darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

KHK ile görevden atılan öğretim görevlisini meclise taşıdı


CHP'li Altıok, Öğretim Elemanı Dr. Cenk Yiğiter’in 15 Temmuz’dan bu yana yaşadığı mağduriyet ve son KHK ile ihraç edilmesiyle ilgili soru önergesi verdi.

Önergede; "Hükümetin açıkladığı 679 sayılı son KHK ile üniversitelerden çok sayıda akademisyen ve idari personel ihraç edilmiştir. Kendilerine ve kamuoyuna hiçbir açıklama yapmaksızın, hiçbir delil, belge, bilgi sunmaksınız kıyım gerçekleştirir gibi tek seferde binlerce insanı kapı önüne koymak demokratik devlet anlayışıyla uzaktan yakından bağdaşmaz.

Bu kapsamda Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Kamu Hukuku Öğretim Elemanı Dr. Cenk Yiğiter’in 15 Temmuz’dan bu yana yaşadığı mağduriyet ve son KHK ile ihraç edilmesi çok sayıda kuşkuyu bünyesinde barındırmaktadır. Yiğiter, 15 Temmuz darbe girişimi sürerken Ankara Üniversitesi e-posta listesine “Halka karşı silah kullanmak insanlık suçudur, bu suça da ortak olmayacağız' yazarak darbe girişimine karşı üniversitede ilk tutum alan kişidir. Buna rağmen kendisi darbecilerle mücadele adı altında üniversiteden atılmıştır. " açıklamasına yer veren Altıok yanıtlanması için şu soruları yöneltti:

1) Dr. Cenk Yiğiter’in ihraç edilmesinde, Hukuk Fakültesi Dekan Vekil’inin bir özel hukuk bürosunda danışman sıfatıyla tanıtılıyor olmasını gündeme getirmesi mi etkili olmuştur?

2) YÖK tarafından Rektör Erkan İbiş’e iletilen dekanın danışmanlık yapmasıyla ilgili konuda niçin rektörlük soruşturmaya yer olmadığına karar vermiştir? Bu konuyu araştırdınız mı? Araştırmadıysanız araştırmayı düşünüyor musunuz?

3) Dr. Cenk Yiğiter’in ihraç edilmesinde, 2012 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş yönetiminin FETÖ yurtlarına akreditasyon vermesini ve bu yurtların üniversite yerleşkesi içerisinde tanıtım ve kayıt masası açmasını gündeme getirmesi mi etkili olmuştur?

4) Rektör Erkan İbiş’in FETÖ yurtlarına akreditasyon vermesi, özel olarak bu yurtların tanıtımına katkı sağlaması, üstelik bu durumdan rahatsız olan ve bunu dile getiren Yiğiter’e soruşturma açması tarafınızca incelenmiş midir? Erkan İbiş’in FETÖ ile ilişkisine dair size ulaşan herhangi bir ihbar var mıdır? Varsa eğer Rektör Erkan İbiş hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?

5) Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş’in AKP Siyaset Akademisi’nde ders vermesi etik midir? Rektör Erkan İbiş liyakat esaslarını yerine getirdiği için mi o koltukta oturmaktadır, yoksa AKP Siyaset Akademisi’nde ders verecek kadar iktidar partisiyle iç içe olduğu için mi?

6) Ankara Anayasal Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından Dr. Cenk Yiğiter hakkında Gezi soruşturması kapsamında her tür takip kararı verilmiş, Haziran 2013’ten Aralık 2016’ya kadar telefonu dinlenmiş, telefon sinyali takip edilmiş, kamuya açık yerlerde ve işyerinde teknik cihazlarla takip edilmiş ve bunların sonucunda savcılık hakkında herhangi bir terör şüphesi olmadığına kanaat getirerek takipsizlik kararı vermiştir. Hakkında takipsizlik kararı verilen bir hukukçunun, akademisyenin terör ile ilişkilendirilerek ihraç edilmesinin gerekçeleri nelerdir? Dr. Cenk Yiğiter’in ihraç edilmesinin yasal dayanakları nelerdir?

İlgili Haberler

Güncel

Güngör Uras hayatını kaybetti

Güncel

Okulların ne zaman açılacağı belli oldu

Güncel

Meteorolojiden bayram tatili için hava durumu açıklaması

Güncel

Yabancılar ev almak için Bodrum'a ve Marmaris'e aktı

Güncel

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

Güncel

Hatay'da orman yangını

Güncel

Kaman İlçe Jandarma Komutanı açığa alındı

Güncel

Genç avukat, sevgilisi tarafından 3 boyunca şiddet gördü

Güncel

TEM'de trafik durdu: 35 kilometrelik araç kuyruğu

Güncel

Bursa'da orman yangını: İtfaiye ekipleri bölgeye sevk edildi

Güncel

Kırıkkale'de zincirleme kaza: 9 yaralı

Güncel

Vali yangın tartışmasına devam ediyor: Tunceli yine yanıyor