Çok Okunanlar

Atatürk'ün annesine hakaret etmişti... Nişanyan, gerici meczuplarla yarışıyor

Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu'nun o teklifine 'Evet' demeyeceğim

İstanbul Havalimanı akan çatısıyla gündemde...

CHP milletvekili hayatını kaybetti

'Eurovision'a neden katılmıyoruz?' sorusuna hükümetten yanıt

Kafka elyazmaları okurla buluşacak

El yazmaları Kafka'nın arkadaşı Max Brod'un sekreteri Eshter Hoffe'un şahsında, ailesi tarafından sahipleniliyordu. Hoffe ailesi, ilgili birikimin Eshter Hoffe'un ölümünden sonra haklı olarak kendilerinde olduğunu savunuyordu. Konuya ilişkin açıklama yapan İsrail Ulusal Kütüphanesi Başkanı David Blumberg, “Bugün İsrail ve ötesinde, kültürle ilgili herhangi biri için kutlanası bir gün' derken, el yazmalarının İsrail'ce korunacağını ve genel kamuoyu ile buluşturulacağını müjdeledi.

BBC'nin dünkü haberine göre Kafka, 1924'te, 41 yaşında tüberkülozdan ölümünden önce çalışmalarının yakılması yönünde vasiyette bulunmuştu. Ancak arkadaşı Brod bu isteği yerine getirmeyip, yayımlamıştı. Bu eserler arasında, 'Dava', 'Dönüşüm' ve 'Kale' gibi, yazarı 20'nci yüzyılın en önemli romancılarından biri haline getiren modern klasikler yer almaktaydı. Max Brod, 1939'da Kafka'nın elyazmalarını memleketi Prag'dan kaçırmış ve Nazilerin elinden kurtarmıştı. 1968'de ölen Brod, koleksiyonu daha sonra sekreteri Esther Hoffe'a bağışlamıştı. O ise bu birikimi İsrail ve İsviçre'deki güvenli kasalarda tutmuştu. Hoffe'un 2007'de ölümüyle, söz konusu yasal mücadele de başladı.

2010'da İsviçre'nin başkenti Zürih'te açılan kasaları, yalnızca İsrailli bir yargıcın görmesine hükmedildi. 2012'ye gelindiğinde ise, bir Tel Aviv aile mahkemesi Brod'un açıkça Hoffe'ye bu koleksiyonu kataloglaması ve Kudüs'teki Yahudi Üniversitesi veya Tel Aviv Belediye Kütüphanesi'ne, yahut İsrail ya da yurtdışındaki diğer herhangi bir kamu kuruluşuna transfer etmesi için emir verdiği hükmüne varmıştı. Yüksek Mahkeme aradan geçen zamanın ardından bu kararı onadı.

İlgili Haberler

Kültür Sanat

Fuara yoğun ilgi devam ediyor...

Kültür Sanat

Bu hafta 8 film vizyona girecek...

Kültür Sanat

Filmi ile Freddie Mercury ve Queen'in gerçek hikâyesi arasındaki 5 fark

Kültür Sanat

Game of Thrones'un final sezonundaki bölümlerin süreleri ne kadar?

Kültür Sanat

Netflix ücretleri değişiyor

Kültür Sanat

Game of Thrones'un final sezonu tarihi belli oldu

Kültür Sanat

Ozan Güven, Don Kişot'um Ben ile sahnede

Kültür Sanat

Mustafa Demircan tecrübelerini kitaplaştırdı

Kültür Sanat

Müslüm filmini kaç kişi izledi?

Kültür Sanat

'Kırmızı Hasat' resim sergisi TSKM'de açıldı

Kültür Sanat

Cem Yılmaz Emanet'in kadrosunu açıkladı

Kültür Sanat

Örümcek adamın yaratıcısı Stan Lee hayatını kaybetti