darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Kriz kapıda: Vatandaşı işsizlik ve aşsızlık bekliyor!

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği

ABD Büyükelçiliğine saldıranların fotoğrafları ortaya çıktı

HDP'de dikkat çeken istifa: Parti içinde oligarşik bir yapı oluştu

'Ankesörlü telefon' operasyonlarına ilişkin dikkat çeken yazı: Diğer ucunda kim var?

Kadıköy’de Aziz Nesin’lik OHAL hikayesi!

Genco Erkal yönetimindeki Dostlar Tiyatrosu’nun İstanbul Kadıköy Lisesi bahçesindeki tarihi Mahmut Muhtar Paşa Konağı’nda gerçekleştirmeyi planladığı Güneşin Sofrasında Nâzım ile Brecht adlı açık hava tiyatrosu, 15 Temmuz’daki başarısız darbe girişiminin ardından alınan güvenlik tedbirleri gerekçe gösterilerek iptal edilmişti. Kamuoyunun yoğun tepkisine yol açan ve hükümetin “OHAL devlet kurumlarındaki FETÖ örgütlenmesi için, vatandaşların mağdur edilmesi yoluna gidilmeyecektir' yönündeki açıklamasına rağmen bir tiyatro oyununun yasaklanması darbe girişiminin ardından AKP’nin yeni ve daha baskıcı bir dönem açtığı görüşünü güçlendirmişti.

Referans gösterilen yasaklanıyor!

Ancak söz konusu oyunun yasaklanmasının ardından yaşananlar Kadıköy’de bir Aziz Nesin hikayesine dönüştü. Erkal yönetimindeki oyunun yasaklanmasının ardından yasağa yönelik itirazda emsal gösterilen Kadıköy Lisesi bahçesindeki yaz festivali de Okul Aile Birliği imzalı bir metinle fesh edildi. Söz konusu fesih yazısında Milli Eğitim Bakanlığı’nın 22.07.2016 tarihli Emniyet Tedbirleri konulu kararı ve Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 28.07.2016 tarihli kararı gereği olduğu ve stand sahiplerinin 19.08.2016 tarihine kadar okul bahçesini boşaltmasının zorunlu olduğu belirtildi.

Yaz festivali kapsamında okul bahçesine kitapevleri, takı ve benzeri standların sahipleri yaz boyu katılacaklabilecekleri diğer festivallere katılmadıklarını, geçimlerini buradan sağladıklarını ve yasağın devam etmesi halinde mağduriyetlerinin büyüyeceğini ifade ediyorlar. Ayrıca, Kadıköy Lisesi’nin hemen 100 metre ilerisinde devam eden Kadıköy Mesleki Teknik Anadolu Lisesi bahçesindeki yaz festivalinin de devam ettiğini ve bu festivalin de kendileri gibi güvenlik riski taşımadığını belirtiyorlar. Ancak yetkili merciler bu itirazlar ardından mağduriyetleri gidermek yerine yenilerini ekliyorlar ve Kadıköy Meslek Teknik Lisesi bahçesinde gerçekleşen yaz festivalinin de yasaklanması kararına varıyorlar.

kadikoy.jpg

Yaz festivalinin iptal edilmesi ile mağdur olan stand sahipleri, bir yandan alınan karara karşı itiraz için dilekçe hazırlayıp, bölgede kalabalık olan diğer alanları güvenlik için referans olarak göstermeyi planlarken diğer yandan da referans olarak gösterecekleri yerlerin de OHAL yasağının mağdurları arasına katılmasından çekiniyorlar.  

belge2-001.jpg

 

İlgili Haberler

Güncel

Trabzon'da yangın: 80 dönüm alan zarar gördü

Güncel

Almanya'dan İnsani Yardım Vakfı yasağına onay çıktı

Güncel

Hakkari'de 2 PKK mensubu öldürüldü

Güncel

Kaçan kurbanlık koçlar drone ile bulundu

Güncel

Tunceli'de patlama!

Güncel

Sosyal medya Atatürk'ün o videosuyla bayramlaşıyor

Güncel

Kurban bayramı rezilliği: Hayvanlar havasızlıktan öldü

Güncel

ABD Büyükelçiliği'ne ateş eden zanlıların ifadeleri ortaya çıktı

Güncel

Brunson'ın ilginç talebine savcıdan onay

Güncel

Kurban Bayramı tatilinde 4 günlük kaza bilançosu: 56 ölü, 261 yaralı

Güncel

Öğrenciler dayatılan liselere yerleştiriliyor!

Güncel

AKP'li vekil imam kardeşini danışman yaparsa... Cami lojmanından çıkmıyor!