darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

CNN manşetten duyurdu: Çin ABD'ye saldırmaya hazırlanıyor!

AKP'den yerel seçim hamlesi

Trump'tan flaş Türkiye açıklaması!

Hisarcıklıoğlu: İflas listeleri dolaştırılıyor

Trump'tan Türkiye'ye yeni tehditler

'Kapatılan 15 cemaat üniversitesinden 14'ü AKP döneminde açıldı'

CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, çıkarılan ilk OHAL Kanun Hükmünde Kararnamesi kapsamında 15 Vakıf üniversitesinin kapatıldığını ve bu üniversitelerden, 1996 yılında kurulan Fatih Üniversitesi dışındaki 14’ünün AK Parti iktidarları döneminde kurulduğunu, mütevelli heyetlerinde de eski bakanların milletvekillerinin bulunduğunu söyledi:

“Daha 28 Mayıs 2016 günü Diyarbakır da toplu açılış töreninde konuşan Başbakan Binali Yıldırım halka şöyle sesleniyordu; 'Eğitimde Diyarbakır çok büyük ilerleme katetti. Selahattin Eyyubi Üniversitesi’ni, Diyarbakır’a kazandırdık.’ Bu konuşmanın üzerinden iki ay geçmeden o üniversite ve kendi dönemlerinde açtıkları 14 üniversite başta olmak üzere, toplam 15 üniversite kapatıldı.'

Kapatılan hastanelerin devlete devredildiğini ve kısa süre içinde hasta kabul etmeye başlayarak vatandaşa hizmet vermeye başladığını belirten Öz, benzer bir düzenlemenin bu üniversiteler içinde yapılması gerektiğini ifade etti:

“YÖK tarafından tercih kılavuzlarına alınan ve hükümetiniz döneminde kurulan bu üniversiteleri tercih eden öğrencilerin büyük çoğunluğu, aldıkları puana, yaşadıkları kente ve ekonomik koşullarına göre tercihte bulunmuş ve ÖSYM tarafından bu üniversitelere yerleştirilmişlerdir. Kapatılan 15 üniversitede çalışan akademik kadroların da büyük bir çoğunluğu buralarda profesyonel olarak görev yapmaktadırlar.'

CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, açıklamasında “Elbetteki 15 Temmuz cuntacılarından ve FETÖ/PDY terör örgütü mensupları ile bunlara yardım yataklık yapanlardan hesap sorulmalıdır. Bu noktada geniş bir toplumsal mutabakat mevcuttur. Fakat bu yapılırken, devlet hukuksuzluklara bulaşmamalı ve adalet duygusunu zedeleyecek yaklaşımlardan uzak durmalıdır. Bu kapsamda kapatılan üniversitelerde görev yapan akademik kadrolar ve öğrenciler içerisinde bu terör yapısı ile ilişkisi bulunanlar ayıklanmalı ve gerekli ceza verilmelidir. Fakat toptancı bir anlayışla kurumların kapatılarak cezalandırılması doğru bir yaklaşım biçimi değildir. Cezada esas olan suçu işleyenin, suça iştirak edenlerin cezalandırılmasıdır.' dedi.

İlgili Haberler

Politika

Muharrem İnce açıkladı: İstanbul'a aday olacak mı?

Politika

CHP'li Tekin Bingöl: TBMM işe bağlı intiharları araştırsın

Politika

AKP Genel Başkan Yardımcısı: Yarın bir sürprizimiz olacak…

Politika

Başbakanlık eski müşavirinden Kılıçdaroğlu'na dava

Politika

Demirtaş'tan yeni açıklama: Aramızda en küçük bir örgütsel ayrılık veya kriz yok

Politika

Merkel'den, Erdoğan'ın duyurduğu dörtlü zirve hakkında açıklama

Politika

Mahkemeden Rahip Brunson için yeni karar

Politika

Rahip Brunson krizinde yeni gelişme

Politika

Döviz bürolarının kapısına abone oldular: AKP'lilerde neden bu kadar fazla '1 dolar' var?

Politika

Muharrem İnce'den ekonomiye yönelik açıklamalar

Politika

Muhalifleri eleştireyim derken rezil oldu: Engin Ardıç bildiğiniz gibi...

Politika

Erdoğan'a hakaretten tutuklanan HDP'li tahliye edildi