darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

Kalın: Rusya ile adım atmasaydık, Suriye'deki operasyonu yürütemeyebilirdik

Habertürk'ten Kübra Par'ın sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya-Türkiye ilişkilerinde yaşanan gelişmelerin Suriye'deki operasyonlara da yansıdığını vurgulayarak, "İyi ki bu adımı atmışız yoksa bugün Suriye'deki operasyonları yürütmemiz ve oraya yardım göndermemiz mümkün olmayabilirdi" dedi.

'MÜTTEFİKLERİMİZ 'NİYE RUSYA İLE YAKINLAŞIYORSUNUZ?' DİYE BİR TAVIR İÇİNDE DEĞİLLER'

Kalın, Par'ın, "G20'de çekilen bir kare çok konuşuldu… Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin sohbet ederken, diğer uçtan Obama "Acaba ne konuşuyorlar?" diye kafasını uzatmış merakla onlara bakıyor… Bu karenin anlattığı tablo G20'de kulislere de yansıdı mı? Türkiye'nin Rusya ile yakınlaşması ABD'nin merakını celbediyor mu?" sorusuna "Bu tür toplantılarda vücut dili üzerinden çok şey söylenebilir" diyerek şu açıklamayı yaptı: "Tabii bizim bütün liderlere saygımız var. Ama Cumhurbaşkanı'mızın çok özel bir yeri var orada. O her zaman, yürüyüşüyle, duruşuyla, vücut diliyle, bakışlarıyla hep bir ilgi odağı olmuştur bu tür uluslararası zirve toplantılarında. Tabii Rusya ile ilişkilerimizi geliştirmemiz bizim için olumlu bir adımdı. Bu tabii ki müttefiklerimizin de ilgisini çeken bir konu. Genel olarak memnunlar ve destekliyorlar. "Niye Rusya ile yakınlaşıyorsunuz?" diye bir tavır içinde değiller. İyi ki bu adımı atmışız yoksa bugün Suriye'deki operasyonları yürütmemiz ve oraya yardım göndermemiz mümkün olmayabilirdi."

PUTİN VE ERDOĞAN'IN YAKINLIĞI, OBAMA'NIN DİKKATİNİ ÇEKMİŞTİ

Çin'in Hangzhou kentinde gerçekleştirilen G20 Liderler Zirvesi'nde çekilen aile fotoğrafında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuştuğu esnada ABD lideri Barack Obama'nın iki lidere merakla baktığı anlar, dünya gündeminde oldukça dikkat çekmiş ve konuşulmuştu.

'RAKKA'YA YÖNELİK BİR ASKERİ PLANLAMAMIZ YOK'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, TSK'nın Fırat Kalkanı operasyonunu Rakka'ya taşıyacağına ilişkin son günlerde gündeme gelen tartışmalara ilişkin "ABD Türkiye'ye "PYD de Rakka'ya girecek, siz de gelin birlikte IŞİD'e karşı mücadele edelim" derse, Türkiye'nin yanıtı ne olur? Biz daha önce de aynı tutumu sergiledik. Münbiç'in DAİŞ'ten temizlenmesine destek olduk. Operasyonlarına katılmadık ama prensip olarak destek verdiğimizi söyledik. Bir şartımız vardı, PYD oraya girmeyecek ve orada kalmayacak. Aynı şey Rakka için de geçerli. Şu anda bizim Rakka'ya yönelik bir askeri planlamamız yok" yanıtını verdi.
'CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, PUTİN VE OBAMA İLE İKİŞER KEZ GÖRÜŞTÜ'

Suriye'de uygulanan ateşkes kararına ilişkin soruya yanıt veren Kalın, "Halep'te çatışmasızlık ortamının sağlanması olumlu bir adımdır ve biz bunu destekliyoruz. Bu, geçici de olsa Halep civarındaki insanların nefes almasını sağlayacaktır. Burada Cumhurbaşkanı'mızın çok büyük gayreti oldu. Obama ve Putin ile ikişer defa görüştü. Ertesi gün Sayın Putin'i tekrar aradı. Yardımlar hem Şam üzerinden hem Türkiye üzerinden gidecek" dedi.

'KOALİSYON GÜÇLERİ İLE BİRLİKTE EL BAB'I IŞİD'DEN TEMİZLEMEKTE KARARLIYIZ'

Türkiye'nin uluslararası koalisyon ile birlikte hareket ettiğini vurgulayan Kalın "Koalisyon güçleriyle beraber El Bab'ı DAİŞ'ten bütünüyle temizlemekte kararlıyız" dedi. İbrahim Kalın'ın diğer açıklamalarından öne çıkanlar ise şöyle:

'FIRAT KALKANI OPERASYONUYLA BİRLİKTE BÖLGEDE DENGELER NASIL DEĞİŞTİ?

' "Şüphesiz birçok denge değişti. Bir kere şunun altını çizmek lazım, darbeden sadece 5.5 hafta sonra Türkiye'nin böyle bir operasyon yapabilmesi bünyesinin sağlamlığını gösterir. Bu operasyon sınırlarımızla Cerablus arasında yaklaşık 90 kilometrelik bir hat arasında konuşlanan DAİŞ teröristlerine yönelik, yani sınır güvenliğimiz açısından çok önemli. İkincisi tabii ki Suriye halkına bir moral oldu. Onlar için mücadele eden, derdiyle dertlenen bir yönetim olduğunu gördüler. 2-3 gündür Cerablus halkı kendi evlerine dönmeye başladı, muhtemelen bu sayı bayramla birlikte daha da artacak. Üçüncüsü Suriye muhalefetine çok büyük moral ve motivasyon oldu. Özellikle Batı'nın son 1.5 yıldır sahada DAİŞ'e karşı etkili mücadele veren tek güç YPG'dir efsanesi çökmüş oldu. Demek ki diğer ılımlı muhaliflere güçlü destek verildiği zaman onlar da DAİŞ'e karşı etkili mücadele verebiliyorlar. Ayrıca terörle mücadele konusunda Türkiye'nin kararlılığını uluslararası toplum bir kez daha görmüş oldu. Bunu G20'de de müşahede ettik. Obama, Putin, Merkel gibi isimler de Sayın Cumhurbaşkanı'mız ile yaptıkları görüşmelerde "Son derece başarılı ve doğru bir operasyon ve biz bunu destekliyoruz" dediler."

'HİZBULLAH DA IŞİD'LE MÜCADELE EDİYOR, ONU MEŞRU GÖRÜYORLAR MI'

"Bizim kendi istihbarat kaynaklarımız teyit etmedikçe "Fırat'ın doğusuna çekildiler" şeklindeki raporlara ihtiyatla yaklaşıyoruz. Zaman zaman PKK'nın propaganda mecralarında, bunun Kürtlerin kazanımlarına karşı bir hareket olduğuna dair iddialar ortaya atılıyor. Bunu şiddetle reddediyoruz. Türkiye'nin dünyadaki hiçbir Kürt'le sorunu yoktur. Türkiye'nin ve bütün dünyanın bir PKK sorunu vardır. PKK zulmünden kaçan Kürtleri dinlediğimiz zaman asıl fotoğrafı görüyorsunuz. Türkiye, Suriye'de Kürtlere karşı değil, PKK'nın Suriye uzantısına karşı mücadele ediyor. DAİŞ ile mücadele ediyor diye bir terör örgütünü meşrulaştıramazsınız. Hizbullah da DAİŞ ile mücadele ediyor, onu meşru görüyorlar mı?"

'RAKKA İLE İLGİLİ RUSYA İLE BİR GÖRÜŞMEMİZ OLMADI'

"Rakka konusunda Rusya'nın tavrı ne? Türkiye'nin Rakka operasyonuna katılmasına Rusya'nın pek sıcak bakmadığı doğru mu?" sorusuna, Kalın şöyle yanıt verdi: "Hayır, bize o yönde bir şey gelmedi. Rakka ile ilgili Rusya ile bir görüşmemiz olmadı. Onlar orayı ABD öncülüğünde uluslararası koalisyonun yürüttüğü bir operasyon alanı olarak görüyorlar; kendileri daha çok rejime destek oldukları Halep ve civarına yoğunlaşıyor. Ama Rakka'nın DAİŞ'ten temizlenmesi konusunda bir itirazları yok."

 

İlgili Haberler

Politika

Erdoğan'ın yeni atama kararları Resmi Gazete'de

Politika

Mehmet Ali Güller | Gemi tartışması ve karaya oturmak

Politika

'TBMM, Rus parlamenterlerle dostluk grubu kuracak'

Politika

Kılıçdaroğlu: Kofi Annan'ı saygıyla hatırlayacağız

Politika

Bahçeli'den Erdoğan'a tebrik telefonu

Politika

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Politika

AKP'de yeni MYK belli oldu... İşte isimler

Politika

Hulusi Akar'dan Menbiç açıklaması

Politika

Beklenildiği gibi Erdoğan yeniden AKP Genel Başkanı seçildi

Politika

AKP'de 'seçim ittifakı' tüzüğe girdi

Politika

4 kişinin öldüğü olaya adı karışan vekil AKP'nin yeni MKYK'sında

Politika

Bedelli askerlikte ilk 3 döneme ait celp planlaması yapıldı