darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

Beyaz Saray'dan sert Türkiye açıklaması!

Kadın Hakim: Feodal yapı, kadını şiddeti örtmeye itiyor

Diyarbakır 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi hakimi Gamze Kafkas, kadına yönelik şiddet ve cinsel istismar davası sanığının beraat ettirilmesine, "Feodal yapı şiddet olaylarında kadını olayın üstünü örtmeye itiyor" diyerek muhalefet şerhi koydu. Kafkas, daha önce de bir kadın cinayeti davasında "Feodal, ekonomik ve sosyal düzenin kadınları savunmasız bırakıyor" diyerek adını duyurmuştu.

Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianameye göre, 19 yaşındaki D.D., 25 Temmuz 2013 günü akşam saatlerinde, bir aydır arkadaşlık yaptığı 33 yaşındaki M.K ile buluştu. Birlikte bir süre gezen D.D., saatin geç olduğunu söyleyip eve gitmek isteyince aralarında tartışma çıktı. D.D.'nin boğazını sıkarak, yüzüne defalarca yumruk atan M.K., genç kadını yere yatırıp ağzını kapatarak, eteğinin altındaki taytı çıkarmaya çalıştı. Cinsel tacize engel olmak için direnen ve kaçmaya çalışan D.D.'nin basit tıbbi müdahale ile giderilir şekilde yaralandığını belirten savcı, şüpheli M.K.'nın 'Nitelikli cinsel saldırı' ve 'Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçlarından 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. 

'SEVGİLİMDİ, ŞİKAYETÇİ DEĞİLİM'

İddianamenin kabulünün ardından sanık M.K.'nın tutuksuz yargılaması Diyarbakır 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. İfadesinde suçlamaları reddeden sanık, evli olduğu için huzurunun kaçtığını, D.D.'den ayrılmak istediğini ve bu nedenle buluştuğunu söyledi.

D.D. ise cinsel saldırıya uğradığına dair polise verdiği ifadeyi reddederek, "Buluşup, konuştuk. Ben eve gideceğimi söyledim. Yüzümü döndüğümde defalarca yumruk attı. Elinden kaçmasam beni öldürecekti. Üstümü çıkarmaya çalışmadı. Gömleğim ağaçlara takılarak yırtıldı. Şikayetçi değilim, sevgilimdi" dedi.

Kararını açıklayan mahkeme sanık M.K.'nın üzerine atılı suçu işlediğinin sabit olmaması nedeniyle beraatine hükmetti.

'FEODAL YAPI, KADINI OLAYIN ÜSTÜNÜ ÖRTMEYE İTİYOR'

Karar, Hakim Gamze Kafkas'ın muhalefet şerhi nedeniyle oy çokluğu ile alındı. Muhalefet şerhinde mağdurun sanık ile sevgili olduğunu ve vücudundaki darp izlerinin düşme sonucu oluştuğunu söylediğini belirten Kafkas, bu anlatımlara itibar edilmemesi gerektiğini kaydetti. Mağdurun emniyette sıcağı sıcağına verdiği ifade ve tanık polislerin beyanına itibar ettiğini kaydeden Kafkas muhalefet şerhinde şöyle dedi;

"Kırsalda ve olayın gerçekleştiği Diyarbakır'da sosyal, ekonomik ve feodal yapı, toplumsal baskı,kadına karşı şiddetin olduğu olaylarda kadınları yaptıkları şikayetten vazgeçmeye, olayın üstünü kapatarak -daha fazla mağdur olmama- amacına itmektedir." 

Hakim Gamze Kafkas geçtiğimiz aylarda Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi'nin, bir kadın cinayeti davasına katılma talebinin reddedilmesine de muhalefet şerhi koymuştu. Muhalefet şerhinde, davaya katılma kurumunun daha geniş yorumlanması gerektiğini belirten Kafkas, kadın cinayetlerinin ülkemizde, özellikle kırsalda ve Diyarbakır'da yaygın olduğunu, feodal, ekonomik ve sosyal düzenin kadını savunmasız bıraktığını kaydetmişti. 

DHA

İlgili Haberler

Güncel

Uçak tuvaletinde sigara içen yolcuya bin 717 TL ceza kesildi

Güncel

'Geceleri Fetullah Gülen ölsün diye dua ediyordum'

Güncel

AKP üyelerini taşıyan otobüsle otomobil çarpıştı: Ölü ve yaralılar var!

Güncel

İzmir'de trafik polisinin köpeğe ateş ettiği iddiası ile ilgili açıklama

Güncel

ÖKK darbe girişimi davasında ara karar açıklandı

Güncel

Türkiye'de bir Almanya vatandaşı tutuklandı

Güncel

Gaziantep'te yangın faciası: 2 işçi yaşamını yitirdi!

Güncel

Otogarda bayram hareketliliği başladı

Güncel

AKP'den belediyelere 17 maddelik 'kemer sıkma' tebligatı

Güncel

Brunson'un avukatından AİHM ve AYM açıklaması

Güncel

Ferhat Tunç'tan Tunceli Valisi'ne orman yangını tepkisi: İspatla

Güncel

Sözcü Kalın: İki gündür bir iyileşme sürecinin hızla yaşandığını görmekteyiz