darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Süpermarket zinciri Erdoğan'ın boykot çağrısına uymadı

Kılıçdaroğlu: Gün gelecek Erdoğan da yargılanacak!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Twitter hesabından Yargıtay'ın Ergenekon davası kararıyla ilgili, "Ergenekon bir örgüt değil, AKP imzalı bir hukuksuzluk destanıdır. Gün gelecek 'Ben bu davanın savcısıyım’ diyen zat da yargılanacaktır" diyerek hükümeti ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı eleştirdi.

Yargıtay'ın, "tarihin en büyük kumpaslarından olan Ergenekon davasını çökerttiğini anlatan" CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan da, "Ergenekon ve Balyoz kumpasları kurulurken, bunun arkasında yer alan iktidarın, suç ortağı olduğunu" ileri sürdü.

"Hak kayıplarını ve mağduriyetleri giderecek yasal düzenleme" önerisi

"Ergenekon kumpası ve iftira sürecinin Yargıtay kararıyla geç de olsa vicdanları rahatlatacak bir noktaya taşındığına" işaret eden Tezcan, şöyle konuştu:

"Şimdi iktidarıyla, muhalefetiyle TBMM'de bir yeni adım atmak zorundayız. Ergenekon ve Balyoz sürecindeki bütün hak kayıplarını ve mağduriyetleri giderecek yasal değişiklikleri derhal hayata geçirmek zorundayız. Parlamentoda raflarda bekleyen, milletvekillerimizin verdiği kanun teklifleri var. Ergenekon ve Balyoz davasında hak kaybına uğrayan silahlı kuvvetler mensuplarına haklarının iade edilmesine ilişkin kanun teklifi var. Rütbelerinin, özlük haklarının iade edilmesi, göreve dönmelerinin önünün açılması için kanun teklifi verdik, parlamentoda bekliyor. İktidara çağrı yapıyoruz; derhal indirin raflardan, Genel Kurul'a getirin, yasalaştıralım. Yetmez, o süreç içerisinde silahlı kuvvetler mensubu olmayan ama haksızlığa uğrayanların tamamının hak kayıplarını giderecek yasal düzenlemeleri derhal parlamentodan geçirelim."

Ümraniye'deki bir gecekonduda 12 Haziran 2007'de 27 el bombası ele geçirilmesiyle başlayan Ergenekon davasında Yargıtay kararını açıklamıştı. Yargıtay 16. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını, delillerin hukuka aykırı toplandığını gerekçe göstererek usûl yönünden bozmuştu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan olduğu dönemde henüz Ergenekon iddianamesi dahi çıkmadan önce partisini grup toplantısında 15 Temmuz 2008'de yaptığı konuşmada, CHP'nin o dönem Genel Başkanlığı'nı yapan Deniz Baykal'ın "Ergenekon bir kumpastır, mağdurların avukatı olacağız!" açıklamasına cevap vermişti. Erdoğan, kendisinin Ergenekon kumpasının savcısı olduğunu söylemişti. O dönem henüz Cemaat ile arası bozulmayan AKP, Cemaatle beraber binlerce insanın hayatını altüst eden kumpasları beraber örgütlüyordu.  

İlgili Haberler

Politika

Bakan Akar ile YÖK Başkanı arasında bedelli görüşmesi

Politika

Erdoğan böyle dert yanmış: Talihsizlik CHP'nin ABD karşıtı olması

Politika

Eski HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Altınörs'ten Temelli'ye 'öz eleştiri' yanıtı

Politika

Erdoğan'dan Katar açıklaması

Politika

Albayrak'tan 'Katar' açıklaması: Dünya bir kez daha gördü!

Politika

Çavuşoğlu: İş adamı ve resmi pasaportluya vize kaldırıldı

Politika

Meteoroloji duyurdu: Tüm ülkede artıyor

Politika

TMSF'den 'Şevval Sam' kararı: Yerine başka isim getirildi

Politika

HDP'li Atay'dan 'ekonomik kriz' tepkisi

Politika

Komünistlerden ekonomik krize ilişkin dikkat çeken değerlendirme

Politika

İyi Parti'de bir istifa daha!

Politika

Diyanet'ten 'döviz' fetvası: Cihad niteliğindedir