Çok Okunanlar

'Hanımefendi danışmanı'ndan Atatürk düşmanına: 'Yanındayız kardeşim'

Sincan'da Gökçek krizi

CHP milletvekili hayatını kaybetti

AKP anketinde İstanbul için öne çıkan 3 isim

'İstanbul'un AKP adayı artık belli'

'Kapatma Darbesi yaşanıyor’

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, KHK ile yayınlarına son verilen İMC TV ile Hayatın Sesi TV’yi ziyaret etti. Kanal yöneticileri ve çalışanlarıyla görüşen Yarkadaş, “4 Ekim 2016, tarihe kara bir gün olarak geçecek’’ dedi.
 ?
KHK ile kapatılan TV’lerin İstanbul’daki merkezlerine giden CHP Medyaya Yönelik Baskıları İzleme Komisyonu Üyesi – İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “AKP iktidarı, 15 Temmuz darbe girişimini istismar ediyor. Darbeyi bahane ederek, sol – sosyalist – yurtsever ve devrimci yayın organlarını susturuyor. Bunun adı Kapatma Darbesidir’’ dedi.
 
'’ANAYASA ORTADAN KALDIRILIYOR’’
 
AKP’nin KHK ile ortaya koyduğu uygulamaların anayasal suç içerdiğini belirten Yarkadaş, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“İktidar, anayasanın iki maddesini ortadan kaldırıyor. Anayasa’nın 30. maddesi, hiçbir basın kurumunun araçlarına el konulamayacağını, müsadere edilemeyeceğini söylüyor. 36. madde ise halkın haber alma hakkının, hükümet tarafından güvence altına alınması gerektiğinin altını çiziyor. Bugün hükümet, her iki maddeyi de ortadan kaldırma suçu işliyor.’’
 
'’AKP, FARKLI DÜŞÜNCELERE DÜŞMANCA DAVRANIYOR’’

 
AKP’nin yaratmaya çalıştığı bu karanlık düzenin mutlaka sona ereceğini de belirten Yarkadaş, “Biz, herkesin düşüncesini özgürce ve sınırsızca ifade edebilmesini savunuyoruz. AKP ise beğenmediği her düşünceyi, kendisini rahatsız eden her fikri karanlıkta boğmaya çalışıyor’’ dedi.

unnamed-073.jpg
 
TEK SESLİ BİR DÜZEN
 
Kapatılan her gazete, radyo ve TV’nin Türkiye’yi çoraklaştırdığını  belirten Yarkadaş, “Demokrasi, çoğulculuk rejimidir. AKP ise çoğulculuğu yok etmek ve toplumu tek tip hale getirmek istiyor. Kimse, farklı bir ses, farklı bir fikir duymasın istiyorlar’’ ifadesini kullandı.
 
Halkın haber alma hakkının engellendiğini, bunun da KHK ile yapıldığını belirten Yarkadaş, “Bu karanlık düzene direnecek, itiraz edecek ve bu karanlığı aydınlığa çevireceğiz. Bizi buluşturan ortak talep demokrasidir, düşünceyi ifade özgürlüğünü savunma ilkesidir’’ dedi.
 
'’MAHKEME KARARI YOK’’

 
Kapatılan kanalların en kısa sürede açılması gerektiğini ve bunun için mücadele edeceklerini belirten Yarkadaş, “TV’ler ve radyolar, haklarında hiçbir mahkeme kararı olmadan kapatılıyor. Eğer bu kanallar suç işlediyse, buna ilişkin mahkeme kararı nerede?’’ diye sordu.
 
Bakanların, polis raporlarına göre TV – radyo ve gazete kapattığını belirten Yarkadaş, “Emin olun, bu kanalları niye kapattıklarını, kararların altına imza atan bakanlar bile bilmiyor’’ dedi. İstanbul’da 23 yıldır yayın yapan Yön Radyo’nun, RTÜK’ten tek bir uyarı cezası dahi almadığı halde kapatılmak istendiğini belirten Yarkadaş, “Türkülerden korkanlar, gerçeklerden de korkacaklardır’’ ifadesini kullandı.
 
KIYIM VE FERMAN
 
KHK’ların '’Kıyım Hükmünde Kararname’’ olarak adlandırılması gerektiğini de belirten CHP’li vekil, “Bu KHK’lar adeta bir ferman gibi dolaşıma sokuluyor. Ama bunlar da tarihteki fermanların akıbetinden kurtulamayacak’’ dedi.
 
'SİZ NEDEN BURADA DEĞİLSİNİZ?’
 
TV’lerin kapatılmasına itiraz ettikleri ve TV binalarına gittikleri için kendilerini bazı gazetecilerin eleştirdiğini de belirten Yarkadaş, '’Bize (Oralara niye gidiyorsunuz?) diye soruyor, utanmazca özeleştiri istiyorlar. Bize (Niye oraya gittiniz?) diye soracaklarına, (Ben neden orada değilim?) sorusunu kendilerine sormaları gerekir’’ diye konuştu. 
 

İlgili Haberler

Politika

Yıldırım, damada 'başarılı evliliğin sırrı'nı verdi: İtaat et, rahat et

Politika

Çavuşoğlu: Müslümanlara karşı nefret artıyor

Politika

Andriy Shevchenko: Mücadele değil, dostluk maçı

Politika

Hollanda'nın eski Başkonsolosu: Avrupa, Osman Kavala için Türkiye'ye baskı yapmalı

Politika

Berat Albayrak'tan TürkAkım açıklaması

Politika

MHP'de 30 ilçenin belediye başkan adayı belli oldu

Politika

'Reis' filminde Emine Erdoğan'ı canlandırmıştı, AKP'den adaylığını açıkladı

Politika

Aydın Doğan'dan Erdoğan'a ziyaret: Satın almak istediği bankayı konuştular

Politika

Muhsin Yazıcıoğlu'nun koruması AKP'den aday adayı

Politika

CHP Bursa'da 9 ilçe belediye başkanı adayını basına tanıttı

Politika

TürkAkım Projesi Töreni'nde ortak açıklama

Politika

CHP'li Erdin Bircan son yolculuğuna uğurlandı