaşların sahilde zinciri oluşturduğu sırada denizdeki dalgalara rağmen jet ski ve tekneler de Türk bayrakları ile destek verdi. Programa katılan vatandaşlar, “Çok duyguluyuz. Gerçekten ne diyeceğimizi bilmiyoruz. Keşke Atamız geri gelse de mümkün olsa onun yerine ben yatsam' dedi.

Bir başka vatandaş ise, “Çok duyguluyum yani. Ata’ya sahip çıkmanın günü bugün. Tüm Türk halkı olarak Ata’ya sahip çıkmamız lazım. Ata’ya sahip çıkmak memlekete sahip çıkmak, bağımsızlığımıza sahip çıkmak' şeklinde konuştu.

Programa katılan vatandaşlar, Atatürk’ü özlemle andıklarını ifade ettiler.

El ele tutuşan binlerce vatandaş, saat 09.05’i gösterdiğinde sirenlerin çalmasıyla birlikte saygı duruşuna geçti. Aynı şekilde denizde bulunan jet ski ve tekneler de Türk bayrakları ile saygı duruşu sırasında dalgalara rağmen saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı ve 10. Yıl Marşı söyleyen vatandaşlar dağıldılar.

 

İlgili Haberler

Güncel

Kadın Meclisleri'nden cinsel istismar genelgesine tepki

Güncel

Evi vaktinde teslim edilmeyen müşteri parasını faiziyle alacak

Güncel

Lunchbox konkordato talep etti

Güncel

Denizli'de düşen eğitim uçağının yeri tespit edildi

Güncel

Meteorolojiden sağanak yağış uyarısı

Güncel

Kara Cuma indirimleri ne zaman?

Güncel

Flormar işçilerine 'muhbirlik davetinde bulunan' bir broşür dağıtıldı

Güncel

Reina saldırganı Abdulkadir Masharipov savunma yapmadı

Güncel

Korkunç tablo... 8 ayda 21 bin çocuk hamile kaldı!

Güncel

İşçilerin kaldığı prefabrikte yangın

Güncel

Abdullah Cömert davasında karar açıklandı

Güncel

'Hz. İsa'nın kutsal kasesi Antakya'da' iddiası