darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

CNN manşetten duyurdu: Çin ABD'ye saldırmaya hazırlanıyor!

AKP'den yerel seçim hamlesi

Trump'tan flaş Türkiye açıklaması!

Trump'tan Türkiye'ye yeni tehditler

Dünyanın ilk Atatürk heykeli artık özgür!

KESK: Haklar OHAL ve KHK'dan önce gelir

KESK tarafından 10-11 Aralık tarihlerinde AKP hükümetinin hukuksuz OHAL ve keyfi KHK uygulamalarını protesto için düzenlemeyi planladığı mitingler valilikler tarafından iptal edildi. 

Bunun üzerine KESK Yürütme Kurulu bir açıklama yayınladı. Açıklamada, "Sokağın sesinden korkanlara, tehditler yağdıranlara, engellerle önümüze duvar örmeye kalkanlara inat, hakların OHAL ve KHK’lerden önce geldiğinin altını bir kez daha çizerek 10-11 Aralık’ta tüm yurtta sokaklarda, alanlarda olacak, yürüyüş ve basın açıklamaları gerçekleştireceğiz" denildi. 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"10-11 Aralık 2016 tarihlerinde Mersin, Samsun, Van, İstanbul ve İzmir'de yapacağımız mitingler, valilikler tarafından OHAL hukuku gerekçe gösterilerek yasaklanmıştır. 

FETÖ olarak adlandırılan yapıya karşı, darbecilerle mücadele iddiasıyla başlatılan açığa almaların, ihraçların hedefi KESK olmuştur. Kamuda siyasi fişlemeler ve ihbarlar üzerinden başlatılan soruşturma süreçleri, hukuksuz ihraç ve açığa alma uygulamaları, kapsamları genişletilerek sürdürülmüş,  aileleri ile birlikte 1,5 milyon insan doğrudan mağdur edilmiştir.

Bu koşullarda mitinglerimizin, 'kamu düzenini, genel sağlığı veya başkalarının hak ve özgürlüklerini ciddi bir şekilde bozacak olaylara sebebiyet verebileceği'  gibi gayri ciddi gerekçeler ileri sürülerek yasaklanması ise kelimenin tam anlamıyla kara mizahtır.

 

Bilinmelidir ki, kamu düzenini, genel sağlılığı, hak ve özgürlüklerini ciddi bir şekilde bozanlar sendikal hak ve özgürlüklerini kullanarak yaşadığı haksızlığı-hukuksuzluğu ifade etmek isteyenler değil, OHAL-KHK rejimine sırtını dayayarak işçilerin, emekçilerin en temel haklarını kullanmasına engel olanlardır.

Bunun için sokağın sesinden korkanlara, tehditler yağdıranlara, engellerle önümüze duvar örmeye kalkanlara inat, hakların OHAL ve KHK’lerden önce geldiğinin altını bir kez daha çizerek sendikal hak ve özgürlüklerimizi yok sayan OHAL Hukukunun ürünü yasaklara karşı 10-11 Aralık’ta tüm yurtta sokaklarda, alanlarda olacak, yürüyüş ve basın açıklamaları gerçekleştireceğiz."

 

İlgili Haberler

Güncel

AVM güvenliği direnişteki market işçilerine saldırdı, bir işçi yaralandı

Güncel

Bedelli askerlik için başvuru sayısı açıklandı

Güncel

FT'den Brunson ve Halkbank krizine ilişkin çarpıcı iddia: Anlaşmayı Erdoğan'ın daha fazla imtiyaz talebi bozdu

Güncel

'Yanaktan makas alma' sanığına hapis yolu

Güncel

İBB'ye göre İstanbul böyle 'huzur kenti' olmuş: Grev olmuyor artık

Güncel

Belediye 'Amerikan firmalarına ruhsat yok' dedi, Burger King'den 'Biz Amerikalı değiliz' açıklaması geldi

Güncel

AKP Kongresine katılan Bülent Arınç sitem etti: Bir karede bile yer almadık

Güncel

Nehirde kaybolan Batuhan'ın cansız bedeni bulundu

Güncel

AKP Kongresine ABD'den katılım!

Güncel

MEB raporu: Ezan okuma, Arapça bilgi, hafızlık ve din kitapları için 4 milyar 255 milyon TL harcandı

Güncel

İstanbul trafiğine maç düzenlemesi

Güncel

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı belli oldu