darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Akit yazarından 3. havalimanı işçilerine: Bu itler, bitlendik diyorsa...

Erdoğan'ın diplomasını sorgulayan parti liderine ölüm tehdidi

20 milyar dolar kayıp

Kırmızı etten sonra balıkta da tehlike!

Yeni parti kuruluyor

Kayıp kaçak bedeline yasal kılıf hazır!

Milyonlarca elektrik abonesini ilgilendiren kayıp kaçak bedeli artık yasal hale geliyor. Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Tasarısı, Komisyon’dan geçti. Tasarı bu haliyle TBMM Genel Kurulu’ndan da geçerse kayıp kaçak bedeli tüm tüketicilerden tahsil edilecek. Böylece tüketicilerin hakem heyetine, reel sektörün iseTİCARET  mahkemesine gitmesinin önü kapanacak. Yargıtay kararının ardından tüketiciler kayıp-kaçak bedelini mahkemeye başvurarak almaya başlamıştı. Halen faiz hariç 33 milyarlık bir kayıp kaçak bedeli bulunuyor.

MALİYET TÜKETİCİYE

Tasarıda kayıp kaçak ücretlerinin alınmasının yasal olduğuna ilişkin değerlendirmeler de yer aldı. Tasarıda tüketiciye sunulan her türlü mal ve hizmette olduğu gibi elektrik için de oluşan tüm maliyetlerin tüketiciye yansıtılmaması durumunda, söz konusu faaliyetlerin yürütülmesinin imkansız hale geleceği vurgulandı.

33 MİLYARLIK BİRİKİM

Enerji yönetiminden üst düzey bir yetkili “Vatandaş hakem heyeti ve mahkemelere başvurarak kayıp-kaçak bedelini geri alabiliyordu. Buna ilişkin Yargıtay’ın ücretin tüketiciye iade edilmesine yönelik kararları var. Düzenlemenin hayata geçmesiyle birlikte kayıp kaçak bedeli geri alınamayacak. Toplamda 33 milyar liralık bir birikmiş kayıp kaçak bedeli var. Bu, faiziyle birlikte 50 milyar lirayı buluyor' dedi. Türkiye genelinde yaklaşık 35 milyon elektrik abonesi bulunuyor. Türkiye genelinde abonelerin elektrik faturası için ödedikleri ortalama rakam 40-45 lira arasında değişiyor. Bu rakam dar gelirli vatandaşlarda 35 liranın altına inerken, bazı konutlarda 100 liranın üzerinde. Bakanlar Kurulu, geçen dönem kadük kalan Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Tasarısı’nı yenilemişti.

YASAL ALTYAPI TAMAM

Kanun teklifinin 19’uncu maddesi ile birlikte 6446 sayılı yasanın elektrik faturalarında tüketicilere yansıtılan kısımlarla ilgili düzenleme yapıldı. Düzenlemeyle elektrik dağıtım ve görevli tedarik şirketlerinin kayıp-kaçak, sayaç okuma, perakende satış hizmet, iletim sistemi kullanım ve dağıtım bedelini tüketiciden alması yasal altyapıya kavuşacak.

Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği’nin (IAEE) Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu “Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde kayıp kaçak oranları yüzde 70’leri buluyor. Bölgeye ilişkin maalesef böyle bir sorun var. Özelleştirmeyle bu sorunun önüne geçilmesi öngörülüyordu fakat o da sağlıklı yapılamadı. Bütün dağıtım bölgeleri özelleşti ve güzel fiyatlara da satıldı. Ama alan şirketler, tahsilat yapamıyor. Dolayısıyla Güneydoğu’da çok zor durumda olan şirketler var. Şimdi bu noktada herkes davayı açıp parayı geri alsa, bu şirketlerin yaşaması mümkün olmayacak' dedi.

İlgili Haberler

Güncel

Tutuklanan 3. Havalimanı işçileri: Ailece AKP'ye oy verdik

Güncel

AYM'den 'fuhuş' kararı!

Güncel

Bolu'da orman yangını

Güncel

İstanbul trafiğinde yeni dönem başladı

Güncel

Boşanma davası sonrası eski eşini ve abisini darp etti

Güncel

İnce'den, 'bizde kriz filan yok' diyen Erdoğan'a sert tepki

Güncel

İstanbullular dikkat! Metro 4 gün ara verecek

Güncel

Eğitim-Sen kurucularından Rezzan Yangöz yaşamını yitirdi

Güncel

ABD Büyükelçiliği'nden, Brunson'ı ziyaret açıklaması

Güncel

'Dershanelerden sorumlu' FETÖ sanığına 13 yıl 6 ay hapis cezası

Güncel

AİHM, Ankara'dan Osman Kavala için savunma talep etti

Güncel

Bakan Kurum'dan 'imar barışı' açıklaması