unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Kaplan'dan Yeni Şafak'a 'Pelikan' tepkisi: Madem haindim niye 4 yıl yazdırdınız?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la Başbakan Ahmet Davutoğlu arasındaki ayrışmanın ayrıntılı biçimde anlatılıp, Davutoğlu’nun'ipinin çekilmesine’ varan krizi başlatan 'Pelikan Dosyası’ adlı blogdaki yazı, iktidara yakın gazete ve köşelerde kavgaya neden oldu.

'Pelikan Dosyası’yla 'Selam olsun’ başlıklı yazıda 'Reis’in gözünden 'Hoca’ yerden yer vurulmuştu. “Hocanın ekibi yeterince konuştu. Hocalarıyla beraber yeterince ortalığı karıştırdı. Biraz da biz konuşalım mı? Biraz da, REİS için canını feda edecekler konuşsun mu? Çok az kişi aslında neler olduğunu biliyor' diye başlanan yazının yayınlandığı hafta, AKP’de kongreye gidilmesi kararı alınmıştı. Davutoğlu’nun başbakanlık koltuğunu böyle bırakması, 'dünyanın WordPress’le gönderilen ilk başbakanı’ yorumlarına neden olmuştu.

Yeni Şafak’ın haber dergisi Gerçek Hayat, bu hafta iktidara yakınlığıyla bilinen köşe yazarları Hilal Kaplan, Melih Altınok, Haşmet Babaoğlu, Kurtuluş Tayiz ve Cemil Barlas’ı hedef alarak, 'Türk siyasetinde pelikan lekesi’ isimli bir kapağa imza attı.

gercek-hayat.jpg

Haberde, “Pelikan dosyasını kim ne amaçla hazırladı? Yazının altında herhangi bir imza yer almıyor. Ancak internete kimler tarafından salındığına, kimlerin yazıyı geniş kitlelere ulaştırmak için birkaç gün boyunca mesai harcadığına, kimlerin yazıyı eleştirenlerle kavgaya giriştiğine, dahası bizzat yazıda kimlerin övüldüğüne baktığımızda özellikle şu beş isim öne çıkıyor: Hilal Kaplan, Melih Altınok, Haşmet Babaoğlu, Kurtuluş Tayiz ve Cemil Barlas’ı Hilal Kaplan, Melih Altınok, Kurtuluş Tayiz, Cemil Barlas ve Haşmet Babaoğlu' denildi.

Haberde beş ismin de AKP üzerinden menfaat sağlamaya çalıştığı da şöyle açıklandı: “AK Parti hareketinde karşılıklı istişare ve karşılıklı rızaya dayanan değişim ve dönüşümler bu harekete dünyevi menfaat elde etmek uğruna sonradan dahil olanların kendini vitrine çıkarma bahanesine dönüşmüş durumda. Pelikan bildirisi tam da böyle bir niyetin ürünü olarak ortaya çıkmış görünüyor.'

Gerçek Hayat’ın haberine karşı ismi geçen yazarların cevapları da gecikmedi. Sabah yazarı Hilal Kaplan, Twitter hesabından eskiden kendisinin de Yeni Şafak yazarı olduğunu hatırlatıp “Yeni Şafak’a (YŞ) ait olan Gerçek Hayat Dergisi, beni ve bazı yazarları manşetten hedef göstermiş' diyerek şu notu paylaştı:

MADEM HAİNDİM NİYE 4 YIL YAZDIRDINIZ?

Haberde ismi geçen Hilal Kaplan, kişisel sosyal medya hesabından verdiği yanıtta Gerçek Hayat Dergisi’nin iddialarına soru sorarak yanıt verdi. Yazdığı yazıların hainlik olarak nitelendirildiğini belirten Kaplan şöyle dedi:

1 - Madem o yazılar “hain'likti, ne diye YŞ (Yeni Şafak) beni Taraf’tan sonra yazar kadrosuna dahil etti ve 4 yıl yazmama izin verdi?

2- 1 Kasım seçimlerine 2 gün kala, paralel yapıdan Ali Bulaç’la bile kucaklaşmak için ilk sayfasını açan YŞ’ın Erdoğan’ı müstevlilere ve işbirlikçilerine karşı savunan isimlere savaş açmasını ne ile açıklayabiliriz?

3 – Biz “mahalle' dışından gelen kiracılarsak, neden Erdoğan’a otoriter diyen yazarla YŞ’ın baş köşesinde ev sahibi? Ki elbette olsunlar da, bu vaziyette bize parmak sallamanız ilkesizlik mi ahmaklık mı? Ona da siz karar verin!

Sabah yazarı Altınok’sa Yeni Şafak’ın 'kaptan’ı İbrahim Karagül’ü hedef alıp, 'düzeysizlik’le suçladı:

melih.jpg

Akşam yazarı Kurtuluş Tayiz de 'haysiyet cellatlığı’ tepkisini tercih etti: “İftiradan şikâyet edip iftira atıyorlar; itibar suikastından yakınıp haysiyet cellatlığı yapıyorlar.'

tayiz.jpg

Sabah yazarı Haşmet Babaoğlu, peş peşe attığı tweetlerle habere'dert yandı’: “Bazı dost bildiğim hesapların çok değil, en fazla bir ay sonra büyük pişmanlıklar yaşayacaklarını adım gibi biliyorum, sağlık olsun!'

hasmet.jpg

Pelikan Dosyası’ndaki yazıyı ilk paylaşanlardan Cemil Barlas’sa, Yeni Şafak’ın yoldan çıktığını savundu: “Yeni Şafak’ı kim yoldan çıkarttı.. Asıl soru bu.. Bence sonunda yoluna girer.. Daha fazla hasar görmese bari..

cemil-001.jpg

 

 

 

 

 

 

 Çok Okunanlar

Muharrem İnce'nin ekibinin topladığı imza sayısı belli oldu

CHP'li Aksünger: Muharrem Bey'in sonuç monuç aldığı yok

Diğer cemaat ve tarikatlara operasyon geliyor mu? Yandaş yazar yanıtladı...

Teknosa'da işler böyle yürüyor!

Hakan Şükür'den tepki çeken 15 Temmuz mesajı

İlgili Haberler

Medya

İbrahim Karagül görevden alındı iddiası

Medya

Bir gazeteci daha gözaltına alındı

Medya

Hürriyet gazetesinden Ayşe Arman'a sert eleştiri

Medya

Cengiz Semercioğlu'ndan 'Yılın skandalı sonunda patladı' haberine ilişkin açıklama

Medya

Abdülkadir Selvi: Bakansız, hükümetsiz Meclis mi olurmuş...

Medya

CHP'li Kaftancıoğlu, Yurt gazetesini mahkemeye verecek

Medya

Ahmet Hakan'ın 15 Temmuz'dan önce 'fark edemediği' 7 şey

Medya

Oğuzhan Uğur duyurdu: O kanalda program yapacak

Medya

Demirören'in ardından Hürriyet çalışanları: Çiftlikte satılan köleler gibi hissettik

Medya

İstanbul'da operasyon

Medya

Jin News Haber Ajansı'na polis baskını düzenlendi

Medya

İşte Adnan Oktar'ın yakalanma anı