Çok Okunanlar

Portakal'dan Erdoğan'a 'edepsiz' yanıtı

Her bölüm aynı kıyafet için dudak uçuklatan rakam

Türbanlı kadından Gökçek'e mini etek yanıtı: Gece eğlenmeye devam edeceğiz...

İstiklal Caddesi'nde inanılmaz görüntüler! Mağaza kepenk kapattı...

Melih Gökçek'ten skandal bir tecavüz açıklaması daha

Kılıçdaroğlu: Referandumda 'Hayır' çıkarsa fiili durum biter

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu refeandumdan “hayır' çıkması durumunda olacakları “Şu anki fiili durum, kutuplaşma ortadan kalkacak. Ekonomi rayına girecek. Türkiye yeniden parlamenter demokrasinin güçlendiği, hukukun üstünlüğünün tesis edildiği, yargının bağımsız olduğu, basının özgür olduğu bir döneme girer' şeklinde sıraladı. MYK üyeleri ise 2010 referandumunda böyle bir sistem getirilseydi Fethullah Gülen’in cumhurbaşkanı seçileceğini belirterek, “Bunu isimler üzerinden tartışmıyoruz. Başkan kim olursa olsun, sisteme karşıyız. Kılıçdaroğlu olsa da karşıyız' dedikleri öğrenildi. CHP MYK, önceki gün Kılıçdaroğlu başkanlığında basına kapalı toplandı. Yaklaşık üç saat süren toplantıda Kılıçdaroğlu ve kurmayları değerlendirmelerde bulundu.

Cumhuriyet'ten İklim Öngel'in haberine göre Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi’nin hukuku ve hukukun üstünlüğünü savunmadığını belirterek, Anayasa Mahkemesi’nin OHAL kararıyla siyasi otoritenin emrine girdiğini kaydetti.

HAYIR ÇIKARSA

Kılıçdaroğlu referandumda halkın “hayır' demesi durumunda Türkiye’nin rahatlayacağını belirterek, “Şu anki fiili durum, kutuplaşma ortadan kalkacak. Ekonomi rayına girecek. OHAL’in olduğu hiçbir ülkeye, hukukun üstünlüğünün olmadığı hiçbir ülkeye kimse yatırım yapmaz. Hayır çıkarsa iki yıldan beri uygulanan fiili durum ortadan kalkar, Türkiye yeniden parlamenter demokrasinin güçlendiği, hukukun üstünlüğünün tesis edildiği, yargının bağımsız olduğu, basının özgür olduğu bir döneme girer' ifadelerini kullandı.

MECLİS RESMEN KAPANIYOR

Kılıçdaroğlu, Başbakan Yıldırım’ın “Meclis güçleniyor' değerlendirmesine karşılık “Meclis güçleniyor demek akla ziyan. Meclis, resmen kapatılıyor. Sadece içinde 600 tane insan kalıyor. Bakanları atamayan, gensoru hakkı elinden alınan, kanun yapma yetkisini Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle saraya devreden, fesih yetkisini bir kişinin emrine veren Meclis nasıl güçleniyor merak ediyorum' dedi.

SADECE GÜLÜYORUM

Kılıçdaroğlu, Yıldırım’ın CHP’yi “ikbal endişesi' ile suçlayan sözlerine ise “Bir kişi, bir başbakan kendi ipini çekiyor ama başka partileri ikbal beklentisi olmakla suçluyor. Sadece gülümsüyorum' karşılığını verdi. Anayasa değişikliği teklifinin tam bir rejim değişikliği olduğunu, bunun “Cumhurbaşkanlığı sistemi' denilerek manipüle edildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bir apartman yöneticisi seçtiniz, dairenizin tapusunu yöneticiye verir misiniz?' örneğini verdi.

KURTULMUŞ'UN SÖZLERİ

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş’un sözlerinin sorumlu bir kişinin söyleyeceği laflar olmadığını, terör tehdidiyle insanları susturmaya, sindirmeye çalıştıklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, “Türkiye buna teslim olamaz, bu tam bir tehdittir. İki ay sonra ne değişecek? Yine MİT emrinde, yine polis emrinde. Türkiye’nin her yerinde herkese bize oy versin vermesin hiç ayırmadan bu rejim değişikliğinin ne olduğunu anlatacağız. Türkiye bir kişiyi seçiyor, o seçilen kişi herkesi seçiyor. Valiyi de il başkanı da ilçe başkanını da kaymakamı da, mahkeme başkanını da atıyor. Bu rejim değişikliğini savunanlar, sevmediği bir kişinin başkan olduğunu düşünsünler, evet oyu verecekler mi? O nedenle herkes Türkiye’nin geleceğini düşünmeli' diye konuştu.

GÜLEN BAŞKAN OLURDU

MYK üyelerinin de söz aldığı toplantıda “2010 referandumunda böyle bir sistem getirilseydi muhtemelen Gülen cumhurbaşkanı seçilecekti. Başkan kim olursa olsun, sisteme karşıyız. Kılıçdaroğlu olsa da karşıyız' ifadelerini kullandıkları belirtilirken, Yıldırım’ın ikbal sözlerine de “Siyasi gelecekleri bir kişinin iki dudağı arasında olanlar ikbal beklentisi içinde olurlar, görmeden imza atanlar ikbal beklentisi içinde olurlar' dedikleri öğrenildi. MYK üyelerinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afrika gezisine ilişkin olarak, “Cumhurbaşkanı Madagaskar, Mozambik ve Tanzanya’ya gitti. Üçü de başkanlık sistemiyle yönetiliyor. Eskiden Türkiye, demokrasinin geliştiği yerlere yüzünü dönüyordu. Şimdi yüzünü Tanzanya’ya, Afrika’ya dönüyor' ifadeleri kullandıkları belirtildi.

İlgili Haberler

Politika

CHP'de Ankara için yeni bir isim gündeme geldi

Politika

İşsizlik rakamları açıklandı

Politika

CHP'den Erdoğan'a yanıt: Sokaktan diktatörler korkar

Politika

Nagehan Alçı: Mustafa Sarıgül beni aradı...

Politika

Abdullah Gül 55 milletvekiliyle yeni parti kuracak

Politika

Yılmaz Polat | Trump Gülen'i iade eder mi?

Politika

AB'den Türkiye'ye operasyon mesajı: Tek taraflı adımlardan endişeliyiz

Politika

Rusya'dan Türkiye'ye Kırım uyarısı: Aşırı unsurları desteklemeyin

Politika

ABD'li yetkiliden Türkiye'ye Kıbrıs tehdidi: ABD işin içindeyken...

Politika

CHP'li Tekin: Erdoğan'ı ayakta kandırmışlar

Politika

Kılıçdaroğlu'dan Erdoğan'a Cemal Kaşıkçı sorusu!

Politika

Erdoğan tehditlerini bugün de sürdürdü: Gereğini de yaparız!