Çok Okunanlar

Diyanet'in skandalları bitmiyor! Atatürk'e ağır gönderme

FETÖ ile suçlanan Arda Turan ve Okan Buruk için karar verildi

MYK sonrası CHP'li Salıcı'dan Mansur Yavaş açıklaması

Gizli çalışmanın ayrıntıları ortaya çıktı!

Can Ataklı isyan etti: Bana akıllı troll yollayın

Kadıköy'de 'inşaat anarşisi' itirazı

İstanbul’un Kadıköy ilçesine bağlı Fikirtepe, Dumlupınar, Eğitim ve Merdivenköy mahalleleri ile ilgili yapılan imar planı değişiklikleri nedeniyle mahalleliler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü’ne itiraz etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 28.12.2016 sayılı ve 21249 tarihli yazısı ile “Riskli Alan'a ilişkin olarak bu mahallelerin bir kısmında 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı paftalarında hazırlanan plan değişikliğini teklif etti. Gazete Duvar'dan Hacı Bişkin'in haberine göre mahallede yaşayan yurttaşlardan Emine Tarku, avukat Hürriyet Azak, Yavuz Tarku, Adalet Tarku, Fatma Aksu ve İhsaniye Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği, Fikirtepe’de sık sık yapılan plan değişikliklerinin kamu yararı ve planlama yapısından giderek uzaklaştırılıp “inşaat anarşisine yol açtığını' söyleyerek, karara itiraz etti.

İMAR PLANLARI SIK SIK DEĞİŞTİ

Fikirtepe’de 2010 yılında başlayan kentsel dönüşüm, Çevre Şehircilik Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasındaki imar durumu, 7 senelik süre içerisinde sık sık değişti. Bu süreçte mahallede yaşayan yurttaşlar, kentsel dönüşümü, yeterliliği olmayan firma ve kişilerin eline bırakmanın yarattığı sorunlardan dolayı şikayetlerini dile getirdi. Birçok kez imar planları askıya alındı.

Son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 28.12.2016 sayılı ve 21249 tarihli yazısı ile; İstanbul, Fikirtepe ve Dumlupınar mahalleleri ile Eğitim ve Merdivenköy mahallelerinin bir kısmını kapsayan “Riskli Alan'a ilişkin olarak 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı paftalarında hazırlanan plan değişikliği teklifine ise, mahalle sakinleri avukatları aracılığıyla itiraz etti.

İTİRAZ GEREKÇESİ: PLAN, KAMU YARARINA AYKIRI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü’ne gönderilen itiraz dilekçesinde, yapılan plan değişikliklerinin kamu yararı ve planlama ilkelerine aykırı olduğu belirtilerek, Fikirtepe’de sık sık yapılan plan değişikliklerinin istikrardan uzaklaştırıldığı ifade edildi:

“Bu plan ile sağlıklı ve yaşanabilir kentsel çevre oluşturulmamaktadır. Ayrıca planda, ekonomik, toplumsal fiziksel, doğal ve çevresel koşullar birlikte ele alınmadı. Kent bütününe yönelik kararlardan koparılarak üst ölçekli plan kararlarına aykırı oluşmuş, ulaşım kararları, olası çevresel etkileri analiz edilmediği görülüyor. Bu plan değişikliğinde iyileştirme, güçlendirme ve canlandırmaya seçeneklerine yer verilmeyerek, projeler tümüyle rant artışına yönelik olmuş, can güvenliğinin sağlanması ve yaşam düzeyinin yükseltilmesinin amaçlanmamış olduğu, barınma hakkı, mülkiyet hakkına hiç yer verilmemiş olduğu da görülüyor.'

'PLAN YAPIMI ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI’NA VERİLMESİN’

İtiraz dilekçesinde belirtilen sebepler gerekçe gösterilerek, “2017 yılında 2005 verilerinin ele alınması aldatmacadan öteye gitmemektedir' denildi.

Avukat Hürriyet Azak, “Planlarda yapılan değişikliklerle inşaatçıların, hafriyatçıların, trafik terörünün, satılık ilanları ile satılamayan dairelerin bulunduğu keşmekeşe dönüştürüldü. Plan yapımının İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden alınıp Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na verilmesine de itiraz etmekteyiz, çünkü İBB vatandaşın taleplerini nadir de olsa karşılamakta iken bakanlık vatandaşın haklarını, mülkiyetlerini müteahhitlere vermek için işlemler yapmakta. Usulsüz pay satışları ile vatandaşların arsaları müteahhitlere veriliyor' dedi.

'EK NÜFUS ARTIŞI ENGELLENMELİ’

Bölgede yüksek yapılaşma nedeniyle meydana gelecek nüfus artışının önlenmesinin de yer aldığı itiraz dilekçesinde, şu taleplere yer verildi:

– Mevcut parsel yapısına göre müstakil yapılaşma şartlarının tesis edilmeli.

– İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Geoteknik Birimi, İTÜ Yapı ve Deprem Mühendisliği Birimlerinden ayrı ayrı rapor alınmak suretiyle yapı ve yoğunlaşma konusunda plan ve plan notlarının yeniden düzenlenmesi gerekli.

– Mevcut parsel yapısına göre binalar yenilenmeli, güçlendirilmeli.

– Bölgede yüksek yapılaşma ile meydana gelecek ek nüfus artışının önlenmesine yönelik plan düzenlenmesi gereklidir.

İlgili Haberler

Yaşam

Müslüm filminin senaryosu gerçek değilmiş

Yaşam

Zafer Algöz'ü takipçisi kızdırdı: Yavşak, pislik

Yaşam

Yeni Türk dizisi için Beren Saat'le anlaştılar

Yaşam

46. Uluslararası Emmy Ödülleri sahiplerini buldu

Yaşam

Donmuş göle atlayan Rus sosyal medyanın gündeminde

Yaşam

Karnından çıkan doktorları şok etti

Yaşam

Serel Yereli Ömür Gedik'e tepki gösterdi

Yaşam

Tuğba Özay, Nazım Hikmet'in eşi Vera'yı canlandıracak

Yaşam

'Gelin adayı' olarak ünlenen isim pompa görevlisi oldu

Yaşam

O Ses Türkiye'yi terk etti!

Yaşam

Azra Akın anne oldu

Yaşam

Meteorolojiden 5 il için buzlanma ve don uyarısı