darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Kılıçdaroğlu'nun Yenikapı'da selamlamaya neden katılmadığı anlaşıldı!

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, TBMM'de gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Yenikapı'daki "Demokrasi ve Şehitler Mitingi"ndeki birlik ve beraberlik ruhunun siyasete yansımalarına ilişkin sorular üzerine Gök, mitinge katılanların sayısına işaret ederek, bu sayının pek çok Avrupa ülkesinin nüfusundan fazla olduğuna dikkati çekti.
Görkemli mitingin, 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimi ve sonrasında toplumun vatandaşıyla siyasetçisiyle sergilediği birlik ve beraberlik ruhunun bir yansıması olduğunu vurgulayan Gök, aslında tüm siyasi partilerin darbe girişimi sırasında bombalar altında açılan Meclis'te yeni bir siyaset dili üzerinde zaten uzlaştıklarını söyledi.

Gök, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yenikapı da 15 Temmuz gecesinin yarattığı bir ruhtur. Türk siyasetinin yüzakıdır 15 Temmuz gecesi. 15 Temmuz gecesi Türk siyaseti çok önemli bir sınav vermiş ve demokrasiye, milli egemenliğe, seçmenin iradesine tartışmasız bir şekilde sahip çıkarak darbecilerin karşısında olduğunu bütün dünyaya göstermiştir. 15 Temmuz'dan sonra oluşan siyasi atmosferde herkesin kendi özeleştirisini yapmak suretiyle bu yeni siyaset diline katkı yapması gerekir.CHP olarak, bu konuda Türkiye'nin demokrasiden, insan haklarından, temel hak ve hürriyetlerinden ve olağan rejimden geriye gitmeyen her türlü konuda yapıcı muhalefet anlayışımızla bundan sonraki çalışmamızı daha bir özenle sürdürme kararlılığı içindeyiz. Umarım bu konuda en büyük çabayı iktidar partisi gösterir. Ülkeyi yönetmek sorumluluğu olan iktidar partisinin bundan sonra atacağı adımlar çok önemlidir. Biz Türkiye'nin çıkarına uygun olan her konuda CHP olarak her türlü desteği vermeye devam edeceğiz."

YILLARDAN BERİ ANLATMAYA ÇALIŞIYORUZ

AKP İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu'nun, 2013 yılına kadar, CHP'nin paralel yapıya ilişkin verdiği önergeleri AKP'nin reddettiği, 2013'ten sonra ise AKP'nin aynı yöndeki çabalarını CHP'nin reddettiği yönünde açıklaması olduğunun ifade edilmesi ve değerlendirmesinin sorulması üzerine, Gök, "Burhan Bey'in ilk söylediği cümleler doğru ama sonraki söyledikleri doğru değil. Biz FETÖ denen bu örgüte F tipi yapılanma adını koyan ilk partiyiz. Yıllardan beri anlatmaya çalışıyoruz, uğraşıyoruz." karşılığını verdi.CHP'nin devletin içinde cemaat yapılanmasına her zaman karşı olduğunu ve bunu her platformda dile getirdiğini anlatan Gök, devlet içindeki illegal yapılanmaların temizlenmesi konusunda iktidara yardıma hazır olduklarını da aktardı.

İDAM CEZASI

Gök, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Yenikapı'daki mitingde yaptığı konuşmada idam tartışmasına değinmesiyle ilgili soruyu da yanıtladı. "Yenikapı ruhunun yaratacağı ve herkesin beklediği atmosfer; bir uzlaşmadır" diyen Gök, Türkiye'nin demokrasi sınırları içinde kalarak ve uluslararası anlaşmalara bağlılıklarını gözardı etmeden yoluna devam etmesi gerektiğini kaydetti. 
Kitlelerin taleplerini bildirmek hakkına sahip olduğunu, ancak bu talepleri değerlendirmesi gerekenin siyaset kurumu olduğunu belirten Gök, siyaset kurumunun da bu talepleri değerlendirirken üç beş adım ilerisini düşünerek hareket etmesi gerektiğini söyledi. Gök, "İdam cezası hukuk sistemimizden çıkmıştır. Dolayısıyla böylesine bir tartışmaya tekrar dönmeyi biz CHP olarak uygun görmüyoruz. Soğukkanlı ve basiretli olunması gereken bir zaman dilimi içindeyiz. İktidar partisi eminim ki uluslararası sözleşmeler bağlamında Türkiye'nin iç hukukundan çıkarılmış olan bu konuyu daha soğukkanlılıkla takip edecektir." diye konuştu.

AKAR'IN KONUŞMASI

Gök, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın Yenikapı mitinginde konuşma yapmasıyla ilgili soruyu yanıtlarken de Akar'ın darbe girişimi sırasında rehin alındığını hatırlattı. Akar'ın kendi duygularını ve sivil otoriteye bağlı olduğunu ifade eden bir konuşma yaptığını söyleyen Gök, "Bizim açımızdan bir sorun yok." dedi.

DAVET SANIRIM SPONTANE GELİŞTİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun mitingin sonundaki selamlamaya ve çektirilen toplu fotoğrafa katılmamasının nedeni de sorulan Gök, şunları söyledi: "Bu çok önemsiz bir konu. Protokol gereği her şey önceden programlanır ve herkese bildirilir. Böyle bir selamlamanın olacağı şeklinde hiçbir bildiri genel başkanımıza ulaşmamıştır. Genel Başkanımız da Sayın Cumhurbaşkanı'nın konuşması bittikten sonra Ankara'ya dönmek üzere 21.40 uçağına yetişmek üzere alandan ayrılmıştır. O, alandan ayrıldıktan sonra olan bir hadisedir. Dolayısıyla o andaki davet sanırım spontane gelişmiştir. Farklı bir şekilde yorumlamak yanlıştır. Mitingin görkemi ve verilmek istenen mesajlar zedelenmemelidir." 

Yenikapı mitinginde Kılıçdaroğlu'nun yaptığı konuşma:

İlgili Haberler

Güncel

Trump: Erdoğan'la anlaştığımı düşünerek karşılığında yardım ettim

Güncel

Die Welt: TL'nin düşüşünden Erdoğan sorumlu

Güncel

Çapa Tıp'ta ücretleri ödenmediği için hak arayan emekçileri dekanlık tehdit etti

Güncel

Kurban Bayramı tatilinde 3 günlük kaza bilançosu: 49 ölü, 206 yaralı

Güncel

Ne kadar zaman cinsel ilişki olmazsa boşanabilirsiniz

Güncel

NYT: Erdoğan'ın acımasız baskısı demokrasi umudunu boşa çıkardı

Güncel

Ticaret Bakanlığı'ndan ABD'nin gümrük vergileri için dava

Güncel

ABD Büyükelçiliği'nden saldırıyla ilgili son dakika açıklaması

Güncel

Ankara Valiliğinden flaş açıklama: Saldırıyı kabul ettiler

Güncel

Aksa Elektrik AŞ'de iş cinayeti: Akıma kapılan işçi öldü

Güncel

Yunanistan: Türkiye'yle askeri alanda görüşüyoruz

Güncel

Elazığ'da iş cinayeti: Akıma kapılan işçi yaşamını yitirdi