darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Kriz kapıda: Vatandaşı işsizlik ve aşsızlık bekliyor!

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği

'Ankesörlü telefon' operasyonlarına ilişkin dikkat çeken yazı: Diğer ucunda kim var?

HDP'de dikkat çeken istifa: Parti içinde oligarşik bir yapı oluştu

ABD Büyükelçiliğine saldıranların fotoğrafları ortaya çıktı

Karıncalar Avustralya'yı tehdit ediyor

Avustralya'nın Queensland eyaletinde hızla çoğalan kırmızı ateş karıncalarının ülke geneli için tehlike oluşturduğu bildirildi.

Avustralya'daki ABC televizyonu tarafından yayımlanan, Ulusal Kırmızı Ateş Karıncalarını Yok Etme Programının raporuna göre, 2001'de Güney Amerika'dan gelen gemilerle ülkeye giren kırmızı ateş karıncaları, ülke için vahşi tavşanlar, dev kara kurbağaları ve tilkilerden daha fazla tehlike arz ediyor.

Raporda, ölümcül ısırığa sahip istilacı ateş karıncalarının yok edilmesi için zamanın hızla daraldığına işaret edilerek, Queensland'ın güneydoğusu ve Yeni Güney Galler eyalet sınırına 50 kilometre mesafeye kadar yayılan kırmızı karıncalara karşı önlem alınmadığı takdirde bu türün ülkenin tümüne yayılabileceğine dikkat çekildi.

MÜCADELE İÇİN 380 MİLYON AVUSTRALYA DOLARI

Ülkede her yıl ateş karıncalarının ısırığına maruz kalan 3 bin kişinin ölümcül sonuçları olan anafilaktik şoka girebileceği uyarısında bulunulurken, federal hükümetin kırmızı karıncalarla mücadele için gelecek 10 yılda 380 milyon Avustralya doları bütçe ayırması gerektiği belirtildi. 

Yayılmacı Türler Konseyi Başkanı Andrew Cox, söz konusunu sorunla mücadele için yetkililerin daha fazla bütçe ayırmaması durumundada önce güneydoğu Queensland sonra Avustralya genelinde kırmızı karıncalarla mücadelenin kaybedileceği belirtti.

"ZAMAN DARALIYOR"

Cox, "Eğer şimdi harekete geçmezsek ateş karıncaları ekonomimize, çevremize, sağlık sitemimize ve dışarıdaki yaşam tarzımıza çok büyük darbe vuracak. Yok etmek hala mümkün ve bu hepimizin yararına olacaktır fakat zaman hızla daralıyor" ifadelerini kullandı.

Bu arada, Tarım Bakanı Barnaby Joyce da, federal ve eyalet hükümetlerinin söz konusu tehditle mücadele planlarının, Mayıs 2017'de yapılacak tarım bakanları toplantısının gündeminde olduğunu belirterek, kırmızı karıncaların yok edilmesinin ulusal çıkarlar açısından da uygun olduğuna karar verildiğini söyledi.

İlgili Haberler

Yaşam

Samsun'da deprem

Yaşam

Metro İstanbul'dan 'logo değişikliği' açıklaması

Yaşam

Bandırma'da makilik alanda yangın

Yaşam

Trabzon'un Araklı ilçesinde deprem

Yaşam

Kurban Bayramı'nın 'acemi kasap' bilançosu: 7 bin 88 kişi hastanelik oldu

Yaşam

Silahlı bayram kutlaması: 6 yaşındaki çocuk yaralandı

Yaşam

Bursa'da bir kişinin kafasına keçi düştü

Yaşam

TEM'de intihar girişimi

Yaşam

Yalova'da 'askıda bayramlık giysiler' sürprizi

Yaşam

Meteoroloji'den bayram uyarısı!

Yaşam

İstanbul'da bazı yollar kapatıldı

Yaşam

Bayramın ilk günü için hava nasıl olacak?