unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Kadın imam ilk namazını kıldırdı!

İskandinavya’nın kadınlara özel ilk camisi Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da resmen açıldı. Açılışa 60 kadın katılırken, ezanı kadın imamlar Sherin Khankan ve Saliha Marie Fettah okudu. İki kadın imam, cuma namazını da kıldırdı.

'ATAERKİL YAPIYA MEYDAN OKUMA’

'Danimarkalı kadın imam' Khankan, kadın camisi girişimini 'feminist bir proje’ olarak nitelendirmiş ve kadınların eşitlik haklarını savunmayı amaçladıklarını söylemişti. Khankan, açılıştan sonra Guardian’la yaptığı söyleşide de imam olma kararını ve kadın camisinin arka planını anlattı. Khankan, kendilerine yöneltilen eleştirilerin dini açıdan geçerli olmadığını söyleyerek, “Teolojik temellerimiz sağlam' ifadesini kullandı. Kadın camisinin 'dini kurumlardaki ataerkil yapılara meydan okumayı’ amaçladığını anlatan Khankan şöyle konuştu:

'TÜRKİYE’DEN OLUMLU TEPKİ ALDIK’

“Ataerkil yapıları değiştirmek mümkün ama bu uzun bir yolculuk ve muhalefetle de karşılaştık. Fakat karşı çıkanlara odaklanmamayı ve bizi destekleyen insanlar hakkında konuşmayı tercih ettik. Pakistan, İran, Avrupa, Türkiye ve Arap ülkelerinden çok olumlu tepkiler aldık.'

Sadece dua ederken başını kapayan ve bunun 'sadık, inançlı bir Müslüman olarak kendi yorumu olduğunu' anlatan Khankan, kadın camisinde, 'modernist' kuralları da anlattı: Çok eşlilik yasak, kadınların boşanmaya hakkı var, kadınlara karşı psikolojik veya fiziksel şiddet uygulandığında evlilikler geçersiz sayılıyor ve boşanma halinde kadınlar çocukları üzerinde eşit haklara sahip oluyor.

Khankan Guardian’a yaptığı açıklamada, “Biz, İslam’a modernist ve ruhani bir yaklaşımı temsil ediyoruz. Mariam Cami’nin herkesin gelebileceği bir yer olmasını istiyoruz. Bir camide yaşananlar, caminin dışına çıkarak toplumu etkiler' dedi.

BABASI SURİYELİ

Babası Suriye’de işkence gördükten sonra Danimarka’ya sığınan bir muhalif olan Khankan, “Farklı dinler ve kültürler arasında büyüdüm, bu durumun cami girişiminde de büyük etkisi var' dedi.

Kadınlara özel camiler, İskandinavya’dan önce sadece Çin’de bulunuyordu.Çok Okunanlar

'Adnan Oktar'ın isteyip de elde edemediği tek kadın benim'

Diğer cemaat ve tarikatlara operasyon geliyor mu? Yandaş yazar yanıtladı...

Merdan Yanardağ'dan kritik 15 Temmuz yorumu

Sayın Başkan...

Muharrem İnce'nin ekibinin topladığı imza sayısı belli oldu

İlgili Haberler

Dünya

İsrail Gazze'yi vurdu!

Dünya

Hindistan'da WhatsApp linci!

Dünya

ABD'nin soğuk savaştaki "Nükleer deneme" görüntüleri ortaya çıktı

Dünya

AB'den Airbnb'ye uyarı!

Dünya

Libya'da 8 göçmen hayatını kaybetti

Dünya

Polis köpeğinin başına para ödülü koydular!

Dünya

300 timsahı öldürdüler!

Dünya

AB: ABD'ye kimi dost olarak gördüğünü sormak lazım

Dünya

Dünyanın merakla beklediği kritik zirve sona erdi

Dünya

Maradona: Kalben Filistinliyim

Dünya

Çin 2018'in ilk yarısında yüzde 6,8 büyüdü

Dünya

İsrail, tartışmalı yasa tasarısını bugün oyluyor