unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Kılıçdaroğlu: Ne kadar devlet kurduysak bir o kadarını da batırdık

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genç Sosyal Bilimciler Derneğince Doğuş Üniversitesinde düzenlenen "1. Ulusal Gençlik Akademisi"nin açılışındaki konuşmasında, Türk tarine değindi. 

İşte Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından bazı satır başları:

NE KADAR KURDUYSAK O KADAR BATIRDIK

"Bazen övünüyoruz, '15, 16, 17 devlet kurduk' diye övünüyoruz ama bunun arkasında yatan bir başka gerçek var: Ne kadar çok devlet kurduysak, o kadar çok da devlet batırdık aslında. Neden? Eğer bunu iyi sorgulayabilirsek, düşünür ve sorgularsak bir daha batacak bir ülkeye sahip olmayız. Sürekli yaşayan, kendini yenileyen, uygar, çağdaş bir ülkeye kavuşmuş oluruz." diye konuştu. 

ATATÜRK OSMANLI PAŞASIYDI

"Ne Atatürk, ne İnönü, ne Rıfat Bele, ne Kazım Karabekir... Bunların hiçbiri Cumhuriyetin adamı değildi, bunlar birer Osmanlı paşasıydı. Osmanlı'nın nasıl battığını birebir gördüler ve dediler ki 'Öyle bir ülke kuralım ki sağlam ayakları üzerinde duran bir ülke olsun, padişahın kulu ve kölesi olan bireyler değil, Cumhuriyetin özgür bireyleri olsun' dediler ve Cumhuriyeti kurdular. Nasıl bir Türkiye devraldılar. Uzun uzun anlatacak değilim ama bütün genç arkadaşlarıma bir kitabı öneririm; Şevket Süreyya Aydemir'in Suyu Arayan Adam'ı. Bulun ve okuyun. Bütün hayatı, mücadeleler içinde geçmiş bir düşünürün kısa bir Türkiye tarihidir. Nasıl çalıştığını, neler yapıldığını, Cumhuriyetin kuruluşunda hangi olaylarla karşılaşıldığını anlatır. İkinci kitap Falih Rıfkı Atay'ın Çankaya'sıdır. O da Cumhuriyet'in ilk yıllarını anlatır.

KILIÇLA DÜNYAYI ALACAĞIMIZI DÜŞÜNMÜŞÜZ

1870'te Almanya'da, okuma yazma oranı yüzde 80. 1870'te Osmanlı'da okuma yazma oranı yüzde 8. Osmanlı'nın niye battığını daha iyi anlıyoruz değil mi? Dumlupınar şehitlerini anmak üzere Dumlupınar'a gittim. Dumlupınar'da güzel bir müze var. Savaşta kullanılan silahlar var. Silahlar müzede sergileniyor. Rus silahları var, Amerikan silahları var Alman silahları var. Peki, çarpışan bizim askerlerimiz. Osmanlı'nın silahı var mı? Hayır, yok. Osmanlı tüfek üretmiyor. Ne zaman başlamışız? MKE'yi kurduktan sonra başlamışız. Kılıçla dünyayı alacağımızı düşünmüşüz. Tarihimizin bu gerçeklerini bilmek zorundayız."Çok Okunanlar

10 bin bekçi neden alındı? Cevabına inanamayacaksınız

Yeni Türkiye: Atatürk'e Anıtkabir'de büyük hakaret!

'O eskort kız aklımdan çıkmıyor'

Fitch, 7 şirketin notunu düşürdü

Anıtkabir'de Atatürk'e hakaret eden Safiye İnci'ye soruşturma!

İlgili Haberler

Politika

Muharrem İnce: Hiç kimsenin sesi çıkmıyor

Politika

Muharrem Erkek'ten flaş kurultay açıklaması

Politika

Kılıçdaroğlu: Birileri koltuk derdinde, olacak şey değil

Politika

CHP'li Enis Berberoğlu'ndan flaş karar!

Politika

Facebook ve Instagram kullanıcılarına yaş sınırı getirildi

Politika

Spor Bakanı Kasapoğlu'nun yardımcıları belli oldu

Politika

Kahraman: Milletimizde satılmış yoktur, aldatılmışlar vardır

Politika

FETÖ'cü iş insanlarına para karşılığı tahliye iddiası!

Politika

Meriç'te, anne ve 1 yaşındaki çocuğunun cesetlerine ulaşıldı

Politika

Beş bakanlığa bakan yardımcıları atandı

Politika

33 düş yolcusu İzmir'de anıldı

Politika

Nurcuların hedefinde o polis müdürü var