darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Akit yazarından 3. havalimanı işçilerine: Bu itler, bitlendik diyorsa...

Erdoğan'ın diplomasını sorgulayan parti liderine ölüm tehdidi

20 milyar dolar kayıp

Kırmızı etten sonra balıkta da tehlike!

Yeni parti kuruluyor

Kemal Kılıçdaroğlu yazdı; 'Emek mücadelesi kapsayıcı olmalı'

Sosyal demokrasinin, bugün yeni bir dönüşüme ihtiyaç duyduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Bu dönüşüm salt işçi sınıfını değil, toplumun ezilen bütün kesimlerini kapsamalıdır. Çünkü bugün emek artık çok geniş bir tanımlama konusudur. Fabrika çalışanlarından bilişim emekçilerine, plaza ve AVM çalışanlarından medya çalışanlarına yani hem mavi hem de beyaz yakalıların içinde bulundukları üretim süreci bu yeni emek olgusunun içindedir. Dolayısıyla hem emek kavramı hem de ona ilişkin tanımlamalar daha kapsamlı bir içerikte ele alınmak durumundadır' dedi.

“EMEK MÜCADELESİ KAPSAYICI OLMALI'

Bütün bu süreçlerde ortaya çıkan geniş hak kayıplarını ortadan kaldırmak için yeni bir strateji geliştirmenin, dünya sosyal demokratlarının ortak sorumluluğu olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Bu sorumluluk aynı zamanda çok yönlü bir mücadeleyi ortaya koymayı gerektirmektedir' dedi.  Hali hazırda yaşanan kimlik eksenli çatışmaların da aslında emek mücadelesinin yeterince kapsayıcı olmamasından kaynaklandığını savunan CHP lideri, şunları kaydetti:

“Neo-liberal politikaların Avrupa’da ve tüm dünyada emek alanını ve elde edilen kazanımları, örgütlülüğü dağıtması bugün dünyanın içinde bulunduğu siyasal ve ekonomik krizlerin nedenidir. Sosyal demokrasinin beşiği Avrupa’nın sosyal demokrat değer ve kazanımlardan uzaklaşması, bugün içinde bulunduğu krizin önemli nedenlerinden biridir. Özellikle Avrupa Birliği’nin içinde bulunduğu bu krizi aşmasının tek yolu, sosyal demokrasinin yeniden ve güçlü bir biçimde iktidara gelmesidir. Bunun yolu da kent meydanlarını dolduran milyonların sesine kulak vermesi, onların taleplerini esas alması ve katılımcılığı en geniş ve etkin biçimde yaşama geçirmesidir.'

“CHP İSLAM COĞRAFYASININ EN ÖNEMLİ SOSYAL DEMOKRAT PARTİSİ'

CHP’nin de Gezi direnişinde, fabrikalarda, merdiven altı atölyelerde, maden ocaklarında, taşeronlaştırmanın olduğu bütün iş yerlerinde ortaya çıkan talepleri dikkate aldığını ve politikalarını, çözümlerini bu çerçevede inşa ettiğini belirten Kılıçdaroğlu, “CHP İslam coğrafyasının gerçek anlamda en önemli sosyal demokrat partisidir' dedi.

Kılıçdaroğlu, Atatürk’ün ortaya koyduğu ve yaşama geçirdiği devrim pratiğini, çağın gereklerine uyarlayarak sürekli ayakta kalmayı başaran; ekonomik, siyasal, toplumsal dönüşümlere imza atan CHP’nin aynı zamanda sosyal demokrasinin temel değerlerini, demokrasinin ve insan haklarının evrensel ilkelerini sentezlediğini kaydederken, şöyle devam etti:

“KAPSAMLI BİR DÖNÜŞÜM'

“İsmet Paşa’nın çok partili yaşama geçişi demokrasinin bu topraklara yerleşmesini sağlarken, Bülent Ecevit’in hem 'ortanın solu kavramı’ hem de altı okun yanına sosyal demokrasinin evrensel ilkelerini eklemesi çağdaş Türkiye’nin inşa edilmesinde büyük rol oynamıştır. 

Bugün de CHP kendisine düşen tarihsel ve toplumsal sorumluluğun farkında olarak kapsamlı bir dönüşüm için mücadele etmektedir. Özgürlük ve demokrasi devriminin gerçekleşmesi ancak arka planında güçlü bir sosyal demokrat birikim, mücadele ve gelecek tasavvuru ile mümkündür.  

Şuna inanıyoruz ve tarihin de bize öğrettiği odur ki, emek hakkını aldığında, yoksulluk ve işsizlik ortadan kaldırıldığında, güçlü bir üretim ekonomisi kurulduğunda, toplumsal cinsiyet eşitliği sağlandığında, eşit yurttaşlık hukuku yaşama geçirildiğinde, laik ve çağdaş bir eğitim modeli inşa edildiğinde bu ülkenin hiçbir sorunu kalmayacaktır. 

“SOSYAL DEMOKRASİNİN İKTİDARI İÇİN MÜCADELE EDİYORUM'

CHP’nin tarihsel olarak iki sorumluluğu bulunmaktadır; ilk olarak kendini dönüştürmek, sonrasında ülkeyi dönüştürmek. Partimizin tarihine bakıldığında iç birikimin yol açtığı dönüşümlerin her zaman beraberinde ülkenin dönüşümüne de katkı sunduğu görülebilir. Partimiz devrimci niteliğinden kaynaklı olarak kendisini çağın koşullarına göre dönüştürmeyi başarmıştır. Aynı başarıyı her zaman gösterecek birikim ve deneyime sahiptir.  

Ülkemizdeki bütün baskıcı, otoriter ve diktatoryal gelişmelere rağmen kendi içinde demokratik değer ve kurumları işleten tek parti olarak biriken bu demokratik değişim enerjisini mutlak suretle ülke sathına yayacağız.

Unutulmamalıdır ki Türkiye sosyal demokrasi ile bütünleştiği ölçüde çağdaş ve medeni dünyanın bir parçası olabilir. Bu aynı zamanda içeride ve dışarıda barışı kurmanın da koşuludur. Bugün topluma ve ülkemize hakim olan karamsarlığa rağmen sosyal demokrasinin iktidarının yakın olduğunu düşünüyor, bunun için mücadele ediyor ve buna inanıyorum.'

İlgili Haberler

Politika

Erdoğan: ABD ile sorunların iş dünyasını etkilemesini istemem

Politika

'Brunson 12 Ekim'de tahliye edilebilir'

Politika

'Bu zamlar kredi yurt kurumunda kalan öğrencileri mağdur edecek'

Politika

Bakan Çavuşoğlu, Venezüella yolcusu

Politika

Aleyna Tilki'ye şok!

Politika

Bakan Gül, kayınpederine şikâyet edildi

Politika

Putin, Merkel'e Erdoğan'la yaptığı İdlib anlaşmasını anlattı

Politika

'Yaşanan kağıt krizinde Albayraklar'ın rolü var mıdır?'

Politika

TRT'nin, 200 yeni araç alımı yaptığı iddiaları Meclis'e taşındı

Politika

ABD PKK'ya yine silah verdi!

Politika

CHP'li Hamzaçebi: Bu uçak derhal iade edilmeli

Politika

CHP'li Özgür Özel: MHP seçmeniyle gönül ittifakımız var