unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Kilise basıp 9 siyahı öldüren Roof'un günlüğü mahkemede okundu

ABD'nin Güney Karolina eyaletine bağlı Charleston kentinde Haziran 2015’te siyahların gittiği tarihi kilisede dokuz kişiyi öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan ve nefret suçu işlediğine hükmedilen 23 yaşındaki Dylann Roof'a verilecek cezanın belirleneceği dava dün görülmeye başlandı.

Mahkemede jüri karşısına çıkan Roof, katliamla ilgili olarak öldürdüğü masum insanlar için gözyaşı dökmediğini söyledi. Sanık, pişmanlık duyduğuna ilişkin herhangi bir özür ifadesi de kullanmadı

ROOF: KENDİ ZAVALLILIĞIM İÇİN GÖZYAŞI DÖKÜYORUM

Savcı, mahkemedeki açılış hülasasında, Roof'un cezaevindeki hücresinde ele geçirilen günlüğünü okudu. Roof'un kaleme aldığı günlüğünde geçen ifadelerden bir bölümü şöyle: “Kristal berraklığında yaptığımdan pişman değilim. Üzgün değilim. Öldürdüğüm masum insanlar için gözyaşı dökmüyorum. Kendi zavallılığım için gözyaşı döküyorum. Ben ilk etapta yapmak zorunda olup yaptığıma acıyorum.' Savcı, saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarının da bulunduğu mahkeme salonunda jüriye hitaben yaptığı 30 dakika süren konuşmasında da Roof'un pişmanlık duymadığını belirterek, ırkçı eyleminden dolayı idam cezasını hak ettiğini söyledi.

'NE SİZE NE KENDİME NE DE BAŞKA BİRİNE YALAN SÖYLEYECEĞİM’

Mahkemedeki savunmasında jüriden avukatı David Bruck’un “Müvekkilimin açıklanmayan zihinsel kusurları var' sözlerinin unutmalarını isteyen Roof ise “Psikolojik olarak hiçbir sorunum yok. Ne size ne kendime ne de başka birine yalan söyleyeceğim' dedi. Davanın görülmesine sonraki günlerde tanıkların dinlenilmesiyle devam edilecek.

NE OLMUŞTU?

Roof, 17 Haziran 2015'te Emanuel Afrikan-Methodist Episcopal Kilisesi'ne düzenlediği silahlı saldırıda 9 siyahı öldürmüş, bir kişiyi yaralamıştı. Saldırının ardından internet sitesinde 'ırkçı manifesto’ yayınlayan Roof'un, birçok kişi tarafından beyaz üstünlükçülüğün ve ırkçılığın simgesi görülen konfederasyon bayrağının da olduğu bazı fotoğraflar paylaştığı da ortaya çıkmıştı. Polise verdiği ifadede saldırıyı kabul eden Roof, “Her gün siyahlar, beyazları öldürüyor. Birilerinin bir şey yapması gerekiyordu' demişti. Mahkeme jürisi, 33 ayrı suçtan yargılanan Roof'un her bir cinayet için 'adam öldürme’, 'nefret’ ve 'dini vecibelerini yerine getirmenin engellemesi’ dahil 33 suçunu sabit görmüştü.

 

 

 Çok Okunanlar

10 bin bekçi neden alındı? Cevabına inanamayacaksınız

Yeni Türkiye: Atatürk'e Anıtkabir'de büyük hakaret!

'O eskort kız aklımdan çıkmıyor'

Fitch, 7 şirketin notunu düşürdü

Nurcuların hedefinde o polis müdürü var

İlgili Haberler

Dünya

ABD ile Rusya arasında 'Suriye' görüşmesi

Dünya

Suriye'de cihatçılara ait İHA düşürüldü

Dünya

Endonezya'da deprem: Ölü ve yaralılar var

Dünya

28 kilo kokaini yanlış ülkeye yolladılar

Dünya

İsrail askerleri Down sendromlu Filistinli genci gözaltına alıp darp etti

Dünya

İran'da çatışma: 11 asker hayatını kaybetti

Dünya

G20 Toplantısı Buenos Aires'te başladı

Dünya

Ailesinin desteğini alamayan milletvekili adayı intihar etti

Dünya

Hindistan'da bir Müslüman inek yüzünden linç edildi

Dünya

Facebook, o firmayla işbirliğine son verdi

Dünya

İsrail'den Gazze'ye tank atışı

Dünya

İran'da çatışma: 11 ölü