darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Süpermarket zinciri Erdoğan'ın boykot çağrısına uymadı

Karşıyaka Cumhuriyet Savcılığı: 29 Aralık grevi sendikal faaliyet

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 29 Aralık grevine katılan kamu emekçileri hakkında ilçelerdeki Cumhuriyet Savcılıklarına, "Cebir ve tehdit yolu ile eğitim hakkını engellemek" suçunu işledikleri iddiası ile suç duyurusunda bulundu.

Evrensel'den Emine Uyar'ın haberine göre, Karşıyaka Cumhuriyet Savcılığı eğitim emekçileri hakkında, kovuşturmaya yer olmadığına karar verirken Kemalpaşa ve Bergama’da savcılıklar tarafından kamu emekçilerinin ifadelerinin alınmasına başlandı.  

KESK’e bağlı sendikalara üye kamu emekçileri, sendikalarının almış olduğu karar gereği, 29 Aralık 2015 tarihinde, “Savaşa hayır, barışı savunacağız' diyerek iş bırakma eylemi yapmıştı.

Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, greve çıkan öğretmenleri, zor ve tehdit yolu ile eğitim hakkını engellemekle suçlaması dikkat çekerken, Karşıyaka Cumhuriyet Savcılığı verdiği kararda, basın açıklamasına katılma eyleminin sendikal faaliyetin bir gereği olduğunu, eğitim ve öğretim hakkını engelleme suçunun kasten işlenebilecek suçlardan olduğunu, şüpheli öğretmenlerin bu suçun oluşmasında kasıtlarının varlığına ilişkin yeterli delil bulunmadığını belirtti. Kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

2200 KAMU EMEKÇİSİ SORUŞTURMA GEÇİRİYOR

İzmir’de 29 Aralık grevine katılmaktan dolayı soruşturma geçiren ve büyük çoğunluğunu Eğitim Sen üyelerinin oluşturduğu 2 bin 200 dolayında kamu emekçisi bulunuyor.   

Milli Eğitim Müdürlüğü, 29 Aralık grevine katılan kamu emekçileriyle ilgili açtığı soruşturmada önce okul müdürlerini görevlendirdi. Okul müdürlerinin ceza teklif etmemesi nedeniyle, bazı soruşturmalar sonuçlanmasına rağmen, bu sonuçlar yok sayılarak soruşturmalar maarif müfettişlerine devredildi.  

Eğitim Sen yöneticileri, soruşturma yürüten okul müdürlerine ve maarif müfettişlerine ceza verilmesi konusunda Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri tarafından baskı kurulduğuna ilişkin ellerinde bilgiler bulunduğunu belirtirken, istenen cezalar kınamadan memuriyetten mene kadar uzanıyor. Bütün bunların sonucunda İzmir’de şu ana kadar Tire’de bir eğitim emekçisi 29 Aralık nedeni ile kınama cezası almış durumda.

İlgili Haberler

Güncel

TSK'dan Sincar'a operasyon

Güncel

Keçiören Belediyesi'nden 'ABD' kararı

Güncel

Uşak'ta iş cinayeti!

Güncel

Katar Emiri Al Sani'den 'Türkiye'ye yatırım' açıklaması

Güncel

Selahattin Demirtaş'tan yeni fotoğraf

Güncel

'Cesur'lar ülkesi: Bomba imha uzmanından skandal müdahale

Güncel

Dolarını bozdurana 2 aylık ücretsiz gazete aboneliği

Güncel

20 gün önce Erzurum'a atanan savcı 'Bylock'tan tutuklandı

Güncel

TSK'ya ait savaş uçakları Şengal'i bombaladı

Güncel

Yılmaz Polat | Bilal Erdoğan, Ensar-Türken, Tansu Çiller ABD'deki mal varlığını elden çıkarmalı

Güncel

Yine sağlıkta şiddet! Hastasına öncelik tanınmayınca yumruk attı

Güncel

Erciyes Üniversitesi'nden 'köpek katliamı' iddialarına ilişkin açıklama