darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Kriz kapıda: Vatandaşı işsizlik ve aşsızlık bekliyor!

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği

'Ankesörlü telefon' operasyonlarına ilişkin dikkat çeken yazı: Diğer ucunda kim var?

HDP'de dikkat çeken istifa: Parti içinde oligarşik bir yapı oluştu

ABD Büyükelçiliğine saldıranların fotoğrafları ortaya çıktı

Kanada'da ötanazi yasallaşıyor

Mevcut yasa yalnızca Kanada vatandaşlarını kapsıyor. Böylelikle yasadan yararlanarak ülkeye ötanazi için gelinmesinin önüne geçilmiş olacak.

Yasanın yürürlüğe girmesi için parlamentoda da onaylanması gerek; mecliste radikal özgürlükçü tavrıyla tanınan Başbakan Justin Trudeau çoğunluğu elinde bulundurduğundan buna kesin gözüyle bakılıyor.

'Doktor destekli intihar’ olarak geçen ötanazi hakkı, Kanada’da geçen yıl yüksek mahkemenin tedavisi mümkün olmayan hastalıklarla baş etmek zorundaki yetişkinlerin bu haktan mahrum bırakılamayacağına hükmetmesiyle gündeme gelmişti. Ötanazi taraftarlarından bazıları yasa tasarısının kapsamını çok daraltılmış bulsa da haber olumlu karşılandı.

Trudeau’nun 2000 yılında ölen babası da kanser tedavisi görmeyi reddetmişti, bu nedenle de başbakan kendi deyişiyle konuyu  'sahiplendi’.

Dindar ve muhafazakar çevreler intihara ve yaşamın insan eliyle sonlandırılmasına kökten karşı. Ötanazi hakkında tıp ve hukuk dünyası da mutabık değil. Ötanazi, ağır bakım yükünden 'kurtulmak’ isteyen hasta yakınları tarafından istismar edilebileceği gerekçesiyle etik tartışmalara da konu oluyor.

Yeni yasadan yararlanmak için önceden yazılı bir talepte bulunmak gerekecek. Her bir vaka derinlemesine incelenecek ve hastalar taleplerinden herhangi bir anda vazgeçme hakkına sahip olacak. Beklenen ölümün yakın olması durumunda, kapasite yeterliyse 15 günlük bekleme süresi kısaltılabilecek.

Düzenleme mental ya da ruhsal problemleri olan hastaları kapsamıyor, yani yasadan yararlanmak isteyen hastaların akli melekelerinin ve otonomilerinin tamamen yerinde olması gerekiyor. Ancak bazı kesimler kendi kararlarını verebilecek durumda olduktan sonra, ruhsal sorunları olanların da yasadan yararlanabilmesini savunuyor.

Sağlık Bakanı Jane Philpott hiçbir doktorun işlemi gerçekleştirmeye zorlanmayacağını da ekledi.

Kanada Tıp Birliği Etik Kurulu Yardımcısı Jeff Blackmer, yasayı olumlu karşıladı, ancak mahkeme sürecinde bazı değişiklikler olmasının kaçınılmaz olduğunu savundu.

Dünyada şimdilik ötanazi hakkı sadece İsviçre, Almanya, Arnavutluk, Kolombiya, Japonya ve ABD’nin Washington, Calfornia, Oregon, Vermont, New Mexico ile Montana eyaletlerinde kullanılabiliyor. Türkiye’de ise Hasta Hakları Yönetmeliği ötanaziyi mutlak biçimde yasaklıyor.

İlgili Haberler

Dünya

ABD basını eski avukatın itirafını yorumladı: Trump'ın başkanlığının en korkunç günü

Dünya

Facebook'tan İran ve Rusya kararı: Yüzlerce hesap kapatıldı

Dünya

Bahreyn, Katar'a vize vermeyi durdurdu

Dünya

Vanuatu'da 6,5 büyüklüğünde deprem

Dünya

Yunanistan yargısı: 8 firari askere iltica hakkı verildi

Dünya

Trump'ın avukatı ve kampanya direktörü itirafçı oldu!

Dünya

Venezuela 7.3 büyüklüğünde deprem

Dünya

Bahreyn, Katar'a vize vermeyeceğini duyurdu

Dünya

Endonezya'da balina köpekbalığının üstüne çıkan dalgıçlar tutuklandı

Dünya

NASA, Ay'ın yüzeyinde su buzulları bulduklarını duyurdu

Dünya

Köpeğini timsahtan korumaya çalışan kadın hayatını kaybetti

Dünya

Mısır'da 621 parça antik para yapılan operasyonla ele geçirildi