Çok Okunanlar

Erdoğan'dan tehdit: Burası Paris mi? Bedelini ağır ödersiniz

Röportaj | CHP Eski İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat: İstanbul'da seçimi kazanmanın yolu...

Deniz Baykal'dan CHP'ye 'cesaret' çağrısı

Zafer Algöz, mücevherlerin sahibini buldu

Eski Türkiye güzelinin bıraktığı mirası 14 yıl sonra itfaiye erleri kazandı

Kadın imam ilk namazını kıldırdı!

İskandinavya’nın kadınlara özel ilk camisi Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da resmen açıldı. Açılışa 60 kadın katılırken, ezanı kadın imamlar Sherin Khankan ve Saliha Marie Fettah okudu. İki kadın imam, cuma namazını da kıldırdı.

'ATAERKİL YAPIYA MEYDAN OKUMA’

'Danimarkalı kadın imam' Khankan, kadın camisi girişimini 'feminist bir proje’ olarak nitelendirmiş ve kadınların eşitlik haklarını savunmayı amaçladıklarını söylemişti. Khankan, açılıştan sonra Guardian’la yaptığı söyleşide de imam olma kararını ve kadın camisinin arka planını anlattı. Khankan, kendilerine yöneltilen eleştirilerin dini açıdan geçerli olmadığını söyleyerek, “Teolojik temellerimiz sağlam' ifadesini kullandı. Kadın camisinin 'dini kurumlardaki ataerkil yapılara meydan okumayı’ amaçladığını anlatan Khankan şöyle konuştu:

'TÜRKİYE’DEN OLUMLU TEPKİ ALDIK’

“Ataerkil yapıları değiştirmek mümkün ama bu uzun bir yolculuk ve muhalefetle de karşılaştık. Fakat karşı çıkanlara odaklanmamayı ve bizi destekleyen insanlar hakkında konuşmayı tercih ettik. Pakistan, İran, Avrupa, Türkiye ve Arap ülkelerinden çok olumlu tepkiler aldık.'

Sadece dua ederken başını kapayan ve bunun 'sadık, inançlı bir Müslüman olarak kendi yorumu olduğunu' anlatan Khankan, kadın camisinde, 'modernist' kuralları da anlattı: Çok eşlilik yasak, kadınların boşanmaya hakkı var, kadınlara karşı psikolojik veya fiziksel şiddet uygulandığında evlilikler geçersiz sayılıyor ve boşanma halinde kadınlar çocukları üzerinde eşit haklara sahip oluyor.

Khankan Guardian’a yaptığı açıklamada, “Biz, İslam’a modernist ve ruhani bir yaklaşımı temsil ediyoruz. Mariam Cami’nin herkesin gelebileceği bir yer olmasını istiyoruz. Bir camide yaşananlar, caminin dışına çıkarak toplumu etkiler' dedi.

BABASI SURİYELİ

Babası Suriye’de işkence gördükten sonra Danimarka’ya sığınan bir muhalif olan Khankan, “Farklı dinler ve kültürler arasında büyüdüm, bu durumun cami girişiminde de büyük etkisi var' dedi.

Kadınlara özel camiler, İskandinavya’dan önce sadece Çin’de bulunuyordu.

İlgili Haberler

Dünya

Viyana'da 50 bin kişi hükumeti protesto etti

Dünya

'ABD Donanması Rusya ile savaşsa yenilir'

Dünya

Sait Yılmaz | Tanrının adamları...

Dünya

Kimse anlam veremedi: Metroda önce bağırdı, sonra saldırdı!

Dünya

Dalgıcın bu halini gören doktorlar şaşkına döndü!

Dünya

Sarı yelekliler Brüksel sokaklarında...

Dünya

Donald Trump'ın kabinesinde bir ayrılık daha

Dünya

Ukrayna'da savaş uçağı düştü

Dünya

Yunanistan'a Türkler tarafından yapılan iltica başvuruları patladı

Dünya

Avustralya Batı Kudus'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacak

Dünya

Sarı Yelekler'e Femen'den destek

Dünya

Paris'te 'Sarı Yelekliler' operasyonu: Çok sayıda gözaltı