unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

KHK ihraçlarına karşı eylem: Taleplerimiz yerine gelene kadar buradayız

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 6 Ocak’ta İstanbul Kalkınma Ajansı’ndaki işinden ihraç edilen Betül Celep, karara tepki göstermek amacıyla Kadıköy Kalkedon Meydanı’nda oturma eylemi başlattı. Eylemde “KHK’lere karşı kadınlar direnişte' pankartı açılarak, “Kadınlara KHK’lere karşı', “Yaşasın kadın mücadelesi' sloganları atıldı.

Dihaber'in haberine göre, Betül Celep’in başlattığı eyleme çok sayıda kadın da destek verdi. Hafta içi her gün 12.00-18.00 saatleri arası eylemini sürdüreceğini açıklayan Celep, işini geri alana dek mücadelesine devam edeceğini kaydetti. Celep, “Bugün buraya KHK ile işlerinden atılan biz kadınların sesini duyurmak için geldik. Artık yeter! İsyan ediyoruz, itiraz ediyoruz. Erkin hükmü esas olan değil, biz kendi hükmümüzü yazıyoruz' dedi.

'SİSTEMLE KAVGAMIZ SÜRÜYOR, SÜRECEK’

Celep, neden işten atıldığını bilmediğini, kendisine herhangi bir açıklama yapılmadan işine son verildiğini belirterek, kadınların OHAL ve KHK ile karşılaştıkları sorunları anlattı. Celep, “Tam da burada Türkiye karanlığa doğru bir ateş topu misali sürüklenirken, herkes gibi biz kadınlar da evde, işyerlerinde, sokakta, bin bir sorunla hayata tutunmaya gayret ediyoruz. Kadınların mücadelesi katmerli, her daim de öyleydi. Savaşa karşı barış için, tacize, tecavüze, şiddete karşı hayatımız için, özel alanlarda görünmeyen emeğimizi görünür kılmak için, kamusal alanda varlığımızı sürdürebilmek için erkek egemen sistemle kavgamız sürüyor, sürecek' diye konuştu.

Açıklanan KHK listelerinde kadınların çoğunlukta olduğunu gözlemlediğini belirten Celep, “Kadınlar iş yerlerinde de sesini yükseltiyorlar demek ki. Tabii ki kimi zaman alenen kimi zamanda sinsice karşımıza dikilen devlet politikaları ve söylemler aklıma geldi. Kadın erkek eşit olamaz, çocuk doğurmalıydık! Sokakta istediğimiz saatte olamazdık, anne olmazsak kendinizi eksik hissetseydik!' dedi.

'KHK’LERİN BİTMESİNİ İSTİYORUZ’

Celep, eylemini haklarını kazanana dek sürdüreceğini bildirerek, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bize erklerin hüküm vermesini değil, kendim yüksek sesle söylemeye karar verdim. Neden işten atıldım? KHK soruşturmasını detaylarını ve hukuki dayanakları bilmek istiyoruz. Hiçbir dayanak olmadan işten atılan tüm kadınların özlük hakları ile birlikte işlerini geri almalarını istiyoruz. OHAL’in son bulmasını KHK’lerin bitmesini istiyoruz. Sorularımıza cevap alana ve taleplerimizin gelene kadar buradayız, sokakları terk etmiyoruz.'

Açıklamanın ardından eylem yerine gelen polisler, Celep’e her gün saat 12.00 ila 18.00 arası eylem yapamayacağını, yalnızca bir saat eylem yapıp ayrılabileceğini söyledi. Bunun üzerine Celep de bütün haklarını kullanarak, eylemini sonuna kadar sürdüreceğini söyleyerek polise yanıt verdi.Çok Okunanlar

Can Ataklı'dan çok konuşulacak Baykal iddiası

Trump'tan, Erdoğan'a tehdit

'Erdoğan, Türkiye'yi varoluşsal bir çöküşe götürüyor'

İşte Muharrem İnce'nin topladığı imza sayısı

CHP'deki kurultay çağrısında Böke ve Cihaner de safını belli etti

İlgili Haberler

Güncel

Suruç'ta katledilen 33 kişi yarın anılacak

Güncel

Yine aynı go-kart dehşeti: Saçı lastiğe dolanan kadın ağır yaralandı

Güncel

Zahmet oldu! İşçileri zehirleyen firma iş bıraktı

Güncel

Sinem Gedik'ten Ceceli ve Semercioğlu hakkında suç duyurusu!

Güncel

Adapazarı'nda evler sular altında kaldı

Güncel

TTB'den sağlıkta şiddete karşı tüm yurtta eş zamanlı eylemler

Güncel

Zonguldak'ta IŞİD operasyonu: 3 tutuklama

Güncel

İçme suyundan hastalık şüphesi: Bakanlık açıklama yaptı

Güncel

Bodrum'da çıkan yangında 40 hektar kül oldu

Güncel

Alperen'in ailesi: Bu işi bırakmayacağız

Güncel

Tokat'ta kaybolan küçük kız 10'uncu günde de bulunamadı

Güncel

Mehmet Görmez'in adını vermekten kaçındığı tarikat lideri kim?