Çok Okunanlar

'Hanımefendi danışmanı'ndan Atatürk düşmanına: 'Yanındayız kardeşim'

Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye boykot çağrısı

'İstanbul'un AKP adayı artık belli'

Mansur Yavaş, adaylığına ilişkin 'doğru haberi' paylaştı

Fatih Erbakan'dan Saadet Partisi'ne 'darbe'

Kılıçdaroğlu: Sanatçı 'yandaş' olamaz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sanatın özgür olması gerektiğini, siyaset tarafından yönlendirilemeyeceğini belirterek “Bir yönetimin demokratlığı sanata bakışıyla ölçülür. Amacımız sanatçıları parti yandaşı yapmak değil, onları özgürleştirmeyi sağlamaktır' dedi.

Partisinin İzmir Seferihisar'da düzenlediği Türkiye Sanat Çalıştayı'na katılan Kılıçdaroğlu, CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel'in görevinden istifa etmesine ilişkin soruları yanıtsız bıraktı. Bu arada İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile ilçe belediye başkanlarının Kılıçdaroğlu İzmir yolundayken belediye binasında bir araya geldiği ve toplantıda Yüksel'e destek kararı alındığı öğrenildi. Başkanların Yüksel'in görevde kalmasına ilişkin Kılıçdaroğlu'na isteklerini ilettiği belirtildi.

Seferihisar Belediyesi'nce yaptırılan Attila İlhan Yaratıcı Yazarlık Merkezi'ni ziyaretinin ardından çalıştayın açılışında konuşan Kılıçdaroğlu, olağan akışına bırakıldığında sanatın daha fazla özgürlüğü aradığını vurgulayarak, bu öz yapısı nedeniyle tutucu ve baskıcı iktidarlar tarafından tehlike olarak görüldüğünü kaydetti. Sanat kurumlarının daha özgür, daha insancıl ve daha demokrat olmak istediğini belirten CHP Lideri, “Bir yönetimin demokratlığının ve özgürlükçülüğünün ölçütü, sanatçı ve sanat kurumlarına bakışıdır. Eğer o yönetim özgürlükçü pencereden bakabiliyorsa o ülkede sanatın gelişmesi sağlanır ve önü açılır. Sanatın var olabilmesi için sanatçıların insanca ve özgürce yaşayabilecekleri koşulların oluşturulması gerekir. Sanat, sanat dışı etkilerle yönlendirilmez' dedi.

Kılıçdaroğlu, “Bizim amacımız sanatçıları parti yandaşı yapmayı değil, onları özgürleştirmeyi ve üretkenleştirmeyi sağlamaktır. Özerk bir sanat kurumu aracılığı ile kaynakların verimli kullanılmasını ve eşit dağıtılmasını sağlamaktır. Her toplum kesimi için sanatçıların da örgütlenme ve savunma haklarına sahip olmasını istiyoruz ve bunu savunuyoruz. Bütün siyasetçiler hoşlansalar da hoşlanmasalar da sanatçının önünde saygı duymak ve onun önünde eğilmek durumundalar' diye konuştu. 

Kılıçdaroğlu, sanatçılara da “Sizin gücünüzün siyasetin çok daha ötesinde her türlü gücün üstünde olduğuna inanıyoruz. Eserleriniz, aslında Türkiye'nin geleceği için çok önemlidir. Her birey siyasetçi olabilir, herkesin özellikleri vardır ama sanatın ve sanatçının kendine özgü özellikleri vardır' diye seslendi.

ÇALIŞTAY KATILIMCILARI

Türkiye Sanat Çalıştayı'na çağrılı isimler şöyle: Gazeteci-Yazar Doğan Hızlan, Yazar Gürsel Korat, Yazar Adnan Binyazar, Yazar-Şair Metin Celal, Yazar Erendiz Atasü, Yazar Ahmet Ümit, Gazeteci, Yazar Selim Esen, PEN Türkiye Merkezi Eski Başkanı Tarık Günersel, Cumhuriyet Kitap Yayın Yönetmeni Turhan Günay, Tiyatrobilimci, oyuncu, yazar, yönetmen Özdemir Nutku, Yazar İbrahim Karaoğlu, Tiyatro Oyuncusu ve Yönetmeni Yücel Erten, Tiyatro ve Sinema oyuncusu Orhan Alkaya, Tiyatro Sanatçısı Levent Üzümcü, Tiyatro Sanatçısı, Yazar Eren Aysan, Ressam Zafer Gençaydın, Yazar, Sanat Eleştirmeni Kaya Özsezgin, Akademisyen, Yazar, Ressam Prof. Dr. Hüsnü Dokak, Ressam Hanefi Yeter, Müzik Araştırmacısı, Yazar Ahmet Say, Oyuncular Sendikası Genel Sekreteri Tilbe Saran, Andante Dergisi Yayın Yönetmeni Ömer Serhan Bali, Sinema Eleştirmeni Vecdi Sayar, Heykeltıraş Mehmet Aksoy, Heykeltıraş Filinta Önal, Fotoğraf Sanatçısı Mahmut Turgut, Fotoğraf Sanatçısı Mehmet Arslan Güven.

İlgili Haberler

Politika

Selahattin Demirtaş: Yargılandığım davalar ve isnatlar tümden çökmüştür

Politika

İhraç edilen Öztürk Yılmaz'dan ilk açıklama: Millet affetmez

Politika

HDP'li Ahmet Şık: Elinizde kalanın adına devlet değil çete denir

Politika

Öztürk Yılmaz CHP'den ihraç edildi

Politika

Kararlarını bağlayıcı bulmadığını söyleyen Erdoğan, AİHM'e neden başvurmuştu?

Politika

Buldan: AİHM'in Demirtaş kararına derhal uyulsun

Politika

Erdoğan'dan AİHM'in kararına tepki: Bizi bağlamaz

Politika

Kılıçdaroğlu: Gezide bu ülkenin gençleri bir diktatöre diz çöktürdüler

Politika

CHP'den AİHM'in Demirtaş kararıyla ilgili açıklama

Politika

MHP tehditler yağdıran adayına sahip çıktı

Politika

Adalet Bakanı'ndan 'Demirtaş' açıklaması

Politika

AİHM'in Demirtaş kararının ardından HDP'den ilk açıklama