Çok Okunanlar

Erdoğan'dan tehdit: Burası Paris mi? Bedelini ağır ödersiniz

Röportaj | CHP Eski İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat: İstanbul'da seçimi kazanmanın yolu...

Deniz Baykal'dan CHP'ye 'cesaret' çağrısı

Zafer Algöz, mücevherlerin sahibini buldu

Eski Türkiye güzelinin bıraktığı mirası 14 yıl sonra itfaiye erleri kazandı

Kılıçdaroğlu: Anayasanın ilk 4 maddesine dokundurtmayız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeni anayasa çalışmalarına değinerek, "Anayasanın ilk 4 maddesine biz dokundurtmayız. Neden? Kurucu iradenin yani bu devleti kuranların iradesi ilk 4 maddede var, onlara dokunmayız. Kimse kusura bakmasınTürkiye Cumhuriyetini bize kimse altın tepside ikram etmedi. Türkiye Cumhuriyetini babalarımız, dedelerimiz gözyaşıyla, kanlarıyla kurdular." dedi.

Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü sebebiyle 600 kadınla bir araya geldi. Burada kadınlara hitap eden Kılıçdaroğlu, "Eğer bir toplum gelişecekse, büyüyecekse, dünyada saygınlık kazanacaksa bunun tek bir ölçüsü vardır o da kadınlardır. Eğer kadınlar bir toplumda saygın konumdaysa, kadınların sözü geçiyorsa, kadınlara saygı duyuluyorsa, kadınlar eğitimin önündeki bütün engelleri aşıp gerçekten de iyi bir eğitim alabiliyorlarsa o toplum dünyanın en saygın toplumlarından birisi olur." diye konuştu. 


Bugünlerde yeni anayasanın çok tartışıldığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Anayasa değişsin, yeni anayasa gelsin vesaire. Bizi de arada bir suçluyorlar. Diyorlar ki neden siz oturmuyorsunuz da yeni bir şey yapmıyorsunuz diye. Biz aslında oturduk masaya; dedik ki bizim bazı şartlarımız var. Anayasanın ilk 4 maddesine biz dokundurtmayız. Neden; kurucu iradenin yani bu devleti kuranların iradesi ilk 4 maddede var, onlara dokunmayız. Bizim Parlamenter sistemimiz var, 200 yılıdır devam ediyor, Osmanlı’dan geliyor; bu sistemi daha güzel hale getirelim. Hayır diyorlar, oturup tamamını değiştirelim diyorlar."

İlk 4 maddeyi okuyan ve değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Kimse kusura bakmasın Türkiye Cumhuriyetini bize kimse altın tepside ikram etmedi.Türkiye Cumhuriyeti'ni babalarımız, dedelerimiz gözyaşıyla, kanlarıyla kurdular. Bütün anaların yüreği dağlıyor. Her gün şehitlerimiz geliyor. Emin olun, bazı anneler şunu söylüyor: Televizyon haberlerini izleyemiyoruz diyorlar, feryatları duymak istiyoruz diyorlar. Sevgili anneler, elimden geldiği kadar bütün şehit cenazelerine katılırım. Şehit cenazelerinden sonra tören düzenlenir. Törende şehidimizin arkasından aileleri ve yakınları yürür. O yakınlara bir bakın Allah aşkına; gariban Anadolu insanları. Bu Ankara’da oturan beylerin çocukları, hiç gidiyorlar mı oraya, çarpışıyorlar mı? Oturup konuşmasını biliyorlar, vatan-millet edebiyatı yapıyorlar, 'askere gidin, çatışın, mücadele edin vatan için’ diyorlar. Onlar çocuklarını göndermiyorlar, sizin çocuklarınızı gönderiyorlar oralara. Bu gerçeği de sakın unutmayın. Bu vatan bizim vatanımız, şehitler bizim şehitlerimiz. Onların, ailenin de onuru da hepimizin onuru. Ama biz ülkemizde huzur istiyoruz, barış istiyoruz, hiçbir anne ağlamasın istiyoruz. Ağlayacaksa sevincinden ağlasın; derdinden, kederinden değil, sevincinden ağlasın." 

"SİZİN UZUN SÜRE BAŞÖRTÜNÜZLE UĞRAŞTILAR"
"Sizin uzun süre başörtünüzle de uğraştılar." diyen Kılıçdaroğlu, "Kimler? Erkekler uğraştı. Size ne ya, Allah aşkına, size ne? Sizin kılık kıyafetiniz siyasete konu olmaz, istediğiniz gibi giyinebilirsiniz, gezebilirsiniz, düşüncelerinizi söyleyebilirsiniz. Sizin bu güvencenizin teminatı emin olun CHP’dir, biziz. Biz size inanıyor güveniyoruz." dedi.

Bu sözler üzerine kadınlar da "Biz de size inanıyoruz, güveniyoruz." diye bağırdılar. Hiç kimsenin kimliğinden, inancından, yaşam tarzından dolayı ayrılmaması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, bütün insanların kucaklanması gerektiğini, bu güzel ülkede herkesin barış içinde yaşaması gerektiğini belirtti. Kılıçdaroğlu, sözlerini "8 Mart Dünya Kadınlar Günü hepinize kutlu olsun." diyerek bitirdi.

İlgili Haberler

Politika

İnce'den, İstanbul adaylığı konusunda açıklama

Politika

'Türkiye'nin Suriye'deki Kürtlere yönelik operasyon açıklamaları ABD'de endişelere yol açıyor'

Politika

AB'den Türkiye'ye 'Suriye' çağrısı

Politika

TBMM'de dövizler açıldı, bakan istifaya davet edildi!

Politika

Gün geçmiyor ki 'Erdoğan'a hakaret'ten tutklama olmasın

Politika

TSK'dan hava harekatı açıklaması

Politika

'Hak, Hukuk, Adalet için sokağa çıkan herkese 'terörist' diyen alçaktır, namerttir'

Politika

Mavi listede aranan IŞİD üyesi terörist teslim oldu

Politika

Erdoğan'dan tehdit: Burası Paris mi? Bedelini ağır ödersiniz

Politika

'CHP'nin İstanbul ve Ankara adayı kesinleşti' iddiası

Politika

Röportaj | CHP Eski İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat: İstanbul'da seçimi kazanmanın yolu...

Politika

ÇHD Öğrenci Komisyonu, Adalet Bakanlığı'ndan ruhsatını alamayan avukat için buluşuyor