unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Kerry'den Erdoğan'a: Darbeyi kullanır demokrasiye zarar verirse hepimizle ilişkisinde büyük bir zorluk olur

Todd Kerry’e ilk olarak şu soruyu sordu: 'Görünen o ki Erdoğan darbe girişimini bastırdı. Biliyorum ABD demokratik şekilde seçilen hükümeti destekliyor. Ama Erdoğan’ın bunu kullanarak kendi gücünü artırması ve demokrasiye daha çok zarar vermeyeceğinden emin misiniz?’’ Kerry bu soruya karşılık olarak '’tabi ki onun (Erdoğan) bunu yapmaması çok önemli, yaptığı takdirde bu durum onun NATO, Avrupa ve bütün hepimizle ilişkilerinde çok büyük bir zorluk çıkarır. Onlara ulaşarak demokratik sürece bağlılıklarında şüpheler yaratacak kadar çok ileri gitmemeleri konusundaki talepte bulunduk. Umut ederim bu şekilde sonuçlanmaz’’ dedi.

Kerry: Gülen'in darbe ile ilgisi hakkında kanıta sahip değilim

Todd, ikinci soru olarak ise '’Fethullah Gülen’in bu darbe girişiminde yer aldığına inanıyor musunuz?’’ diye sordu. Kerry buna karşılık olarak şunu dedi: '’şu anda hiçbir bilgiye ve hiçbir kanıta sahip değilim. Ama benim Türk muhatabım ile (Mevlüt Çavuşoğlu) bir gün içinde üç kez görüştüm ve ona kanıtları toplayarak gerekli kanallardan en kısa zamanda bize ulaştırmasını söyledim. Ona, iade anlaşmamıza, hukuk sürecine ve standarlarımıza göre en kısa zamanda bu kanıtların iade için yeterliliğini değerlendireceğimizi söyledim. Ayrıca bunun bir de resmi yargı süreci talebini yargı kanalından yapmaları gerekiyor ki henüz bunu yapmış değiller. Delillerin bu yargı süreci ile birleşerek, iade kararına kanıtlanabilir gerçeklerle yol açması gerekir. Biz bunu engellemiyoruz. Ama biz hiçbir zaman resmi bir talebe ulaşmadık.’’

Kerry: Türkiye bize IŞİD kampanyasında garanti verdi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry pazar günü ayrıca CNN haber programı sunucusu Jack Tapper’in konuğu oldu ve yine Türkiye ile ilgili sorulara cevap verdi.

Kerry geçen bir gün içinde Çavuşoğlu ile yaptığı konuşmalarda, Türkiye’nin ABD’ye IŞİD koalisyon çalışmalarına hiç bir ara vermeyeceklerine dair garanti verdiğini açıkladı.
Kerry ayrıca Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun önümüzdeki hafta Washington’da yapılacak ve 45 ülkenin katılacağı ve IŞİD’e karşı mücadelenin konuşulacağı zirveye katılacağının haberini verdi.

Kaynak: İLHAN TANIR | HABERDARÇok Okunanlar

Can Ataklı'dan çok konuşulacak Baykal iddiası

Trump'tan, Erdoğan'a tehdit

'Erdoğan, Türkiye'yi varoluşsal bir çöküşe götürüyor'

İşte Muharrem İnce'nin topladığı imza sayısı

CHP'deki kurultay çağrısında Böke ve Cihaner de safını belli etti

İlgili Haberler

Dünya

FKÖ: Yahudi ulus devlet yasası, etnik temizliğe hazırlık adımı

Dünya

Muson yağmurları 28 kişinin ölümüne daha neden oldu

Dünya

Suriye ordusu, Lazkiye dağlarında teröristlerin saldırısını püskürttü

Dünya

O ülkeyi fırtına vurdu: 71 binden fazla kişi tahliye edildi

Dünya

Alaska'da 6,0 büyüklüğünde deprem

Dünya

ABD kritik Türkiye açıklaması

Dünya

O ülkede hava trafiği durdu

Dünya

İsrail'den Gazze'ye hava saldırısı

Dünya

Yeni doğan bebeğini öldürüp çöp kutusuna atan anne için karar verildi

Dünya

Bulgaristan Başbakanı: Türkiye'nin AB'ye girmesi imkansız

Dünya

Trump: Putin'le ikinci görüşmemi dört gözle bekliyorum

Dünya

Yunanistan'dan 'altın vize'