darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

Erdoğan'ı istifaya davet etti

'CHP'de uzlaşı sağlandı, kurultay talebi ertelendi'

Canlı yayında ilginç 'dolar' kavgası: Ben sizinle aynı gemide değilim

Katalonya 'Bağımsızlık referandumu' kararı aldı!

İspanya'nın doğusundaki Katalonya özerk yönetim hükümeti, bağımsızlık yanlısı girişimlerini desteklemek için yerel parlamentosundan güvenoyunu aldı.

Katalonya'da 27 Eylül 2015'te yapılan erken yerel seçimlerden sonra geçtiğimiz ocak ayında kurulan azınlık hükümeti, Katalonya parlamentosunun bağımsızlık yanlısı girişimlere halen destek verdiğini göstermek için güven oylamasına gitti.

İspanya'da demokrasi tarihinde ilk defa bir hükümet kendi isteğiyle güvenoyuna giderken, Katalonya yerel parlamentosunda bugün yapılan oylamada 72 "evet" ve 63 "hayır" oyuyla, azınlık hükümeti güven tazeledi.

Azınlık hükümetindeki "Junts pel si" (Evet için Birlik) ittifakına, geçtiğimiz ocak ayında olduğu gibi sadece aşırı sol görüşlü Halk Birliği Adaylığı (CUP) partisi destek verdi.

İspanya'nın bütünlüğünü savunsa da Katalonya'da bağımsızlık yanlısı bir referandumun yapılmasında ısrarcı olan "Catalunya Si Que es Pot" (Podemos'u Katalonya'da destekleyen siyasi parti) dahil muhalefetteki diğer tüm partiler ise yine "hayır" oyu kullandı.

Katalonya özerk yönetim parlamentosunda iki gün süren oturumlarda yapılan konuşmalarda Katalonya Başkanı Carles Puigdemont, "İspanya devletinin rızası olsun ya da olmasın 2017 Eylül ayında bağımsızlık referandumu ya olacak ya olacak" diyerek, bağımsızlık talebinden vazgeçmeyecelerini vurguladı.

Bu arada Katalonya'da ikinci büyük siyasi parti konumunda olan ve bağımsızlık girişimlerini sert dille eleştiren Ciudadanos partisinin Katalonya'daki lideri Ines Arrimadas, bağımsız girişimlerinin İspanya hükümetiyle müzakere edilmeden yapılmaya çalışılması ve Anayasa Mahkemesi tarafından sürekli iptal edilmesinden dolayı Puigdemont'un "statik bir bisiklet üzerinde boşa pedal çevirdiğini" savundu.

Catalunya Si Que es Pot'un adına konuşan Lluis Rabell de "Katalonya'nın tek taraflı bağımsızlık planı ne yeterli çoğunluğa sahip ne de uluslararası tanınmışlığı var." ifadelerini kullandı.

Katalonya Sosyalist Partisi'nin (PSC) lideri Miquel Iceta da benzer bir şekilde "Tek taraflı bağımsızlık yolunun ne gücü ne de meşruluğu var." diyerek, "Katalonya'nın bir an önce bağımsızlık hevesini terk edip, gerçek gündemine dönmesi gerektiğini" öne sürdü.

2011 yılından bu yana bağımsızlık yanlısı girişimlerle gündemde olan Katalonya, İspanya hükümeti ile meclisinin karşı gelmesinden ve Anayasa Mahkemesi'nin aldığı iptal kararlarından dolayı bu zamana kadar attığı hiçbir adımı meşru bir zemine oturtamadı.

AA

İlgili Haberler

Dünya

Tesla, 'borsadan çekilme' için komisyon kurdu

Dünya

Suudi Arabistan kripto para ticaretini yasakladı

Dünya

Beyaz Saray: Trump, Türkiye'ye çok öfkeli

Dünya

Maduro'ya suikast girişiminde flaş gelişme

Dünya

Trump'tan eski yardımcısına hakaret

Dünya

İngiliz bakandan AB'ye 'anlaşmasız Brexit' uyarısı

Dünya

Şili'de huzurevi yangını: 10 ölü

Dünya

Cumhuriyetçi Ohio Valisi, Trump'a Putin GIF'iyle cevap verdi

Dünya

Çin'den Türkiye'ye flaş çağrı!

Dünya

NATO'dan ABD-Türkiye açıklaması

Dünya

Şam- SDF görüşmelerinde ikinci tur: İdari formüller ve İdlib

Dünya

Fotoğrafını çekmeye çalışan turisti ısıran su aygırı öldürüldü