darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Takvim: Katar'dan Türkiye'ye büyük ihanet

Benzin ve motorine büyük zam!

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

'Otomotiv sektörüne büyük darbe'

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

Kavuklar Holding'e FETÖ operasyonu!

İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) finansal destek sağlanmasına ilişkin soruşturma kapsamında, bazı iş adamlarının da aralarında bulunduğu 10 kişi gözaltına alındı. 2 bin kadar çalışanı bulunan Kavuklar'ın 2014 yılı cirosu 750 milyon TL.

İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekili Okan Bato'nun FETÖ/PDY'ye yönelik sürdürdüğü soruşturma kapsamında, örgüte finansal destek sağlanmasına yönelik bu sabahoperasyon başlatıldı.

Operasyon kapsamında 22 şüpheli hakkında gözaltı kararı bulunduğu belirlenirken, belirlenen adreslere giden Mali Suçlarla Şube Müdürlüğü ekipleri 10 kişiyi gözaltına aldı.

Gözaltına alınanlar arasında gayrimenkul, otomotiv, akaryakıt sektöründeki yatırımlarıyla tanınan Abdullah Kavuk ile amcaoğlu Mehmet Kavuk ve bazı iş adamları ve şirket yöneticilerinin bulunduğu öğrenildi.

57a594e6c03c0e22e0b1300e.jpg

Abdullah Kavuk gözaltına alındı.

Zanlıların evlerinde yapılan aramalarda, Mehmet Kavuk'un evinde 1 dolarlar ele geçirildiği bildirildi. Söz konusu kişilerin, FETÖ/PDY üyesi olmak ve örgüte finans sağlamak iddialarıyla gözaltına alındıkları belirtildi.

Abdullah Kavuk, aynı zamanda, FETÖ soruşturması kapsamında kapatılan Gediz Üniversitesinin kurucu üyeleri arasında yer alıyordu.        

Abdullah Kavuk, Çeşme’deki yazlığında Mali Suçlarla Mücadele Şube ekipleri tarafından gözaltına alındı. Kavuk’un kardeşi Mehmet Kavuk da memleketleriMalatya’da gözaltına alındı.

TUTUKLANAN İŞADAMIYLA BAĞLANTISI ÇIKTI

Gözaltına alınan sanıklar arasında kentte iş dünyasında ’imamlık’ yapan kişilerin de bulunduğu belirtildi. Bu ’örgüt imamların’, iş dünyasındaki FETÖ üyeleri arasındaki bağlantıyı sağladıkları, cemaate para akışlarını koordine ettikleri ileri sürüldü. Bunun yanı sıra Kavuklar Grup şirketlerinin hesaplarında da yoğun bir yabancı para hareketliliğinin olduğu polisin araştırmalarında ortaya çıktığı idida edildi.

İddiaya göre geçen aylarda tutuklanan Üniversal Kimya’nın sahibi olan Emir Ağbaş ile de irtibat tespit edildi. Üniversal Kimya ile Kavuklar Grup şirketleri arasında himmet paralarını, akladıklarına ilişkin belgelere ulaşıldığı söylendi. Polis, bu paraların nasıl aklandığını belirlemek için bilgisaryara el konulduğunu söyledi. Ele geçen belgelerden şirketlerin cemaate yöntemlerle finansal destek sağladığının ortaya çıktığı ileri sürüldü.

ÜNİVERSİTESİ DE KAPATILMIŞTI

Darbe öncesinde, FET֒ye yönelik operasyonların sıklaşması üzerine Abdullah Kavuk, sahibi olduğu Gediz Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığı görevini, eski bakanlardan Işılay Saygın’a devretmişti. Gediz Üniversitesi, bu değişikliklere rağmen darbe teşebbüsünden sonra Kanunu Hükmündeki Kararname ile kapatılmıştı.

Bu arada aile adına açıklama yapan Abdullah Kavuk’un oğlu Mehmet Kavuk ise yargı sürecini takip ettiklerini ifade etti.

CİROSU 750 MİLYON LİRA 
45 yıl önce temeli atılan Kavuklar, karyakıt, otomotiv, beton, prefabrik, gayrimenkul geliştirme, sigortacılık, gıda, matbaa ve mürekkep olmak üzere bir dizi sektörde faaliyet gösteriyor. Grubun sitesinde yer alan bilgiye göre, 2014 yılı cirosu 750 milyon TL.

2 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR
Mehmet Kavuk'un kereste ticareti ile temelini attığı Kavuklar bünyesinde 2 bin kişi çalışıyor. Yo¨netim Kurulu Bas¸kanlıgˆı’nı Abdullah Kavuk’un u¨stlendigˆi grup, İzmir'de perakende akaryakıt satışının yüzde 10'unu karşılıyor.

Kavuklar, Bayraklı Tower ve Ege Suits gibi büyük gayrimenkul projeleri ile öne çıktı. Kavuklar ayrıca, 1.200 dairelik konut projesi de hayata geçirdi. 

57a588edc03c0e22e0b12f8f.jpg

Gözaltına alınan Abdullah Kavuk (ortada) kapatılan Gediz Üniversitesi'nin mütevelli heyeti başkanıydı.

merdan-yanardag-seti-6-kitap-takimc4bb75737e7995d11e54538b69f3da33.jpg

İlgili Haberler

Ekonomi

Borsa günü yükselişle tamamladı

Ekonomi

'Türkiye'deki kriz, gelişmekte olan piyasalardan nakit çıkışını körükleyebilir'

Ekonomi

Kriz bahane, fırsat şahane: Yemek Sepeti, ekonomik krizle alay etti!

Ekonomi

Albayrak: Bankaların ve özel sektörün sonuna kadar yanındayız

Ekonomi

Garanti'nin ana hissedarı BBVA: Salgın riski yok

Ekonomi

Erdoğan 'boykot' dedi ama... Türkiye 10 yılda iPhone için ne kadar harcadı?

Ekonomi

Tüketici Koruma Derneği: Dolar ve Euro bozdurmak çözüm değil, çözüm...

Ekonomi

DEİK: Reel sektör için de adım atılmalı

Ekonomi

Hazine 3,2 milyar lira borçlandı

Ekonomi

Hindistan rupisi, dolar karşısında en düşük seviyeye geriledi

Ekonomi

Fatih Altaylı: Komplo asıl 2000'li yılların başında kuruldu

Ekonomi

Ekonomik çöküş... İşten çıkarmalar başladı, iğneden ipliğe zam yolda