darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

CNN manşetten duyurdu: Çin ABD'ye saldırmaya hazırlanıyor!

AKP'den yerel seçim hamlesi

Trump'tan flaş Türkiye açıklaması!

Trump'tan Türkiye'ye yeni tehditler

SDF-Şam görüşmelerine ilişkin Kürt yetkiliden ilginç açıklama!

Katliamcıların avukatlarının AKP'de önlenemez yükselişi!

Sivas Katliamı’nın 23. yıl dönümünde yazılı bir basın açıklaması yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, “Katliam sanıklarını savunan avukatların biri AKP’den bakan, sekizi milletvekili, üçü belediye başkanı oldu, biri de AYM üyesi seçildi. Sivas katliamcılarını savunmayı adeta referans, prestij sayarak bu kişileri kariyerlerinde yükselten AKP, katliamcılarla aynı zihniyete sahip olan IŞİD’lemücadelede ne kadar samimi olabilir'dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, 37 kişinin yakılarak katledildiği Sivas Katliamı’nın 23. yıldönümünde yazılı bir açıklamayaparak yaşanan katliamı bir kez daha kınadı. Cankurtaran, aradan geçen 23 yıla karşın Sivas Katliamı’nın bütün yönleriyle aydınlatılamadığını ve acıların dinmediğini belirterek şöyle konuştu:

“IŞİD İLE SİVAS KATLİAMCILARI AYNI ZİHNİYETE SAHİP'

“Sivas Katliamı, hoşgörüsüz, kendisinden olmayana yaşam hakkı tanımayan bir zihniyetin ürünüydü. Bu zihniyet farklı coğrafyalarda farklı isimlerle kendini gösteriyor. Sivas’ta Maraş’ta katliamlarla kendini gösteren bu zihniyet,ortamını bulduğunda Suriye, Irak’ta IŞİD, Nusra, Nijerya’da Bako Haram, Somali’de Eş Şebabadıyla ortaya çıktı. Daha birkaç gün önce Atatürk Havalimanı’nda insanları katledenler ile Sivas’ta insanları yakanlar  arasında zihniyet açısından hiçbir fark bulunmuyor.'

“SİVAS KATLİAMCILARINI SAVUNMAK AKP’DE ADETA REFERANS KAYNAĞI'

AKP’nin Türkiye’ye yönelik gittikçe artan IŞİD tehditine karşı mücadele edemeyeceğini savunan Cankurtaran, “Sivas Katliamı sanıklarını savunan avukatlarınbiri AKP döneminde bakan, sekizi milletvekili, üçü belediye başkanı oldu. Biride AKP desteğiyle Anayasa Mahkemesi (AYM) üyesi seçildi. Başka sanık avukatları da bürokrasi de önemli görevlere getirildi. Denebilir ki avukatın görevi herkesi savunmak. Ancak Sivas davasında sanık avukatlarının neredeyse hepsinin AKP döneminde iyi noktalara getirilmesi şunu da gösteriyor. AKP, Sivas Katliamı’na gerçekten tepki duymamaktadır ve bu davada sanıklar lehine taraf olmayı bir referans, prestif saymaktadır. O nedenle Sivas katliamcılarını savunanları kariyerlerinde yükselten AKP, katliamcılarla aynı fikirlere sahip olan IŞİD’lemücadelede ne kadar samimi olabilir' dedi.

“KATLİAMCILARI 'TAHRİK OLMUŞ VATANDAŞ’ SAYANLAR, IŞİD’İ 'ÖFKELİ GENÇLER’ OLARAK GÖRDÜ'

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bir açıklamasında IŞİD’i “Öfkeli Sünni Gençler' olarak nitelendirdiğini hatırlatan Cankurtaran, AKP yöneticilerinin ezici çoğunluğuna göre de Sivas katliamının dini hassasiyetleri tahrik edilmiş vatandaşların galeyana gelmesi olarak görüldüğünü belirtti.

“YENİ SİVAS VE HAVALİMANI KATLİAMLARI PLANLANIYOR, SORUMLUSU AKP HÜKÜMETİ OLUR'

Cankurtaran, IŞİD’e yönelik operasyonlarda ele geçirilen belgelere göre IŞİD’inbaşta Alevilere ait dernek ve cemevleri olmak üzere ülke içinde bir çok farklı hedefe yönelik saldırılar planladığının iddia edildiğini belirterek, “IŞİD’intehditleri ciddiye alınmalıdır. Yeni Sivas ve havalimanı katliamları planlanıyor olabilir. Bunu engellemek en başta hükümetin görevi. Yeni bir saldırı olursa bunun bir numaralı sorumlusu mezhepçi ve cihatçıları koruyan politikalarıyla AKP hükümeti olacaktır' dedi.

İlgili Haberler

Politika

AKP'nin yeni MKYK'sı belli oldu

Politika

AKP'li belediyeden 'dolar' genelgesi

Politika

Yemen'de 40 çocuğun öldürüldüğü saldırı için Jim Carey'den tepki dolu tweet

Politika

AKP'den 'erken seçim' açıklaması

Politika

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

Politika

AKP'li başkanın sevinci: Gökten turist yağıyor

Politika

Veli Saçılık'tan Selahattin Demirtaş'a açık mektup

Politika

Dilipak'tan 'Hayati Arkaz' yorumu: İyi Partili vekiller akıbetini görmek istiyor

Politika

AKP'de kongre günü: Tek aday, tek liste oylanacak

Politika

CHP yönetiminden 'disiplin' açıklaması

Politika

Muharrem İnce açıkladı: İstanbul'a aday olacak mı?

Politika

CHP'li Tekin Bingöl: TBMM işe bağlı intiharları araştırsın