Çok Okunanlar

Portakal'dan Erdoğan'a 'edepsiz' yanıtı

Her bölüm aynı kıyafet için dudak uçuklatan rakam

Türbanlı kadından Gökçek'e mini etek yanıtı: Gece eğlenmeye devam edeceğiz...

İstiklal Caddesi'nde inanılmaz görüntüler! Mağaza kepenk kapattı...

Melih Gökçek'ten skandal bir tecavüz açıklaması daha

Keyfi yayın yasaklarına karşı CHP'den teklif

Yayın yasağıyla halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkının engellendiği ifade edilen teklif, “Radyo ve televizyonların kuruluş ve yayın hizmetleri hakkındaki kanunun 7’nci maddesinin birinci fıkrasının “Ancak milli güvenliğin açıkça gerekli kıldığı hallerde yahut kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasının kuvvetle muhtemel olduğu durumlarda Başbakan veya görevlendireceği bakan geçici yayın yasağı getirebilir' şeklindeki son cümlesinin  yürürlükten kaldırılmasını öngörüyor. 

Teklifte şu ifadelere yer verildi: 
Basın özgürlüğü, 1982 Anayasası’nın 28. Maddesinde düzenlenmiştir. Anayasa, basın özgürlüğünün hayata geçirilebilmesi için sadece bu özgürlüğü değil, bilim ve sanat özgürlüğü ve haberleşme özgürlüğü gibi, esaslarını düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğünden alan özgürlük kategorilerini de düzenlemiş, anayasal güvence altına almıştır. Nitekim, 1982 Anayasası’nın 22. maddesi “Haberleşme Hürriyeti'ni; 25. maddesi “Düşünce ve Kanaat Hürriyeti'ni; 26. maddesi “Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti'ni; 27. maddesi “Bilim ve Sanat Hürriyeti'ni; 29. maddesi “Süreli ve Süresiz Yayın Hakkı'nı; 30. maddesi “Basın Araçlarının Korunması'nı; 31. maddesi “Kamu Tüzelkişilerinin Elindeki Basın Dışı Kitle Haberleşme Araçlarından Yararlanma Hakkı'nı; 32. maddesi ise “Düzeltme ve Cevap Hakkı'nı düzenlemektedir.

Basın Özgürlüğü sadece 1982 Anayasası’nda değil, diğer anayasalarda da yer almış, 1961 Anayasası’nda 22. madde, 1924 Anayasası’nda 77. madde basın özgürlüğü konusunu düzenlemiştir. 1921 Anayasası’nda “Basın Özgürlüğü' nden bahsedilmemesine karşın 1876 tarihli ilk Anayasada da “Matbuat Hürriyeti' adı altında bir hürriyetten bahsediliyordu ki bu kavram bugünkü “Basın Özgürlüğü' nü içine almaktadır.

'BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ VURGUSU’

Basın özgürlüğü, kaynağını esas olarak düşünce ve bu düşünceyi yayma özgürlüğünden diğer bir deyişle ifade özgürlüğünden alır. Bu nedenle basın özgürlüğünden bahsedilebilmesi için, düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğünün hayata geçirilmesi ön şarttır. 

Kanun teklifimizle mevcut yasa metninden Başbakan veya görevlendireceği bakana sağlanan yayın durdurma yetkisi  çıkarılarak keyfi uygulamaların ve  kişisel takdir taleplerinin önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Bu uygulama ülkemize yakışmamaktadır. Radyo ve televizyon yayınların bir kişinin isteğiyle durdurulması kabul edilebilir değildir ve yasalarla korunan basın özgürlüğü ilkesi ile de çelişmektedir.
 

İlgili Haberler

Politika

CHP'de Ankara için yeni bir isim gündeme geldi

Politika

İşsizlik rakamları açıklandı

Politika

CHP'den Erdoğan'a yanıt: Sokaktan diktatörler korkar

Politika

Nagehan Alçı: Mustafa Sarıgül beni aradı...

Politika

Abdullah Gül 55 milletvekiliyle yeni parti kuracak

Politika

Yılmaz Polat | Trump Gülen'i iade eder mi?

Politika

AB'den Türkiye'ye operasyon mesajı: Tek taraflı adımlardan endişeliyiz

Politika

Rusya'dan Türkiye'ye Kırım uyarısı: Aşırı unsurları desteklemeyin

Politika

ABD'li yetkiliden Türkiye'ye Kıbrıs tehdidi: ABD işin içindeyken...

Politika

CHP'li Tekin: Erdoğan'ı ayakta kandırmışlar

Politika

Kılıçdaroğlu'dan Erdoğan'a Cemal Kaşıkçı sorusu!

Politika

Erdoğan tehditlerini bugün de sürdürdü: Gereğini de yaparız!